Tranzītbiznesa asociācijas vadītāja Aivara Lemberga parakstīta vēstule likusi valdībai mainīt jau apstiprinātus noteikumus, kā uzņēmējiem iegūt Eiropas naudu programmā Uzņēmējdarbība un inovācijas, liecina raidījuma Nekā Personīga rīcībā nonākusī vēstule.

34 milj. Ls bijis iecerēts ieguldīt jaunās un inovatīvās idejās. Bet valdība noteikumus mainīja un atļāva naudas sadalē piedalīties arī uzņēmumiem, kas nodarbojas ar kravu pārkraušanu vai pārvadāšanu. Raidījumā norādīts, ka Ekonomikas ministrijai bija pieticis ar A.Lemberga parakstītu vēstuli, lai arī pārkraušanas darbus ostās pasludinātu par inovatīvu produktu.

Ekonomikas ministrijas ES fondu ieviešanas departamenta direktors Edmunds Valantis norāda, ka šos grozījumus ierosināja Tranzībiznesa asociācija. Izvērtējot viņu piedāvājumu, nonākts pie secinājuma, ka šāda veida iekārtas varētu tikt finansētas. Uz jautājumu, kas piedāvājis šo priekšlikumu E.Valantis piebilst, ka ir oficiāla vēstule un tikšanās ar konkrētiem cilvēkiem nav bijušas.

Savukart ekonomikas ministrs Artis Kampars neatzīst, ka viņu būtu ietekmējis A.Lembergs. Un, viņaprāt, izmaiņas ir nelielas turklāt papildus programmā piešķirti 3,4 milj. Ls. «Šī iniciatīva nāca no Ministru prezidenta vadītās struktūrfondu darba grupas, kas sistēmiski jau vairāk nekā divi gadi ir vadības vieta, kur mēs pārrunājam un diskutējam struktūrfondu labās un sliktās puses. Ja godīgi - par šādu Aivara Lemberga vēstuli man informācijas līdz šim nebija. Es šobrīd esmu noskaidrojis, ka šāda vēstule patiešām ir bijusi, lai arī pats to es neesmu redzējis,» skaidro A.Kampars.

Grozījumi tikuši pieņemti lielā steigā. Valdības darba kārtībā tie parādījušies pēdējā brīdī. LIAA, kam projekti jāvērtē, par izmaiņām nemaz neesot zinājusi. LIAA priekšsēdētājs Andris Ozols uzsver: «Kādēļ pēdējā brīdī... Nu tas nav kvalitatīvi, protams. Ja reiz to dara, tad ir jādara atklāti izdiskutējot. Un savlaicīgi lemjot par šīs jomas uzņēmumu atbalstu un nevis vienā dienā.»

Iepirkumu sludinājumi liecinot, ka tomēr atsevišķi uzņēmumi par gaidāmajiem grozījumiem zinājuši iepriekš. Ceturtdien, 20.janvārī, uzņēmums Agra Pack Terminal paziņojis, ka vēlas iepirkt beramo kravu maisīšanas un fasēšanas iekārtas. Grozījumu izdarīšanas dienā publicēti četri Ventspils Nafta termināls sludinājumi – uzņēmums meklē, no kā pirkt naftas produktu sūkņus, mikserus un izkraušanas iekārtas. Termināļa pārstāvji gan apgalvo, ka par grozījumiem uzzinājuši tikai no publiski pieejamās informācijas.

Bet Rīgas centrālais termināls bija vēl gatavāks un jau dienu pirms valdības sēdes paziņoja, ka par 2,5 milj. Ls grib pirkt ostas pārkraušanas celtņus. Iepirkums izsludināts vēl laicīgāk - jau 29.decembrī. Vai tam dot Eiropas naudu, vēl vērtēs LIAA eksperti, bet valdības lēmums tranzītuzņēmumu izredzes ir ievērojami palielinājis. Savukārt Nekā Personīga uzrunātie zinātnieki to sauc par bezkaunību.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra