Dienas Bizness

 • 22 trešdiena,
  februāris

  Ārija, Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8486

  USD: 1.0537

Ražošana

Bertolts Fliks

Foto: Kristians Putniņš, Dienas mediji

Fliks: vakardienas kratīšana bija «totāli lieka»  6

Vakardienas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktā kratīšana ar Latvijas nacionālo lidsabiedrību airBaltic saistītajos uzņēmumos bija «totāli lieka», komentējot 26. septembra notikumus, norāda airBaltic prezidents Bertolts Fliks.

«Mani mazliet pārsteidz, ka KNAB veica tādu kratīšanu, un mani pārsteidz, kādus dokumentus viņi apskatījās, jo tie līgumi, ko viņi skatījās, tika auditēti no KPMG, no valdības nolīgtiem konsultantiem... Prudentia. Tādēļ mani nedaudz pārsteidz, ka tos pašus līgumus vēlreiz gribēja skatīt. Ja es nemaldos arī KNAB šie dokumenti jau agrāk bija aizsūtīti, tādēļ man liekas, ka šis patiešām nu gan bija totāli lieki,» intervijā Latvijas Radio sacīja B. Fliks.

Viņš arī norādīja, ka bankas ir garantējušas Baltijas aviācijas sistēmu (BAS) ieguldījumu airBaltic pamatkapitālā. Tas gan vēl esot jāparaksta vienam no airBaltic mazākuma akcionāru patiesajiem labuma guvējiem Andrejam Rudeško.

Kā ziņots, KNAB darbinieki veikuši arī kratīšanas ar nacionālo aviosabiedrību saistītos uzņēmumos, kā arī airBaltic aviokasē Travel Lounge Rīgas centrā, Tērbatas ielā.

26. septembra rītā KNAB darbinieki ieradušies Helio biroju ēkā lidostas Rīga teritorijā, Biroju ielā, kur atrodas vairāki ar airBaltic saistīti uzņēmumi. Ēkā atrodas, piemēram, Baltijas aviācijas sistēmas (BAS), airBalticTravel, Uniform Storage, airBaltic Ground Operation, Best&Partner un FLS.

«Vienīgais iemesls, ko pašlaik varu iedomāties KNAB veiktajām kratīšanām ar airBaltic saistītajos uzņēmumos, ir saistīts ar rītdienas valdības sēdi,» Db.lv sacīja Baltijas aviācijas sistēmu pārstāvis Juris Pētersons, viņš gan norādīja, ka viņam nav informācijas, ko tieši valdība rītdienas valdības sēdē varētu spriest.  «Man nav pašlaik nekādas konkrētākas informācijas par notiekošo,» sacīja J. Pētersons.

«Informāciju par atsevišķām veiktajām vai veicamajām procesuālajām darbībām KNAB nav tiesīgs atklāt, jo saskaņā ar likumu tas ir izmeklēšanas noslēpums un tā ir pieejama tikai likumā noteiktam personu lokam. Patlaban birojam nav publiskojamas informācijas, KNAB sniedz informāciju, kad krimināllietās ir pieņemti nozīmīgi procesuāli lēmumi, piemēram, par aizdomās turētiem, kriminālprocesa materiālu nosūtīšanai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai,» skaidroja KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs.

Satiksmes ministrs Uldis Auglis norādījis, ka viņam nav informācijas no KNAB par iespējamām kratīšanām uzņēmumos.

Sākotnēji pie biroju centra novērotas vismaz divas KNAB automašīnas, no kurām viena devās prom, bet pēc brīža atgriezās ar vairākiem KNAB darbiniekiem.

Kā ziņots iepriekš, starp airBaltic akcionāriem - valsti un kompānijas prezidentam Bertoltam Flikam daļēji piederošo BAS - ir saspringtas attiecības saistībā ar lidsabiedrības finanšu stāvokli un nepieciešamajiem ieguldījumiem.

Iepriekš Satiksmes ministrija paziņoja, ka BAS piekritis izvirzītajiem nosacījumiem, lai valsts piedalītos airBaltic pamatkapitāla palielināšanā, taču pagājušajā nedēļā valdība nekādu konkrētu lēmumu nepieņēma. Valdības pārstāvji norādīja, ka visa nepieciešamā informācija no BAS vēl nav saņemta.

Tikmēr airBaltic Rīgas rajona tiesā iesniegusi tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu. Tiesa to pagaidām gan atstājusi bez virzības, jo nav saņemti visi nepieciešamie dokumenti.

KNAB bija saņēmis vairākus iesniegumus saistībā ar pēdējiem notikumiem airBaltic. Vēl piektdien, 23.septembrī, KNAB paziņoja, ka joprojām turpina izvērtēt iesniegumus, kas saņemti no Satiksmes ministrijas un airBaltic.

airBaltic bija vērsies Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu par aviokompānijas pamatkapitālu un vispārējo situāciju, kas tika pārsūtīts KNAB un pašlaik tiek izvērtēts. Fliks iepriekš informēja, ka airBaltic iesniegums saistīts ar 12. septembrī «izskanējušām spekulācijām par aviosabiedrības pamatkapitāla apmaksas starpības segšanu». Fliks solīja, ka tiesībsargājošām iestādēm tiks sniegta pilna informācija - akcionāru sapulču un citu sanāksmju protokoli, dokumenti un atzinumi, ne tikai selektīvi izraudzīti veci lēmumi, uz kuriem politiķi patlaban atsaucas publiskajā telpā.

Tāpat izvērtēts tiek Satiksmes ministrijas un Tieslietu ministrijas sagatavotais iesniegums par iespējamajiem pārkāpumiem Flika rīcībā, kas tika adresēts Ģenerālprokuratūrai, kura savukārt to pārsūtījusi KNAB. Kā iepriekš izskanējis - nav zināms, ko tieši ministrijas savā iesniegumā lūdz izmeklēt, tomēr noprotams - informācijā apkopots abu ministriju, valdības konsultanta Prudentia, kā arī auditorfirmas PricewaterhouseCoopers agrāk secinātais, veicot dažādas pārbaudes airBaltic.

Šī pēdējā laikā ir jau otrā reize, kad KNAB darbinieki veic kratīšanas ar airBaltic saistītās adresēs. Iepriekš KNAB veica kratīšanas airBaltic telpās un Flika dzīvesvietā; tas notika tā dēvētās oligarhu lietas izmeklēšanas gaitā. Turklāt Satiksmes ministrija paziņoja, ka Fliks KNAB sāktajā kriminālprocesā ir persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

DB jau rakstīja, ka valdība pašlaik vērtē dažādus airBaltic attīstības scenārijus, starp kuriem ir jaunas aviokompānijas dibināšana, valsts daļu pārdošana un solidāra valsts un privātā akcionāra līdzekļu ieguldīšana airBaltic pamatkapitālā.

Savukārt Baltijas Aviācijas sistēmu līdzīpašnieks Aleksandrs Rudeško Nozare.lv apliecinājis savu gatavību šodien dot galīgo atbildi par to, vai BAS ir gatava airBaltic solidāri ar valsti ieguldīt 50 milj. Ls.

AS Air Baltic Corporation ir dibināta 1995.gadā. Aviokompānijas galvenie akcionāri ir Latvijas valsts (52,6%) un BAS (47,2%). BAS vienādās daļās pieder Flikam un Bahamās reģistrētajai kompānijai Taurus Asset Management Fund Limited, kuras patiesā labuma guvējs ir Andrejs Rudeško.

Saistītie raksti

Reklāma