Ģenerālprokuratūra saskata noziedzīga nodarījuma pazīmes toreizējā a/s Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētāja Nila Freivalda darbībās. Prokuratūra informē, ka uzsākusi kriminālprocesu par pārtraukto pasažieru vilcienu iepirkumu.

Tas gan ir Prokuratūras preses sekretāres skaidrojums, kas nebūt nav nolasāms no presei izplatītās informācijas. Prokuratūras paziņojumā teikts, ka noziedzīgs nodarījums ir nevis tas, ka Nils Freivalds parakstījis ar spāņu ražotāju CAF valstij neizdevīgu līgumu, bet tas, ka tagadējā valde - Artis Birkmanis un Aigars Štokenbergs - nosūtījusi paziņojumu spāņiem par minētā līguma pārtraukšanu.

Pārbaudē atklājies, ka a/s Pasažieru vilciens valdes rīcībā, pagājušā gada 3.oktobrī nosūtot spāņu ražotājam CONSTRUCCIONES Y AUXILIAR DE FERROCARRILES, S.A. (CAF) paziņojumu par pasažieru vilciena piegādes un uzturēšanas līgumu pārtraukšanu, ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

Tāpēc pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu, kurš pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai nodots Valsts policijai.

Freivalds vadītāja amatu Pasažieru vilcienā diezgan pēkšņi pameta pērn maijā. «Esmu psiholoģiski noguris, tāpēc nolēmu atkāpties no valdes vadītāja amata,» savu lēmumu toreiz skaidroja Freivalds, piebilstot, ka ka darbu uzņēmumā turpinās kā konsultants.

Jau toreiz Finanšu ministrija uzskatīja, ka Freivalds ir noslēdzis Latvijas valstij neizdevīgu jauno vilcienu iepirkuma līgumu ar Spānijas kompāniju CAF, kā rezultātā Latvijas valsts varētu zaudēt daļu vai visu ES līdzfinansējumu – līdz 100 milj. Ls.

DB jau rakstīja, ka līgums tika noslēgts par 34 elektrovilcienus un 7 dīzeļvilcienu iepirkšanu un uzturēšanu, kopumā par 403,9 milj. eiro, tostarp vilcienu kopējā cena bija 201,3 milj. eiro, bet to uzturēšana 202 milj. eiro. Kopējā iepirkuma summa bija plānota 610,8 milj. eiro, tostarp papildus bija iespēja iegādāties 16 dīzeļvilcienus un veikt to uzturēšanu, ja tam būtu nepieciešamais finansējums – 105,9 milj. eiro.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra