Sabiedriskā transporta uzņēmums Rīgas Satiksme (RS) varētu pārdot reklāmas lauku uz e-taloniem un iegūt papildu ieņēmumus, atklāj SIA Rīgas Karte (RK) valdes priekšsēdētājs Eriks Morizurs, kura uzņēmums RS ieviesis e-talonu sistēmu.

Šajā ziņā RS varētu kļūt par sava veida celmlauzi starp pasaules sabiedriskā transporta organizācijām, jo tikai nedaudzas patlaban uz elektroniskām biļetēm izvieto trešās puses reklāmu, Morizurs sacīja.

Vaicāts, vai RK klients un līdzīpašnieks RS varētu izvietot reklāmu uz e-taloniem, kurus patlaban grezno Rīgas Rātslaukuma attēls, RK vadītājs teica: «Kāpēc ne? Šos e-talonus pārdod 20 000 eksemplāru katru dienu. Bet te arī jāsaka, ka e-talons pieder RS, un tas ir to kompetencē. Redzu, ka tie izvieto reklāmu tramvajos un, manuprāt, dzeltenais e-talons varētu tam arī noderēt.»

Starp RK ārzemju līdzīpašnieka Affiliated Computer Services klientiem arī neesot daudzi, kas liek reklāmas uz savām biļetēm un mēnešbiļetēm. «Daži to dara. Bet šķiet, ka šāda domāšana vēl nav izplatījusies sabiedriskā transporta organizāciju aprindās. Tās uzskata, ka biļete ir transporta pakalpojumu saņemšanai. Varbūt tur var uzlikt pilsētas attēlu, bet tas arī viss,» Morizurs teica.

RK vadītājs arī sacīja, ka, viņaprāt, e-talonus nevarot uzlauzt hakeri vai sagrozīt tajos pārdošanas brīdī ieprogrammēto braucienu skaitu.

«Nē, tas nav nekur pasaulē vēl gadījies. Lietojam standartizētu, bet ļoti drošu tehnoloģiju. Sistēmā arī iekļauta krāpšanās pamanīšanas programmatūra, un RK darbinieki ātri uzzinātu, ja kas īpatnējs notiktu. Bet nekas tāds nav bijis, nekādus hakerus neesam pamanījuši,» Morizurs sacīja.

Viņš paskaidroja, ka programmatūra, kas seko katram īpaši numurētam e-talonam, datubāzē pamanītu, ja talonu censtos izmantot it kā tas saturētu vairāk braucienu, nekā sākotnēji nopirkti tirdzniecības vietā. Tas nozīmē, ka e-talons ar numuru NNNN, kas pirkts 20 braucieniem un vēl nepieredzētā veidā sagrozīts, tiktu bloķēts, cenšoties to izmantot 21.braucienam.

Morizurs pirms stāšanās amatā kā Rīgas kartes valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors 15 gadus strādājis ACS meitasuzņēmumā ACS Solutions (agrāk Ascom) Francijā un ārzemēs dažādos amatos. Viņš mācījies Francijas tehniskajā augstskolā Ecole nationale supérieure des Télécommunications de Bretagne, kuru beidzis kā telekomunikāciju inženieris ar maģistra grādu, un biznesa augstskolā Ecole de Management de Lyon, kur ieguvis biznesa maģistra grādu. Morizurs ir Francijas pilsonis.

Rīgas karte (RK) dibināta 2007.gadā. 51% RK kapitāla daļu pieder Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme un 49% ASV kompānijas Affiliated Computer Services, Inc (ACS) Francijas meitasuzņēmumam Affiliated Computer Services Solutions France S.A.S.. Savukārt ACS 2010.gadā nopirka ASV informācijas tehnoloģiju koncerns Xerox.

RK peļņa pēc nodokļiem 2010.gadā bija 884 712 lati, kas ir par 1,28 miljoniem latu mazāk nekā 2009.gadā. Uzņēmuma apgrozījums bija 7,77 miljoni latu, salīdzinot ar 6,02 miljoniem latu 2009.gadā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra