Dienas Bizness

 • 22 trešdiena,
  februāris

  Ārija, Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8445

  USD: 1.0513

Tehnoloģijas

Izjoko kolēģi - izdzēs visus failus viņa datorā

Bieži vien darba kolēģi internetā atrod un lejupielādē dažādas joku programmas. Lai gan to darbība nebojā nedz datorā esošo informāciju, nedz kalpo par "Trojas zirgu", tās lietotājam var radīt problēmas. Šī iemesla dēļ tās tiek klasificētas kā kaitnieciskās programmas (malware).

Visu šo "joku" būtība ir šāda: tās lietotājam liek domāt, ka viņa dators ir "saķēris vīrusu" (pat neskatoties uz to, ka dators ir aprīkots ar ugunsmūri (firewall) un jaunāko antivīrusu programmatūru).

Ļoti izplatīts joks ir šāds: atveras dialoglogs, kuru nevar aizvērt un kurā ir redzams viss datora cietā diska saturs, kā arī paziņojums "Jūsu datora cietais disks tiks formatēts. Turpināt?" (The hard disk will be formatted. Do you want to continue?), un divas komandpogas "Yes" un "No". Neatkarīgi no tā, kādu pogu lietotājs nospiež, atveras jauns logs, kurā tiek attēlots cietā diska formatēšanas progresa logs (progress window), un lietotājam nekas cits neatliek, ka sēdēt un noskatīties, kā faili "pazūd" no datora.

Protams, nekas tamlīdzīgs nenotiek, taču šādam jokam ir spēcīgs psiholoģiskais moments. Redzot, ka ir sācies cietā diska "formatēšanas process", lietotājs panikā var datoru izslēgt, atvienot no datortīkla u.tml. Šādu darbību rezultātā tiek pazaudēta visa nesaglabātā informācija. Vēl vairāk - ja lietotājs ir strādājis ar datu bāzi tīklā un tajā brīdī kāds datu bāzes ieraksts ir bijis atvērts labošanai, tas neglābjami tiek sabojāts, turklāt pastāv diezgan nopietns risks, ka šādi var "nočakarēt" pilnīgi visu datu bāzi.

Šī iemesla dēļ, IT speciālisti neiesaka lietotājiem lejupielādēt no interneta visādus jociņus - tie tikpat labi var būt labi nomaskēti Trojas zirgi vai vīrusi (kāds šī raksta autora paziņa nesen šādā veidā "saķēra" bēdīgi slavenā One Half vīrusa paveidu). Turklāt, pat tad, ja labi zināms, ka šāds "jociņš" failiem neko ļaunu nenodarīs, to tomēr nevajadzētu palaist vai instalēt - šīs programmiņas nereti atstāj "pēdas" Windows reģistrā, reizēm pat nejauši izraisot sistēmas reģistra avāriju.

Komentāri

Jaunākās ziņas kategorijā

FOTO: Atklāj Latvijas zinātnes megaprojektu

FOTO: Atklāj Latvijas zinātnes megaprojektu    4

Piedaloties Eiropas Komisijas pārstāvjiem, Latvijas amatpersonām, ārvalstu sadarbības partneriem un viesiem, kā arī projekta realizētājiem – Cietvielu fizikas institūta darbiniekiem, koleģiālā un pozitīvā atmosfērā tika atklāts līdz šim...

Reklāma