Mērfija likums attiecas arī uz Rīgas lidostas ikdienas darbu – dienā, kad skrejceļu tuvumā nebija manāma gandrīz neviena dzīva radība, vienīgā apkārt klimstošā kaija pamanījās ieskriet aviokompānijas Turkish Airlines lidmašīnas dzinējā, raksta laikraksts Neatkarīgā.

Putns, protams, pagalam. Dzinējam saliektas pāris lāpstiņas, bet Kipras viesnīcās latviešiem rezervētās istabiņas 21. oktobra naktī tā arī palika tukšas, notikušo raksturo laikraksts.

Kopumā šogad esot reģistrēts apmēram 30 dažādu incidentu, kuros lidmašīnas sadūrušās ar dzīvām radībām. Šis bija viens no nopietnākajiem.

Konkrētajā gadījumā sadursme notika, lidmašīnai vēl esot uz zemes. Viena no reisa pasažierēm Ilona Neatkarīgajai stāstījusi, ka lidmašīna uz skrejceļa jau bija uzņēmusi pieklājīgu ātrumu, bet tad pēkšņi strauji bremzējusi un apstājusies. Nekādu būkšķi gan nemanīja. Kapteinis mikrofonā paziņoja, ka dzinējā ir tehniska problēma. Lidojums tika pārcelts par vienu dienu, cilvēkiem apmaksāja taksometrus, pusdienas, kam vajadzēja – viesnīcas. Tikai vēlāk darbinieki pateikuši, ka pie vainas bijuši putni.

Dzintra Guļāne stāstījusi, ka izdevumi šādos gadījumos ir lieli – pasaules aviācijai kopumā sastapšanās ar dzīvo dabu izmaksā ap 1,3 miljardus dolāru gadā. Dzintra ir lidostas Rīga putnu un dzīvnieku kontroles speciāliste, pati smejoties sevi sauc par putnubiedēkli, bet kolēģi cienīgi dēvējot – par putnu Dzintru, raksta laikraksts.

«Dzeltenmelnām šaha laukuma rūtīm trafaretā mašīnā viņa riņķo pa visu lidlauka teritoriju un gādā, lai savvaļas dzīvības te būtu pēc iespējas mazāk. Raida skaļruņos putniem saprotamus trauksmes signālus – speciālais dators runā 14 sugu balsīs. Dumjākus putnus šādi izdodas aizbiedēt, bet problēmas esot ar vārnām. Izdzirdot viltoto palīgā saucienu, viņas nevis mūk, bet dodas glābt nelaimē nokļuvušo sugas māsu. Sākumā, aizvilinātas lidlauka malā, viņas konstatēja, ka palīdzību prasa jocīga dzelzs kaste ar tanti iekšpusē, un lidojušas atpakaļ uz skrejceļu. Tomēr Dzintra atrada risinājumu – izveidoja mulāžas no divām beigtām vārnām un uzsēja pie skaļruņiem. Tagad Dzintra mašīnā brauc pa priekšu, skaļruņi ķērc, 200 vārnas viņai seko, bet tīrās debesīs, putnu netraucētas, laižas lidmašīnas. Protams, simtprocentīgi tīras tās izslaucīt nav iespējams. Pat karstākās darbadienās liekot lietā signālraķetes,» vēsta Neatkarīgā.

Dienā, kad notikusi sadursme, no astoņiem rītā līdz deviņiem vakarā pavisam reģistrēti 27 putni. Ja salīdzina ar jūniju, kad dienā lidostā apgrozās apmēram 30 000 spārnaiņu, tas neesot nekas. «Un tomēr viena muļķa kaija pamanījās ieskriet dzinējā. Nu Mērfijs – kas gan cits!» secinājusi Dzintra.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra