Starptautiskas kompānijas, kas kādreiz Latvijā vinnē kādu konkursos, ne vienmēr ir tik spožas, kā varētu likties, un ļoti bieži tā ir tikai izkārtne.

Tā, komentējot Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmumu aizliegt slēgt iepirkuma līgumu slēgtajā konkursā Infrastruktūras attīstība Krievu salā ostas aktivitāšu pārcelšanai no pilsētas centru, Db.lv atzina konkursā uzvarējušās BMGS S pārstāvis jurists Aivars Borovkovs.

«Un izkārtne ir tādā veidā, ka darbus šā kā tā izpilda vietējie, tikai peļņas daļa aiziet ārpus Latvijas valsts. Tā ir kā starpniecības celtniecība, īpaši lielos projektos, jo lielās kompānijas nebrauc ar savu tehniku, saviem cilvēkiem, viņi atrodas te apakšuzņēmēju un sliktā ziņa ir tā, ka vietējie ir kā nēģeri, kas izpilda darbus, bet peļņas sadaļa aiziet prom. Katrā ziņā pret jebkuru dalībnieku vajag izturēties ar cieņu un objektīvi jānovērtē, vai sūdzība pamatotas,» tā viņš.

Vērtējot situāciju, A.Borovkovs norādīja, ka iepirkumu sakarā jābūt augstai profesionalitātei un arī lielai atbildības sajūtai izvērtēt šādus iesniegumus, kuros kāda no neapmierinātajām pusēm iesniedz sūdzību. «Es pieļauju, ka ir virkne gadījumu, kad jāsūdzas, ja ir zināmi fakti par to, ka iepirkums nav bijis godīgs, bet tik pat daudzas reižu ir piemēri par to, ka sūdzas sūdzēšanās pēc, kaut vai lai ieriebtu. Šajā gadījumā man likās, ka tās sūdzības ir ārkārtīgi sadomātas un nepamatotas,» tā A.Borovkovs.

Viņš minēja, ka kompānijai, kuras speciālisti Daugavas gultnē un Rīgas ostas akvatorijā strādā jau kopš 1953.gada, ir pieredze un dabīgi, ka kompānijai objektīvi ir labākas zināšanas, kāda ir osta, kāda te ir grunts, kādi apstākļi. Ja kompānija piedalās kādā no iepirkumiem Lietuvā vai Igaunijā, tad protams, vietējām kompānijām ir objektīvās priekšrocības. BMGS S, noteikti zina arī Klaipēdas, Tallinas otas vairāk nekā vietējās kompānijas, jo būvēja arī šīs ostas, bet vienīgās priekšrocības vietējām kompānijām ir tās, ka zina vietējo valodu, likumdošanu un spēj sekot līdzi aktuālajai situācijai.

«Viens no sūdzībās būtiskiem punktiem bija, ka vietējai kompānijai bija priekšrocības un tā varējusi sagatavoties labāk. Bet tas pat ir ļoti glaimojoši, ka sūdzības iesniedzēji novērtē, ka piedāvājums labāks, tātad priekš Rīgas ostas izdevīgāks. Kā saka, paldies par komplimentu,» atzina jurists, piebilstot, ka pretenzijas bijušas vēl par daudzām lietām, tajā skaitā bijušas pretenzijas pret komisiju, konkursa nolikumu.

Jautāts, vai sūdzības bijušas pamatotas, A.Borovkovs atzina:«Es mēģinu izteikties pieklājīgi, būt tolerants līdz galam. Sūdzībās lietas ir ļoti sadomātas».

DB jau vēstīja, ka sūdzības par konkursa rezultātiem, kurā uzvarēja pilnsabiedrība BMGS S, iesniedza Josef Möbius Bau – Aktiengesellschaft un personu apvienība Aarsleff – Merko. Pārbaudot un izvērtējot lietas materiālus, noklausoties lietas dalībnieku sūdzību izskatīšanas laikā sniegtos paskaidrojumus un ņemot vērā pieaicinātā eksperta viedokli, IUB sūdzību izskatīšanas komisija uzskata, ka iesniegtās sūdzības ir daļēji pamatotas.

Jau vēstīts, ka Krievu salas projekta kopējās izmaksas plānotas teju 105 milj. Ls, bet Kohēzijas fonda līdzfinansējums – 54,2 milj. Ls. Projekta ietvaros paredzēts uzbūvēt vairākas piestātnes, paplašināt un rekonstruēt kuģu ceļu, izbūvēt maģistrālos inženiertīklus un satiksmes infrastruktūru.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra