Par Latvijas zivju pārstrādātāju iespējām palielināt produkcijas eksportu un realizāciju vietējā tirgū ceturtdien intervijā laikrakstam Diena stāsta SIA Rānda vadītājs Oskars Grosmanis.

Fragments no intervijas

Jūs vadāt zivju pārstrādes uzņēmumu, kas iepriekš bijis starp desmit lielākajiem nozarē. Līdz šī gada sākumam aptuveni 95% produkcijas eksportējāt uz Krieviju. Tagad ražošana teju apstājusies. Kāpēc?

Tikai ekonomiskās situācijas Krievijā pasliktināšanās dēļ. Rubļa vērtības krituma dēļ vienā brīdī šis bizness kļuva neizdevīgs. Mēs vēl janvārī izskatījām iespēju samazināt produkcijas cenu, lai nezaudētu tirgu, bet nekas neliecināja par situācijas stabilizēšanos tuvākajā nākotnē, tāpēc bijām spiesti pārtraukt tradicionālā produkta ražošanu un atlaist aptuveni 170 darbinieku.

Esat meklējuši alternatīvus tirgus?

Tradicionālo produktu – šprotes eļļā –, kas orientēts uz Krievijas patērētāja gaumi, citur piedāvāt noteikti nav jēgas. Milzīgs pieprasījums pēc tā ir vienīgi Krievijā, ne velti Latvija bija izveidojusies par šprotu ražošanas lielvalsti.

Kāds risinājums?

Šobrīd strādājam pie pilnīgi jaunu produktu grupas, kur vismaz patreiz nav konkurences. Tas ir gan garšīgs, gan veselīgs produkts, sākotnēji to piedāvāsim vietējā tirgū, tad orientēsimies uz eksportu Rietumos. Tiesa, jau esam veikuši pirmos mēģinājumus piedāvāt jauno produkciju ārzemēs – vispirms Izraēlā, uz kuru jau gadiem ilgi piegādājam mūsu tradicionālo produktu. Pircēju interese ir, jaunais produkts tiek tirgots diezgan veiksmīgi, taču skaidrs, ka mūsu tirgus daļa šajā valstī ir samērā maza. Tāpat jauno produkciju esam nosūtījuši arī uz Vāciju.

Esat šo produktu piedāvājuši lielveikaliem Latvijā?

Tieši šonedēļ mūsu komercdirektoram bija saruna ar Maxima tīkla pārstāvi, kas laipni atbildēja, ka var mēģināt viņiem zvanīt kaut kad rudenī. Ienākšana ar jaunu produktu viņu tīklā nav vienkārša, bet tas saprotams – tāds ir bizness. Skaidrs, ka neviens mūs negaida atplestām rokām vai nestāvēs rindā tieši pēc mūsu produkta.

Šobrīd Saeimā tiek skatīts Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma projekts, kas, cita starpā, atvieglos vietējo pārtikas ražotāju attiecības ar tirgotājiem.

Nezinu, ar kādām legālām metodēm, bet pilnīgi normāli būtu, ja pašu valstī vietējo ekonomiku atbalstītu daudz jūtamāk. Es gan nesaukšu produktu veidus, bet ir zināmi konkrēti piemēri, kad mūs, kā saka, noliek pie vietas citos tirgos – un ne tikai Krievijā, bet arī tepat kaimiņos Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Ungārijā, Čehijā – ar kaut kādām it kā neatbilstībām noteiktām prasībām. Bet mēs paši visu esam gatavi pieņemt – nāciet tik krāmējiet pilnus mūsu veikalu plauktus ar savām precēm! Kaut arī tas rada grūtības pēc tam atrast vietu vietējo ražotāju produkcijai.

Plašāk lasiet rakstā Uzņēmējs: Latvijā vispār nav valdības ceturtdienas, 23.aprīļa laikrakstā Diena (3.lpp.)!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra