Lietuvas ceļu būves uzņēmums AS Panevėžio keliai atzīst - projektos Latvijā, līdzīgi kā Lietuvā, trūkst rentabilitātes.

Akciju sabiedrība Panevėžio keliai izveidota 1993. gadā, privatizējot agrāko valsts ceļu būves uzņēmumu; kopumā uzņēmuma vēsture aizsākas jau 1965. gadā. AS Panevėžio keliai ir šobrīd lielākā ceļu būves kompānija Lietuvā; DB Baltijas lielāko uzņēmumu TOP 300 sarakstā 2010. gadā Panevėžio keliai ieņēma 189. vietu.

Panevėžio keliai aptver vairāku uzņēmumu grupu Lietuvā, Latvijā, Kaļiņingradā un Ukrainā. Kā mātes uzņēmums Panevėžio keliai veic autoceļu un dzelzceļu projektēšanu, būvniecību un celtniecības materiālu ražošanu. Panevėžio keliai ir Lietuvas kapitāla uzņēmums, tā akcionāri ir fiziskas personas, daudzi no tiem ir bijušie vai esošie uzņēmuma darbinieki. Uzņēmumu grupa darbojas trīs galvenajās nozarēs - ceļu un dzelzceļu būvniecība, vispārējā būvniecība, kā arī nekustamā īpašuma projektu attīstība. No sabiedrības ieņēmumiem 2011. gadā 41% veidoja autoceļu un dzelzceļu būvniecība, 46,8% - vispārējā celtniecība. Uzņēmumu grupas pārdošanas ieņēmumi pērn sasniedza 650 milj. litu (apm. 132,6 milj. Ls) un bija par 15% lielāki nekā 2010. gadā.

AS Panevėžio keliai ģenerāldirektors Virmants Puidoks DB skaidro, ka 2012. gadā liela daļa uzņēmuma aktivitāšu būs saistīta ar nozīmīgiem dzelzceļa infrastruktūras projektiem Lietuvā. «Pašreizējās Lietuvas dzelzceļa infrastruktūras tehniskais līmenis neatbilst ES galvenajām prasībām, tāpēc Lietuvai ir nepieciešams veikt starptautisko dzelzceļa līniju infrastruktūras modernizāciju, nodrošinot to saderību ar ES transporta koridoru un nepārtrauktu darbību,» uzsver V. Puidoks. Kā pēdējos būtiskākos uzņēmuma projektus šai jomā viņš atzīmē Kauņas dzelzceļa staciju, apvedceļa Palemonas-Rokai-Jiesa posma un Kauņas-Ķībarti dzelzceļa līnijas modernizācijas pirmās kārtas darbus. AS Panevėžio keliai piedalās arī nesen uzsāktajos Viļņas apvedceļa Kyviškės-Valčiūnai 2. ceļa būvniecības darbos.

Jautāts par uzņēmuma investīcijām attīstībā, V. Puidoks uzsver, ka AS Panevėžio keliai jau vairāk nekā desmit gadu veic dažādus ieguldījumus ceļu būves un būvniecības uzņēmumos. Starp tiem kā viens no lielākajiem būvniecības uzņēmumiem Baltijā ir AS Panevėžio statybos trestas (PST) kam AS Panevėžio keliai kļuva par akcionāru 1999. gadā; Panevėžio keliai pieder 49,78% PST akciju.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra