AS Pasažieru vilciens (PV) valdes loceklis Mārtiņš Greste vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Ģenerālprokuratūrā, Valsts kontrolē un Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) ar lūgumu izvērtēt PV rīkotā jaunu pasažieru vilcienu sastāvu iepirkumu konkursa atbilstību Publisko iepirkumu likuma prasībām.

M. Greste uzskata, ka šādi rīkojas, lai aizstāvētu valsts un sabiedrības intereses un novērstu iespējamu valsts un Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzekļu nelietderīgu izlietojumu. Viņš pastāv uz to, ka 140 milj. eiro Kohēzijas fonda līdzekļi var netikt saņemti, jo konkurss bijis noorganizēts viena pretendenta interesēs.
«Iepirkumu konkursā par jaunu elektrovilcienu un dīzeļvilcienu sastāvu iepirkumu no trim 1.kārtā atlasītājām kompānijām otrajā kārtā no turpmākas dalības konkursā ar ekonomiski nepamatoties tehnisko prasību grozījumiem praktiski izslēgta viena kompānija, savukārt pārējās divas kompānijas iesniegušas vienu piedāvājumu faktiski bezkonkurences apstākļos,» norāda M. Greste. Tāpat iepirkuma gaitā vairākkārtīgi ticis mainīts komisijas sastāvs un uzņēmuma valde, kas mainot pēdējā brīdī konkursa nosacījumus, izslēdza no konkursa vienu pretendentu. Lai izvērtētu radušos situāciju, esot nepieciešams kompetentas institūcijas – Finanšu ministrijas vai IUB atzinums.
 

Kā DB jau rakstīja, PV vilcienu iepirkumu konkurss ir bijis ilgs, sarežģīts un ticis vairākkārt pārsūdzēts, tomēr 22. augustā par uzvarētāju tika atzīta Spānijas kompānija Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A. (CAF), kas ieguva 610,76 miljonus eiro vērto PV pasūtījumu. M. Greste jau tajā dienā norādīja, ka PV ir izšķīries par 30 milj. eiro dārgāku piedāvājumu nekā Igaunija, kur priekšroka tika dota Šveices kompānijai Stadler, kas sākotnēji startēja arī PV konkursā. Šajā konkursā sākotnēji piedalījās arī franču kompānija Bombardier, kas kopā ar Rīgas vagonbūves rūpnīcu (RVR) vēlējās Rīgā attīstīt vilcienu ražošanu. Tagad RVR vienojās ar CAF, ka parakstot līgumu ar PV, arī RVR kā apakšuzņēmējs varēs izpildīt daļu no PV pasūtījuma.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra