Pēdējā gada laikā pasaules kibertelpā ir savairojušies daudzi dažādi vīrusi, kaitnieciskas programmiņas, kas to vien dara, kā meklē datoru, kurā varētu ielīst. Šajā situācijā visapdraudētākie ir tie datori, kuros operētājsistēma ir tikko pārinstalēta vai jauni, tikko iegādāti datori. Tā, kā operētājsistēma, kas tiek instalēta šajos datoros, ļoti bieži nesatur vajadzīgos labojumus, lai neļautu interneta mūdžiem ielauzties sistēmā, pieslēdzot datoru internetam lietotājs riskē, ka sistēma var "saslimt" ar kādu dīvainu kaiti.

Visspilgtākais piemērs, šķiet, ir bēdīgi slavenais vīruss Blaster, kas plosījās visā pasaulē pērn vasaras nogalē. Inficētajiem datoriem nelīdzēja par Windows pārinstalācija - pieslēdzot datoru internetam, tas momentāni tika aplipināts.

Faktiski, lietotājs iekļūst apburtajā lokā - ir bīstami pieslēgties internetam, jo sistēma nav "salāpīta", taču ir nepieciešams internets, lai lejupielādētu un instalētu nepieciešamos ielāpus.

Turklāt, instalējot operētājsistēmu, daudzas sistēmas komponentes tiek konfigurētas ar "noklusētajiem" (default) parametriem, kas ne vienmēr ir tie drošākie un pareizākie. Piemēram, instalējot operētājsistēmu Windows XP pēc noklusējuma ir atslēgta ugunssiena (firewall) - īpaša programmatūra kas filtrē datorā ienākošo un izejošo informāciju.

IT speciālisti lietotājiem, kas datorus grib pieslēgt internetam, iesaka lietot īpašas datortīkla iekārtas, kuru "dzelžos" ir iebūvēta ugunssienas funkcija, tomēr mājas lietotājiem šādas ierīces, visbiežāk nav to dārdzības dēļ. Šiem lietotājiem savukārt tiek ieteikts no sistēmas izvākt (deaktivizēt) nevajadzīgus servisus, piemēram File, Print sharing, un uzstādīt pretvīrusu programmatūru. Tad, pieslēdzoties tīklam, nekavējoties ir jāapmeklē antivīrusa un operētājsistēmas ražotāju mājas lapas un jāielādē visi nepieciešamie "ielāpi".

Tomēr visdrošākais, šķiet, ir šāds risinājums - lejupielādēt kritiskākos labojumus, izmantojot datoru, kas jau ir pieslēgts internetam, tos "iecept" kompaktdiskā (CD-ROM), un pēc operētājsistēmas instalācijas savā datorā, ievietot tajā disku ar labojumiem, "uzlāpīt" sistēmu un tad doties klejojumos tīklā. Šis risinājums, šķiet, ir vislabākais vecāku Windows versiju - NT, 2000 - īpašniekiem.

Sīkāku informāciju par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem, var iegūt šeit...

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra