Pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas tirgus cena Latvijā un Lietuvā pieauga par 2%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, un pakāpās līdz 46,11 eiro/MWh Latvijā un 46,3 eiro/MWh Lietuvā, informē AS Latvenergo.

Cenu kāpumu pamatā veicināja par 5% zemāks Lietuvas saražotās elektroenerģijas apjoms, kā arī augstāks vispārējais elektroenerģijas cenu līmenis Skandināvijā. Elektroenerģijas cenas Latvijā un Lietuvā kopumā svārstījās no 26,08 eiro/MWh līdz 63,59 eiro/MW, un kopējo cenu līmeni stabilizēt palīdzēja arī efektīva Rīgas termoelektrostaciju darbība.

Savukārt Igaunijā pagājušajā nedēļa vidējā elektroenerģijas tirgus cena biržā pieauga par 1%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, un sasniedza 30,93 eiro/MWh. Cenu pieaugumu Igaunijā pilnībā noteica Somijas elektroenerģijas cenu dinamika, jo cenas abās valstīs saglabājas identiskas visās stundās jau otro nedēļu pēc kārtas. Turklāt pieejamā jaudas pārvades kapacitāte no Somijas uz Igauniju jau otro nedēļu bija 1000 MW. Kopumā elektroenerģijas cenas Somijā un Igaunijā svārstījās no 20,09 eiro/MWh līdz 53,07 eiro /MWh.

Pagājušās nedēļas laikā Baltijā elektrostacijas saražoja 76% no Baltijā nepieciešamās elektroenerģijas. Visvairāk elektroenerģijas importēja Lietuva - 72% no kopējā patēriņa. Latvija pagājušā nedēļā importēja 7% no kopējā elektroenerģijas patēriņa, bet Igaunija saražoja par 19% vairāk elektroenerģijas nekā patērēja.

Šodien Skandināvijā tika reģistrēta augstākā novērota dienas cena pēdējo 9 mēnešu laikā – 41,14 eiro eiro/MWh, ko galvenokārt veicināja zemāka vidējā temperatūra reģionā un lēns vējš, kas negatīvi atspoguļojās elektroenerģijas bilancē līdz ar augsto atjaunojamo energoresursu īpatsvaru. Šie minētie apstākļi dod indikāciju par to, kāda elektroenerģijas cena varētu veidoties tirgū ziemas aukstākajās dienās. Augsts elektroenerģijas cenu līmenis Skandināvijā veicinājis arī cenu kāpumu Baltijā, elektroenerģijas cenai Latvijā un Lietuvā šodien sasniedzot 66,61 eiro/MWh, bet Igaunijā 63,34 eiro/MWh, informē AS Latvenergo.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra