Dienas Bizness

 • 21 otrdiena,
  februāris

  Eleonora, Ariadne

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8486

  USD: 1.0537

Ražošana

Foto: LETA

Premjers par vilcienu konkursu: jāvienojas ar CAF vai līgums jālauž  2

Saistībā arī vērienīgā vilcienu iepirkuma konkursa problēmām ir jāvērtē AS Pasažieru vilciens (PV) iepriekšējās valdes atbildība, kas apzināti gājusi uz tādu līgumu, kas neatbilst ne valdības dotajam uzdevumam, ne Eiropas Komisijas viedoklim šajā jautājumā, raidījumā Labrīt, Latvija! sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

Savukārt uz jautājumu, vai būtu jāvērtē satiksmes ministra Aivja Roņa atbildība un iespējamā demisija, ja līgums tiks pārtraukts, premjers atbildēja izvairīgi, norādot, ka ministrs nebija rēķinājies, ka PV iepriekšējā valde, noslēdzot līgumu, iešot uz atklātu pārkāpumu.

Kā uzsvēra Dombrovskis, pastāv divi iespējamie tālākās attīstības scenāriji - jāvienojas ar Spānijas kompāniju Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) par līguma nosacījumu maiņu, lai vienošanās atbilstu iepirkuma nosacījumiem, vai arī līgums ir jālauž.

Pēc Dombrovska teiktā, Satiksmes ministrija (SM) atzinusi, ka PV līgumu var pārtraukt bez soda naudas sankcijām no CAF puses. Turpretī, ja līgumu turpinātu pašreizējā redakcijā, draudētu Eiropas Savienības fondu finanšu korekcijas daudzu miljonu apmērā.

Premjers intervijā arī atzina, ka PV jaunās valdes izraudzīšanās process neapmierinot nevienu, vienlaikus norādot, ka uzņēmuma valdes iecelšana ir ministra kompetencē. Dombrovskis gan piebilda, ka ņemot vērā situāciju, esot bijis jārīkojas ātri. Kā zinājā teikt premjers, esot uzrunāti vairāki kandidāti, tomēr lielākā daļa noraidījusi piedāvājumu ieņemt PV valdes locekļa amatu.

Nav atbalstāms, ka dažādi amati kļūst par politiskā tirgus objektiem, tādēļ būtu jāizstrādā kritēriju un procedūra, kā turpmāk izvēlēties dažādu uzņēmumu padomju un valdes locekļus, norādīja premjers.

21.maijā pilnībā tika nomainīta PV valde, tajā skaitā no amata atkāpās PV valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds. Par uzņēmuma jauno valdes priekšsēdētāju kļuva Artis Birkmanis, bet jaunajā valdē tika iecelti Anrijs Brencāns, Silvija Dreimane un Aigars Štokenbergs (V). Tieši Štokenberga negaidītā nonākšana uzņēmuma vadībā ir izraisījusi koalīcijas partneru nesapratni, jo viņa kandidatūra nav pārrunāta ar kolēģiem, turklāt viņš ir pēdējās Saeimas vēlēšanās caurkritis Vienotības politiķis.

Savukārt Freivalds kļuva par Birkmaņa padomnieku.

Saistītie raksti

Reklāma