Latvijas dzelzceļš izceļ kravu apjomu pieaugumu septembrī pret augustu, lai gan deviņos mēnešos kopumā samazinājums arvien teju 20%

VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) medijiem izplatītā informācija, ka septembrī pieaudzis pārvadāto kravu apjoms, nozares nezinātājiem varētu radīt iespaidu, ka tranzīta jomā viss atkal labi. Uzņēmums ziņo, ka pa LDz infrastruktūru pārvadāto kravu apjoms pagājušajā mēnesī sasniedza 3,66 milj. t, tādējādi par 7,5% pārsniedzot šī gada augusta rādītājus. Savukārt LDz prezidents Edvīns Bērziņš skaidro, ka «kopumā pārvadājumu apjoma dinamika mainās pozitīvā virzienā».

Protams, kravu apjomu samazinājuma sarukums par 0,9 procentpunktiem no 20,5% astoņu mēnešu griezumā līdz 19,6% deviņu mēnešu griezumā ir patīkama ziņa, taču joprojām vērojamais kravu apjomu kritums teju par piektdaļu salīdzinājumā ar pērno gadu nav nekāda prieka vēsts. Nepatīkamos faktus E. Bērziņš gan ietērpj nezinātājam grūti atpiņķerējamos vārdos, proti, ka kompānija turpina «ļoti aktīvi strādāt ar mūsu klientiem, lai nākamajos mēnešos vēl uzlabotu šo kravu dinamiku salīdzinājumā ar pagājušā gada rādītājiem».

Taču skaitļi ir nepielūdzami. Eksporta pārvadājumos šogad apkalpots 1,86 milj. t kravu, kas ir 14,8% mazāk nekā pērn, bet būtiskākajos ‒  importa ‒ pārvadājumos vēl lielāks samazinājums, proti, par 18,4% līdz 30,02 milj. t. Savukārt pieagums par 2,2% līdz 1,14 milj. t vērojams iekšzemes pārvadājumos un par 19% līdz 1,24 milj. t sauszemes tranzīta pārvadājumos.

Naftas produkti šogad pārvadāti 12,9 milj. t. apmērā, kas ir par 24,3% mazāk nekā pērn šajā periodā, bet otrā nozīmīgākā kravu grupa – akmeņogles ‒ šogad pārvadāta 10,46 milj. t apmērā, kas ir par 18,6% mazāk nekā pērn deviņos mēnešos.

Neliels kravu apjoma samazinājums par 0,6% līdz 2,82 milj. t vērojams minerālmēslu pārvadājumos, taču ķīmisko kravu segmentā būtisks 20,4% kritums līdz 993 tūkst. t.

Palielinājies cukura, graudu un miltu produktu apjoms – attiecīgi par 9,5% līdz 104 tūkst. t. un par 7,5% līdz 1,27 milj. t. Šogad 540 tūkst. t apmērā pārvadātas rūdas kravas, kuru apjomi salīdzinot ar pagājušo gadu palielinājušies 180 reizes. Pārējās kravas pārvadātas 2,4 milj. t. apmērā, kas ir par 5,3% vairāk.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra