Dienas Bizness

 • 24 piektdiena,
  februāris

  Diāna, Dina, Dins

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8463

  USD: 1.0573

Ražošana

Foto: LETA

Pasaules Bankas eksperti velta kritiskas piezīmes Rīgas un Ventspils ostām  10

Pasaules Bankas pārstāvji šodien, izvērtējot Latvijas ostu sektora konkurētspēju un pārvaldību, veltīja ne vienu vien kritisku piezīmi Rīgas un Ventspils ostām.

Šodien prezentētajā starpziņojumā ir ietverta ostu darbības un pārvaldes analīze, savukārt gala ziņojums, kurā tiks ietverts, ko darīt un kā uzlabot situāciju, tiks prezentēts vasaras gaitā.

Starpziņojumā ir ietverti vairāki zināmi fakti par kravu struktūru un pārvaldes ostu principiem.

Daži secinājumi ir gana kritiski. Pārmesta gan salīdzinoši vecas infrastruktūras izmantošana, gan tranzīta atkarība no valstīm, kurām pašām ir savas ostas. Tiek uzsvērts, ka, neskatoties uz kravu pieaugumu ostās pērn, pēdējo 12 gadu laikā Latvijas ostas reģionā ir samazinājušas savu tirgus daļu - tā noslīdējusi no 37% līdz 21%.

Tāpat tiek secināts, ka ir problēmas ar lielāku kuģu apkalpošanu. Ventspilī gan esot plānots modernizēt infrastruktūru, savukārt Rīgā visai lēni tiekot plānota kanāla padziļināšana un modernu kravas termināļu attīstība.

Izvērtējot ostu valdes sastāvu, tiek secināts, ka valdē neesot pārstāvju ar pieredzi privātajā sektorā, tāpat nav fiksēti pašvaldību pārstāvju darbošanās termiņi ostu valdē. Konstatēta arī nepietiekama koordinācija starp ostu pārvaldi un dzelzceļa vadību, tāpat ieteikts pārskatīt, kā novērst birokrātiskos šķēršļus.

Konstatēts arī, ka ostu vadītājiem nav noteikti termiņi, cik ilgi tie var pildīt amata pienākumus, tāpat trūkst ikgadēja viņu darbības izvērtējuma. Ostu vadībā tāpat neesot pietiekami iesaistīts privātais sektors, lai gan Ventspilī privātie uzņēmēji piedalās valdes sēdēs, bet Rīgā - nē.

Pasaules bankas pētījums tiks veikts divos posmos - tiks veikta pašreizējās situācijas analīze, kā arī izstrādāti priekšlikumi darbības uzlabošanai.

Pērn rudenī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija izteica priekšlikumu ostu darbības izvērtēšanā piesaistīt starptautiskos ekspertus no Pasaules Bankas, lai izvērtētu ostu konkurētspēju un nākotnes kravu plūsmas.

Bijušais Saeimas komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) iepriekš asi kritizēja Satiksmes ministrijas izveidotās darba grupas darbu, izvērtējot ostu pārvalžu darba uzlabošanas iespējas. Viņš pauda viedokli, ka darba grupa izveidota tikai tāpēc, lai «minimizētu» priekšlikumus par ostu reformām, tāpat procesā neesot pienācīgā līmenī iesaistīta sabiedrība. Visas cerības tika liktas uz Pasaules Bankas pētījumu, lai turpinātu ostu reformas.

Saistītie raksti

Reklāma