Francija gatavojas ieviest nodokli Apple un Google produkcijai, lai no gūtajiem ienākumiem finansētu mākslas darbu, filmu un mūzikas radīšanu valstī. Analītiķi pieļauj, ka tas, visticamāk, saasinās attiecības abu tehnoloģijas gigantu un Fransuā Olanda sociālistu valdības starpā.

Šāda nodokļa ieviešana aktuāla kļuvusi pēc tam, kad Francijas tautsaimniecība gada pirmajā ceturksnī piedzīvojusi recesiju. Savukārt Eiropas Komisija (EK) prognozē, ka valsts ekonomika šogad samazināsies par 0,1%.

Francijas valdība lūgusi mediju magnātam Pjēram Leskuram (Lierre Lescure) atrast veidus, kādos varētu finansēt kultūru ekonomiskas lejupslīdes apstākļos. Kā viens no iespējamajiem risinājumiem izvirzīts nodoklis 4% apmērā viedtālruņu un planšetdatoru tirdzniecībai – jomai, kurā lielākie spēlētāji ir Google un Apple, vēsta britu laikraksts The Telegraph.

Francijas kultūras ministre Aurēlija Filipeti (Aurelie Filipetti) šādu risinājumu komentēja pozitīvi, norādot, ka tehnoloģiju kompānijām vajadzētu palīdzēt kultūras jomai.

Patlaban Francijā spēkā ir kārtība, kad televīzijas lietotāji un interneta pakalpojumu nodrošinātāji maksā nodevas, kuru ceļā iegūtais finansējums tiek kultūras jomai. Līdz šim šādas nodevas netika attiecinātas uz Google, Apple un Amazon.

Francijas kultūras ministre arī norādījusi, ka šāds «kultūras nodoklis», kurš būtu «minimāls un plaši izplatīts», varētu tikt iekļauts nākamā gada budžeta likumprojektā, par kuru valsts parlamentam jālemj novembrī.

Parīzes jaunākie plāni jau izsaukuši kritiku tehnoloģiju entuziastu vidū. Kompānija DigitalEurope, kas nodarbojas ar viedtālruņu lobiju Briseles gaiteņos, pavēstījusi, ka plānotais nodoklis ir solis «nepareizā virzienā». Šādas darbības varētu aizvien vairāk pastiprināt tehnoloģiju kompāniju vēlmi Francijai mest līkumu.

Janvārī Francija izbeidza strīdu ar Google, kura laikā valsts centās interneta gigantam piespiest maksāt laikrakstiem par saišu uz to rakstiem publicēšanu. Izlīgumu izdevās panākt pēc tam, kad Google apņēmās investēt 60 miljonus eiro Francijas medijos. Saskaņā ar iepriekš izskanējušām ziņām, Francija no Google centusies piedzīt vienu miljardu eiro.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra