Dienas Bizness

 • 26 trešdiena,
  aprīlis

  Alīna, Sandris, Rūsiņš

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8493

  USD: 1.0891

Ekonomika

Neiekasējot vairākus miljonus, no «auto nodokļa» maksātājiem cer izspiest PVN  28

Personām, kas izmanto dienesta auto privātajām vajadzībām, no 1. jūnija būs jāmaksā PVN, lai gan iepriekš likumdevēji solīja, ka, samaksājot «auto nodokli», nekas vairāk nebūs jāmaksā.

Tādu satraukumu DB pauda Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju asociācija (LGĀSA).

Šādas izmaiņas izriet no 6. maijā valsts sekretāru sanāksmē apstiprinātajiem grozījumiem, kas paredz, ka likuma «Par pievienotās vērtības nodokli» 2. panta 9. daļas gadījumi ir attiecināti arī uz labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo automašīnu personīgajām vajadzībām. Tas nozīmē, ka papildus tā saucamajam «auto nodoklim» uzņēmējiem, kas to maksā, jāpiemaksā būs 21% no uzrādītās labuma summas.

«Šis projekts un slepenība, kādā tas tapa, kārtējo reizi pierāda, ka valsts nerēķinās ar uzņēmējiem. Jau gadiem ilgi uzņēmēji runā, ka viņiem būtiski ir plānot savus izdevumus ilgtermiņā, taču šādas izmaiņas kārtējo reizi apliecina, ka uzņēmēju vārdos neviens neieklausās,» uzskata LGĀSA valdes priekšsēdētāja Lienīte Caune.  

Tāpat LGĀSA ir neizprotams Finanšu ministrijas apgalvojums, ka automašīnas izmantošana privātajām vajadzībām ir uzskatāma par pašpatēriņu, tādēļ jāmaksā PVN. Atbildīgās amatpersonas, šķiet, ir aizmirsušas, ka, atsakoties no ceļazīmēm, pašpatēriņu nav iespējams precīzi noteikt, norāda asociācija.

Tiesa, tas neattiecas uz gadījumu, ja gūtais labums par dienesta auto izmantošanu privātām vajadzībām tiek kompensēts no darbinieka puse, tad tas ir uzskatāms par pašpatēriņu un PVN ir noteikti piemērojams. Taču asociācija vienlaikus atzīmē, ka gadījumu, kad uzņēmumi šādā veidā risina ar «auto nodokli» saistītos jautājumus, ir ļoti maz, un tā nav plaši izplatīta prakse Latvijā.

«Šobrīd dati rāda, ka valstij neizdodas iekasēt auto nodokli plānotajā apjomā. Fakts, ka tiek plānotas izmaiņas pēc auto nodokļa ieviešanas, savā ziņā atkal destabilizē uzņēmējdarbības vidi. Rezultātā var palielināties risks, ka valsts pazaudēs vēl daļu no uzņēmumiem, kas maksā auto nodokli,» rezumē LGĀSA valdes locekle Žanna Karaseva.

DB.lv jau rakstīja, ka valsts budžetā 10 milj. Ls vietā ceturksnī nodokļos iekasēts tikai viens milj. par dienesta auto izmantošanu.

Saistītie raksti

Jaunākās ziņas kategorijā

LSC Shipmanagement flotei pievienojas līdz šim lielākais tankeris

LSC Shipmanagement flotei pievienojas līdz šim lielākais tankeris  2

Dienvidkorejā AS Latvijas kuģniecība meitas uzņēmums SIA LSC Shipmanagement (LSCSM) papildinājis savu pilnā tehniskajā pārraudzībā esošo floti ar jaunu kuģi Elandra Eagle, informē LSCSM. Jaunais tankeris Elandra Eagle ir paredzēts naftas...

Reklāma