Tehnoloģijas

Jauns “trojas” e-tārps

Aivars Mackevics [email protected], 02.09.2004

Jaunākais izdevums

Internetā ir parādījies jauns “trojas” e-tārps, kurš tiek ievazāts datorā ar e-pasta palīdzību. Sūtījums ziņo, ka datora lietotājam ir pienākušas fotogrāfijas “foto.zip”, taču īstenībā tās nav atvaļinājuma fotogrāfijas, bet gan “trojas” e-tārps Troj/BagleDI-A. Tas inficē datoru un pašlaik ļoti strauji izplatās Austrumeiropā. Ja šis “foto.zip” tiek atvērts un uzklikšķināts html datne, tad tas sāk komunicēties ar 130 dažādām mājas lapām, kurās tiek pārņemti nevajadzīgi sūtījumi. Katru sesto stundu tas komunicējas ar šīm mājas lapām internetā, lai atjaunotu savu kodu. Vairākas antivīrusu kompānijas ziņo, ka ik katru mēnesi pieaug vīrusu skaits internetā. Pēdējos trijos mēnešos visaktīvākais e-tārps ir Zafi-B, otrajā vietā ir Netsky-P. Interneta sakaru drošības speciālisti ziņo, ka 9,3% visu e-pastu sūtījumu pasaulē ir inficēti. Avots: Eiropa.lv

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Antivīrusu kompānijas Kaspersky Lab speciālisti internetā atklājuši vairākas jauna Trojas zirga Trojan-SMS.SymbOS.Viver versijas, kas inficē ar Symbian operētājsistēmu aprīkotus mobilos telefonus un slepus sūta "dārgas" īsziņas uz īpaši izveidotiem telefona numuriem. Atšķirībā no vīrusiem tas neizplatās pats, toties nemanāmi upurim veic savu netīro darbu.

"Šīs ir pirmās šāda veida ļaundabīgās programmas Symbian mobilajiem telefoniem un tās parāda, ka kibernoziedznieki turpina izrādīt interesi par mobilo sektoru un nelegālas peļņas gūšanas iespējām tajā," Db.lv skaidroja Kaspersky Lab pārstāvis Latvijā Valdis Šķesters.

Pagājušajā nedēļā Kaspersky Lab speciālisti atklāja uzreiz trīs Trojan-SMS.SymbOS.Viver mobilo telefonu Trojas zirga variantus. Jaunatklātais Trojas zirgs sūta maksas SMS uz īpašiem telefona numuriem. Par to no telefona īpašnieka konta tiek noņemta un pēc tam ļaundara rēķinā pārskaitīta noteikta naudas summa.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Kaspersky Lab: jauns tārps inficē skaņu ierakstu failus

, 18.07.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atrasta kaitīga programma, kura inficē skaņu ierakstu WMA formāta failus. Inficēšana tiek veikta, lai izplatītu Trojas zirgu, kurš datornoziedzniekiem ļauj pārņemt savā varā Windows datorus, informē Kompānija Kaspersky Lab.

Minētais tārps, kas nosaukts par Worm.Win32.GetCodec.a, mp3 formāta failus pārveido par Windows Media Audio (WMA) failiem, atstājot paplašinājumu mp3, un šiem failiem pievieno marķieri ar inficētas tīmekļa lapas hipersaiti.

Kad tādu failu atskaņo, marķieris automātiski aktivizējas. Tas pārlūkprogrammā Internet Explorer atver inficēto lapu, un vietne lietotājam piedāvā lejupielādēt un instalēt failu, kurš tiek uzdots par kodeku. Ja lietotājs piekrīt faila instalēšanai, datorā iekļūst Trojas zirgs Trojan-Proxy.Win32.Agent.arp, kurš datornoziedzniekiem ļauj datoru pārņemt savā varā.

Agrāk Trojas zirgi WMA formātu izmantoja vienīgi sevis maskēšanai (īstie skaņu ierakstu faili netika inficēti), bet šis tārps tik tiešām inficē skaņu failus. Kaspersky Lab vīrusu analītiķi norāda, ka šis ir pirmais tāda veida gadījums.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datorvīrusu eksperti novērojuši, ka tārps Conficker 1. aprīlī, kā jau prognozēts, pats sevi ir aktivizējis un cenšas sazināties ar hakeru centrālo datoru, lai saņemtu jaunas pavēles.

Eksperti lēš, ka šis tārps varētu būt inficējis jau vairāk nekā 10 miljonus datoru. Piemēram, Vācijā 7% no visiem datoriem ir inficēti ar šo tārpu.

CNN norāda, ka bažas, par to, ka Conficker tārps varētu izraisīt haosu, nav piepildījušās, jo ziņojumu par lielām problēmām neesot. Tomēr, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, datorvīrusu eksperti iesaka pārbaudīt savus datorus un atjaunot antivīrusu programmas!

"Kamēr Jums ir atjaunināta antivīrusa programma ar Jūsu datoru visam vajadzētu būt kārtībā," norādīja IT eksperts Kriss Pirilo (Chris Pirillo).

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Tīmeklī izplatās īsziņu Trojas zirgs, kas zog Android īpašnieku naudu

Dienas Bizness, 17.03.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kaspersky Lab speciālisti ir konstatējuši īsziņu Trojas zirgu Podec, kas zog Android pārvaldītu ierīču īpašnieku naudu, slepeni abonējot maksas pakalpojumus, un spēj apiet šo pakalpojumu CAPTCHA mehānismu, informē uzņēmumā Kaspersky Lab.

Pētījumā noskaidrots, ka šis Trojas zirgs galvenokārt izplatās sociālajā tīklā «VKontakte». Jaunā ļaunprogrammatūra ir ievērojama ar savām funkcijām: tā var nosūtīt paziņojumus uz īsajiem numuriem, turklāt pareizi atbildot uz pakalpojuma apmaksas apstiprinājuma pieprasījumiem, kā arī upura vietā abonēt maksas pakalpojumus, apejot CAPTCHA mehānismu, kas ir paredzēts īsta lietotāja atšķiršanai no robota. Šādas iespējas līdz šim nav bijušas sastopamas nevienā Kaspersky Lab zināmā Android Trojas zirgā.

Pēc palaišanas Podec pieprasa administratora tiesības, lai iesakņotos ierīcē un novērstu iespēju, ka lietotājs vai drošības risinājums to izdzēš. Saņemot atteikumu, Trojas zirgs atkārto pieprasījumu tik ilgi, līdz panāk vēlamo — normālas darbības ar ierīci šajā laikā gandrīz nav iespējamas. Ieguvusi tiesības, ļaunprogrammatūra atkarībā no iestatījumiem konfigurācijas datnē var rīkoties saskaņā ar kādu no kaitīgajiem skriptiem, piemēram, sākt vienkāršu DDoS uzbrukumu vai bez ierīces īpašnieka ziņas abonēt maksas pakalpojumus. Pēdējie samērā sekmīgi līdz šim izmantoja CAPTCHA mehānismu, lai filtrētu programmatūru pieprasījumus, bet Podec apiet šo šķērsli. Analīze parādīja, ka Trojas zirga autori izmanto pakalpojumu Antigate.com — manuālu teksta pazīšanu attēlos. Nosūtījuši attēlu ar burtiem, viņi pēc dažām sekundēm saņem Antigate.com darbinieka pazīto tekstu — tādējādi upuris, pašam nezinot, ir kļuvis par maksas pakalpojuma abonentu, par ko uzzina tikai pēc naudas norakstīšanas no konta.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Trīskāršojies jaunu mobilo ierīču ļaunprogrammatūru apjoms

Žanete Hāka, 01.03.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pērn, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, vairāk nekā trīs reizes ir palielinājies mobilo ierīču lietotājus apdraudošo ļaunprogrammatūru apjoms.

Visbīstamākie apdraudējumi 2015. gadā bija izspiedējvīrusi, kas prot iegūt neierobežotas tiesības inficētajā ierīcē, un datu zagļi, tostarp finanšu ļaunprogrammatūras. Šie ir galvenie atzinumi, kas pausti Kaspersky Lab Pretļaunprogrammatūru pētniecības grupas sagatavotajā gadskārtējā mobilās virusoloģijas pārskatā.

Pērn Kaspersky Lab atklāja 884 774 jaunas ļaunprogrammatūras — tas ir trīskāršs pieaugums salīdzinājumā ar 2014. gadu (295 539).

Jaunu mobilo banku Trojas zirgu skaits ir samazinājies līdz 7030 no 16 586 2014. gadā. Mobilo ierīču izspiedējvīrusi ir uzbrukuši 94 344 unikāliem lietotājiem — tas ir pieckāršs pieaugums salīdzinājumā ar 2014. gadu (18 478).

Komentāri

Pievienot komentāru
Resursu cenas

Zelta guvumi nepārliecina

Jānis Šķupelis, 03.07.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zelta cena pēc pārdzīvotā šoka pagājuša mēneša otrajā pusē nedaudz pieaugusi un šīs otrdienas izskaņā atradās pie 1252 ASV dolāru par Trojas unci atzīmes. Pagaidām tirgū tiek spriests par to, vai zelta cenas straujais kritums līdz 31 mēneša zemākajai atzīmei (1180 ASV dolāriem par Trojas unci) nav bijis pārspīlēts. Daļa investoru šādu neredzēti zemu zelta cenu uzskata par pievilcīgu un tādējādi lemj ieguldīt dzeltenajā dārgmetālā, ziņo Reuters.

Pagaidām gan arvien vairāk pasaulslavenu investīciju banku turpina samazināt savas zelta cenas nākotnes prognozes. Piemēram, Goldman Sachs paredz, ka zelta cena nākamā gada beigās atradīsies pie 1050 ASV dolāru par Trojas unci atzīmes (iepriekšējā bankas prognoze šim termiņam bija 1270 ASV dolāri par Trojas unci). Goldman paredz, ka zelta cenas kritums turpināsies, jo ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) apcirps savas dolāru drukāšanas programmas apjomus (mājienus pār šādu rīcību devis arī ASV FRS vadītājs Bens Bernanke).

Savukārt Societe Generale analītiķi izteikušies, ka pašreizējais zelta cenas atlēciens var neturpināties ilgi un galu galā dārgmetāla vērtība var sarukt līdz par 1000 ASV dolāru par Trojas unci atzīmei. Minētās bankas eksperti vērš uzmanību arī uz to, ka esot gaidāma ASV dolāra kursa stiprināšanās, kas zelta cenas kritumu šajā valūtā vien paātrināšot. Savu zelta cenas nākotnes prognozi samazinājušas arī tādas bankas kā Credit Suisse, UBS un Morgan Stanley.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Kaspersky Lab: pēdējo piecu gadu laikā 150 reizes palielinājies Trojas zirga versiju skaits

Gunta Kursiša, 29.07.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējo piecu gadu laikā SMS Trojas zirga versiju skaits ir palielinājies 150 reizes, un īpaši augsta ir Krievijas «mobilo» vīrusu rakstītāju aktivitāte, novērojusi Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab ekspertu provizoriskie aprēķini liecina, ka Krievijā datornoziedznieki, kuri savu mērķu īstenošanai izmanto SMS Trojas zirgus, mēnesī no saviem upuriem iegūst aptuveni 30 miljonus rubļu jeb 518 tūkstošus latu.

2006. gadā SMS Trojas zirgam bija trīs versijas, 2011. gada pirmajā pusgadā inficēto programmu versiju skaits bija palielinājies līdz 465 veidiem. Vairums programmu – aptuveni 84% no kopējā SMS Trojas zirgu skaita, ir veidoti darbam mobilo ierīču koda platformā J2ME. Populāra ir arī Symbian platforma, kur darboties var 7% inficēto programmu, Windows Mobile – 5% un Android – 4%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Parādījies rets pret Macintosh datoriem vērsts datortārps

Juris Kaža [email protected], 17.02.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Parādījies rets, pret Apple Computer Mac OS X operāciju sistēmu vērsts datortārps, kas izplatās ar čata programmatūru iChat. Par to vēsta avīzes «Washington Post» interneta portāls un citi avoti. Tārps, kas kaitē Macintosh datoru darbībai bet nav uzskatāms par sevišķi bīstamu, maskējas kā lejuppārlādējams fails, kas it kā piedāvā jaunākās, vēl tirgū nepieejamas Mac OS versijas ekrānattēlus. Tikai 5 % no ASV datorlietotājiem ir Macintosh tipa datori, tādēļ hakeriem, kas raksta tārpus ļauna prieka pēc, nav lielas jēgas «piņķerēties» ar šādiem pasākumiem. Tomēr datu drošības eksperti brīdina – Mac OS X tārps var būt tikai pirmais, ne pārāk veiksmīgais eksperiments, kas vēsta par plašāku pret Macintosh sistēmām vērstu uzbrukumu vilni.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tārpi, kas krīt no bagāžas skapīša, aizkavējuši US Airways lidmašīnas pacelšanos Atlantas lidostā ASV, ziņo BBC.

«Tārpi vienkārši sāka krist no augšējā nodalījuma,» izraisot paniku lidmašīnas salonā, Associated Press stāstījusi viena no pasažierēm Desīrija Harela (Desiree Harrell).

Visiem pasažieriem lūgts izkāpt ārā no lidmašīnas, lai apkalpe varētu to iztīrīt.

Saskaņā ar aviokompānijas sniegto informāciju lidmašīnas, kas devās uz ASV pilsētu Šarloti, aizkavēšanos izraisījusi sabojājusies gaļa, ko lidmašīnā ienesis kāds pasažieris.

Pēc nosēšanās Ziemeļkarolīnā lidmašīna esot arī dezinficēta.

Donna Adamo, reisa 1537 pasažiere, stāstījusi, ka sākumā, ieņemot savu vietu lidmašīnā, viņa pamanījusi pāris mušas, bet tām nav pievērsusi lielu uzmanību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Bezmaksas porno filmu vietā datorvīruss

Lelde Petrāne, 10.09.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visā pasaulē savus upurus šobrīd meklē epasti, kas sola bezmaksas porno filmas, bet patiesībā satur datorvīrusu, atsaucoties uz interneta drošības firmu sniegto informāciju, vēsta BBC.

Ļaunprātīgie e-pasta ziņojumi satur tekstu: «Šeit ir» («Here you have»), un Web saiti, kas izskatās tā it kā tā novestu uz PDF dokumentu. Tā vietā tā ved uz tīmekļa vietni, kur atrodas vīruss.

Kad instalēts, tārps mēģina izdzēst drošības programmatūru un izsūta savas kopijas uz visām e-pasta adresēm, ko tas var atrast.

Vīruss internetā izplatoties arī citos veidos. Ar šo vīrusu šorīd cīnoties, piemēram, NASA, AIG, Disney, Procter & Gamble un Wells Fargo, kuru e-pasta kastes ir pārpludinātas ar simtiem e-pasta ziņojumu, kas satur saiti uz vīrusu.

Centieni ierobežot vīrusu rezultējušies panākumiem, kad 9. septembra vakarā slēgta mājaslapa, kur «mitinās» tārps. Taču drošības firmas paredz jaunu tārpa variantu parādīšanos.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Kaitīgo programmu attīstības tendences, 2004. gada jūnijs

Ainars Sedlenieks [email protected], 13.07.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datoru Drošības tehnoloģijas, kas pārstāv Kaspersky Lab informē, par vīrusu attīstības tendencēm, 2004. gada jūnijā Jūnija mēnesis, var uzskatīt, ir pagājis datoru spiegošanas un informācijas laupīšanas zīmē visās dažādākajās tās izpausmēs - pakāpeniski pastiprinās šīs kaitīgo programmu grupas attīstības tendence. Vīrusu rakstītāju vidū liela popularitāte ir programmām, kas nodarbojas ar dažādu paroļu, kā arī atslēgu populārām datorspēlēm, nolaupīšanu. Atsevišķi var izdalīt Trojan.PSW.LdPinch dzimtas programmu aktivitāšu uzplaiksnījumu. Dažu šī "trojieša" versiju izplatīšana notika ar spama sūtījumu palīdzību. Aizvien lielāku popularitāti iegūst programmas, kas nodarbojas ar lietotāju personīgās informācijas nolaupīšanu, kurai ir sakars ar elektronisko maksājumu sistēmām un kredītkartēm. Mēneša beigas iezīmējās ar jaunas trojieša programmas-spiega TrojanSpy.Win32.Qukart parādīšanos. Īpaši bīstama tā ir Visa un MasterCard īpašniekiem, par cik nolaupa kredītkaršu numurus un to PIN-kodus. Iegūtā informācija tiek nosūtīta ļaunprāšiem. Jūnijā parādījās uzreiz vairākas šī "trojieša" jaunas versijas. "Spiegu" un "zagļu" parādīšanās process, savukārt, stimulē "piegādes līdzekļu" izstrādni un modifikāciju - kaitīgo objektu ielādes metodes un palaišanu datorā-upurī. Vīrusu rakstītāji aktīvi izmanto gan klasiskās metodes, gan arī jaunus paņēmienus, kas pamatojās uz operētājsistēmu tehniskajām ievainojamībām. Piemērs tam ir caurums LSASS dienestā Windows operētājsistēmā. Pēc savas "debijas" šī gada aprīlī-maijā, tas ātri iekaroja popularitāti vīrusu rakstītāju vidū: jūnijā parādījās vairākas jaunas pazīstamu vīrusu versijas, kuru arsenālā bija iespēja izplatīties caur šo "caurumu". Līdztekus jaunu izplatīšanās iespēju pētīšanai, turpinās aktīva klasisko metožu izmantošana. Jo, kā ir sacīts vienā zināmā parunā, viss jaunais - tas ir labi aizmirsts vecais. Un tiešām, vecie, jau izmēģinātie paņēmieni, nes visai jūtamus rezultātus, kas arī nav pārsteidzoši, jo cilvēciskais faktors joprojām ir jebkuras sistēmas visvājākais posms, neatkarīgi no programmu aizsardzības līmeņa. Šeit mēs nonākam pie pagājušā mēneša otrā "hīta", par kuru kļuva tīkla tārpa I-Worm.Zafi jaunā versija. Tāpat kā tās priekšgājēja, I-Worm.Zafi.b izraisīja pietiekami nopietnu epidēmiju, kaut arī tā izplatās tikai "klasiskā veidā", tikai ar inficētām elektroniskajām vēstulēm. Kad tārps nosūta inficēto vēstuli uz upura elektronisko pasta kastīti, tas mēģina noteikt saņēmēja valodniecisko piederību. Lai to veiktu, no elektroniskā pasta adreses tiek izvilkts domēna vārds, pie kura pieder pasta serveris. Lielākajā daļā gadījumu domēna vārds nosaka pasta kastītes saimnieka nacionālo piederību. Saskaņā ar šo vārdu, no ziņojumu saraksta, kuri ir ierakstīti vīrusa ķermenī, tiek izvēlēts tas, kurš ir uzrakstīts nepieciešamajā valodā. Tādā veidā, lielākajā daļā gadījumu, upuris saņem vēstuli, kas uzrakstīta viņam potenciāli saprotamā valodā. Tas palielina iespējamību, ka saņēmējs, izlasot vēstuli, palaidīs vēstulei pievienoto failu. Zafi.b epidēmijas fakts, par nožēlošanu parāda, ka šāda pieeja ir pilnīgi iedarbīga. Vēl piezīmēsim, ka valodas barjeras nav ļāvušas tārpa autoriem uzrakstīt nevainojamu vēstuli krievu valodā, tāpēc pasta kastīšu īpašnieki "ru" domēnā var justies salīdzinoši drošībā. Par mūsu jūnija vīrusu jaunumu apskata uzvarētāju kļuva Worm.SymbOS.Cabir.a, pirmais vīruss-tārps mobilajiem telefoniem, kurš sevis pavairošanai izmanto Bluetooth protokolu. Šī vīrusa parādīšanos var novērtēt kā vīrusu rakstītāju spēku izmēģinājumu jaunā un viņiem potenciāli interesantā jomā. Vai varam runāt par jauna "karadarbību teātra" parādīšanos starp vīrusiem un antivīrusiem? Pagaidām, jādomā, nē. Situācija ir salīdzināma ar nelielu pierobežas rakstura sadursmi. Visdrīzāk, tuvākajā laikā nevajadzētu gaidīt intensīvu šāda veida vīrusu attīstību. Tātad, apkoposim jūnija rezultātus 1. Nākas gaidīt dažādu kaitīgo programmu veidu tālāku aktīvu attīstību, kas tiek radīti ar mērķi nolaupīt sv

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Vācieši pasludina vīrusu par uzveiktu

Ainars Sedlenieks [email protected], 26.05.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datoru Drošības tehnoloģijas, kas pārstāv antivīrusu kompāniju Kaspersky Lab informē, ka Vācijas federālā iestāde paziņojusi, ka vīruss Sober ir uzveikts, taču nozares speciālisti iesaka būt piesardzīgiem. Vācijas Federālā Informācijas drošības pārvalde (BSI) apgalvo, ka, likvidējot interneta vietnes, kurās, pēc tās domām, šis tārps meklētu papildus kaitīgās komponentes, ir veiksmīgi novērsts vīrusa radītais apdraudējums. „Līdz šim brīdim nekas nav noticis,” BSI pārstāvis Mihaēls Dikofs paziņojis intervijā kādā intervijā. „Liekas, ka mūsu aizsardzības pasākumi ir bijuši rezultatīvi.” Antivīrusu kompānijas, analizējot jaunāko Sober, bija atklājušas, ka tārps 23. maijā sāks tīkla vietnēs meklēt kaitīgo kodu. Šajā datumā viss bija mierīgi, tādēļ BSI paziņoja par savu uzvaru, taču agrākā pieredze dažiem speciālistiem liek saglabāt piesardzību. „Sākotnējam Sober.p, kurš piedāvāja futbola Pasaules čempionāta biļetes, jaunas aktivizācijas datums bija 27. aprīlis, bet tas tikai 14. maijā sāka ielādēt Sober.q,” stāsta Ciphertrust pētnieks Dmitrijs Alperovičs. „Kaut arī Sober.q jaunā aktivizācija nozīmēta 23. maijā, tā (jauna kaitīgā koda ielāde inficētajos datoros) var notikt arī citā datumā.”

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Bezielāpu Windows personālā datora dzīves ilgums Latvijā — 10 minūtes

Ainars Sedlenieks [email protected], 20.08.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nepieslēdziet jaunu personālo datoru Internetam, ja neesiet veikuši nepieciešamos drošības pasākumus, brīdina Datoru Drošības tehnoloģijas, kas pārstāv antivīrusu kompāniju Kaspersky Lab un Internet Storm Center eksperti Saskaņā ar viņu publicēto atskaiti, bezielāpu Windows-personālais dators, kas pievienots Internetam,vidēji jau pēc 20 minūtēm tiks inficēts ar ļaunprātīgām programmām. 2003. gadā šis skaitlis, pēc grupas vērtējuma, sastādīja aptuveni 40 minūtes. Centrs Internet Storm Center, SANS Institute nodaļa, kas specializējusies pētījumos un apmācībā, nonākusi pie secinājuma par 20 minūšu „izdzīvošanas laiku”, vērojot brīvās IP-adreses un izmērot biežumu, kādā uz tām pienāk paziņojumi. „Ja pieņemam, ka lielāko daļu šo paziņojumu ģenerē tārpi, kuri mēģina izplatīties, tas nozīmē, ka sistēma bez uzstādītiem labojumiem neizbēgami tiks inficēta”, — ir sacīts centra paziņojumā. Vidējā izdzīvošanas ilguma samazināšanās no 40 līdz 20 minūtēm izraisa nemieru, par cik šis laiks irnepietiekams, lai ielādētu pašus ielāpus, kuri spētu personālo datoru aizsargāt no Interneta draudiem. Skots Konti, Tīklu ekspluatācijas menedžeris Masačūsetsas universitātē Amherstā, uzskata centra datus par ticamiem. „Tā ir sarežģīta problēma, un to risināt kļūst arvien grūtāk”, - viņš sacīja. Viens no Konti administratoriem nesen pārbaudīja šos datus, Tīklam pieslēdzot divus bezielāpu datorus. Pēc 20 minūtēm tie abi tika inficēti. Tagad universitāte pārbauda datoru stāvokli, pirms tos pievienot Internetam. Ja datorā nav uzstādīti pēdējie labojumi, to liek karantīnā ar ierobežotu pieeju Tīklam līdz tam laikam, kamēr programmnodrošinājums netiks atjaunināts. Savā analīzē centrs arī apgalvo, ka no tīkla uz tīklu vidējais inficēšanas laiks mainās plašās robežās. „Ja Interneta-servisa-provaiders bloķē datu kanālus, kurus parasti izmanto tārpu izplatīšanai, tad personālā datora lietotājam atliek vairāk laika, lai uzstādītu ielāpus. No otras puses, universitāšu tīkli un ātrgaitas Interneta servisu lietotāji bieži vien tiek pakļauti papildus uzbrukumiem no kaitīgajām programmām (malware), kā boti, — atzīmē grupa. — Tiem, kuri ir pievienoti šādam tīklam, izdzīvošanas laiks ievērojami samazinās”. Jaunajā Windows-sistēmas labojumu pamācībā Internet Storm Center rekomendē atslēgt funkciju file sharing Windows un ieslēgt Internet Connection Firewall. Pēdējā Microsoft servisa pakete, Windows XP Service Pack 2, pati uzstāda šādu konfigurāciju, taču, lai to ielādētu, lietotājam ir jāiziet tiešsaistē, tādējādi viņš ir spiests riskēt. Viena no problēmām, pēc ekspertu vārdiem, ir tā, ka sistēmu administratori balstās uz ielāpiem un uzskata, ka lietotāji tos ātri uzstādīs. Uzstājoties nesenajā Microsoft TechEd izstrādātāju konferencē Amsterdamā, Microsoft drošības konsultants Freds Baumhards sacīja, ka nav aiz kalniem tā diena, kad vīruss vai tārps izsitīs no ierindas pilnīgi visu. „Nevienam nepietiks laika to atklāt. Neviens nepaspēs izlaist ielāpus vai antivīrusus un izplatīt tos. Tas nozīmē, ka ielāpi visas problēmas nekādi nerisina”. Baumhards uzsvēra adaptācijas nozīmīgumu un kā piemēru minēja cilvēka imūnsistēmu: „Stādieties priekšā, ka jūsu organisms saka: „Hm, man ir gripa. Iepriekš tā nekad nav bijis, tātad es iešu bojā”. Taču tas nenotiek: jums paceļas temperatūra un pārējais, lai iegūtu laiku, kamēr cīņā iesaistīsies citi mehānismi”. „Ja cilvēka organisms nodarbotos ar labojumiem tāpat kā to dara kompānijas, mēs jau sen visi būtu miruši”. Škiet gan, ka ar vārdiem „vīruss vai tārps izsitīs no ierindas pilnīgi visu” drošības konsultants FredsBaumhards” pirmkārt ir domājis uz Microsoft produktiem bāzētās datorsistēmas. Eksperimenti Latvijā ar Mājas DSL parāda, ka Windows dators bez ielāpiem un aizsardzības sistēmām (antivīruss, personālais ugunsmūris) tiek inficēts ātrāk nekā desmit minūtēs!

Komentāri

Pievienot komentāru
Programmatūra

Arvien vairāk ļaunprogrammatūru sāk medīt lietotāju naudu

Dienas Bizness, 06.05.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izanalizējot 2015. gada pirmajā ceturksnī atklātos kiberdraudus, Kaspersky Lab eksperti konstatējuši krasu finansiālo uzbrukumu skaita pieaugumu - salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni lietotāju skaits, kuri ir saskārušies ar mēģinājumiem nozagt naudu no banku tiešsaistes kontiem, šā gada pirmajos trijos mēnešos ir pieaudzis par 64%.

Kopumā laikposmā no janvāra līdz martam Kaspersky Lab risinājumi ir bloķējuši vairāk nekā piecus miljonus mēģinājumu inficēt lietotāju datorus ar ļaunprogrammatūrām, kas ir paredzētas kontu iztukšošanai tiešsaistes banku sistēmās.

Pēdējā laikā uzbrucēji īpaši aktīvi cenšas ar visiem iespējamajiem līdzekļiem jebkurā ļaunprogrammatūrā ieviest konfidenciālās informācijas pārtveršanas funkcijas piekļuvei banku kontiem un maksājumu sistēmām. Īpaši spilgti šī tendence ir izpaudusies mobilo ierīču draudu vidū.

Tiek modificēts arvien vairāk īsziņu un spiegošanas Trojas zirgu, tos apgādājot ar instrumentiem, kas ir piemēroti uzbrukumiem lietotāju banku kontiem. Piemēram, uzbrucēju vidū populārais īsziņu Trojas zirgs Opfake, kas pirms diviem gadiem zaga naudu tikai no mobilo tālruņu kontiem, tagad prot uzbrukt aptuveni 30 banku un finansiālajām lietojumprogrammām. Turklāt daži īsziņu Trojas zirgi sāk uzvesties kā izspiedējprogrammas. Iespējams, lielā mērā tieši tāpēc pirmajā ceturksnī ir ievērojami krities «tīro» banku Trojas zirgu skaits — to īpatsvars salīdzinājumā ar iepriekšējo atbilstošo periodu ir samazinājies vairāk nekā četras reizes un veido tikai 1,1%. Vienlaikus īsziņu Trojas zirgu īpatsvars vien ir sasniedzis 21%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Trojas zirgs traucē pornomīļiem

Ainars Sedlenieks [email protected], 07.09.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datoru Drošības tehnoloģijas, kas pārstāv antivīrusu kompāniju Kaspersky Lab informē, ka vīrusu rakstītāji radījuši Trojas zirgu, kurš, demonstrējot Korāna citātus, mēģina kavēt pornogrāfiska satura vietņu apmeklējumus Trojas zirgs Trojan.Win32.VB.zu (Yusufali-A) ir kvalificēts kā maz bīstams un vēro, kādas interneta vietnes apmeklē Windows lietotāji. Ja tas vietnes adresē (URL) konstatē kādu no speciālā sarakstā iekļautiem vārdiem, piemēram, "teen", "sex" vai "penis", tad minimizē pārlūkprogrammas logu, lai neļautu lietotājam ieraudzīt tā saturu, un parāda citātu no Korāna. Tajā teksts ir gan arābu, gan angļu valodā; angliski rakstīts: Yusufali: Know, therefore, that there is no god but Allah, and ask forgiveness for they fault, and for the men and women who believe: for Allah knows how ye move about and how ye dwell in your homes. (Yusufali: Tad zini, ka Dievs ir viens, un tas ir Allāhs, un lūdz piedot tavus grēkus un par vīriešiem un sievietēm, kas tic: jo Allāham ir zināmi tavi ceļi un tava dzīvošana.) "Atšķirībā no citām kaitīgajām programmām šis Trojas zirgs, kā liekas, nemēģina zagt naudu vai konfidenciālu informāciju; drīzāk tas darbojas kā morālo vērtību sargs - bloķē tās tīkla vietnes, kuras uzskata par neķītrām," stāsta Greiams Klūlijs, Sophos vecākais konsultants tehnoloģiju jautājumos. "Protams, arī šim Trojas zirgam gadās kļūdas, un reizēm tas bloķē nevis pornogrāfiskas, bet, piemēram, medicīnai vai vienkārši pusaudžu tusiņiem veltītas vietnes." Pēc paziņojuma parādīšanas ļaundabīgā programma veic vairākas citas darbības un galu galā lietotāju piespiež izslēgt inficēto datoru. Tas viss, protams, traucē dzīvot, taču nav pamata celt trauksmi, jo Trojas zirgs vēl nav sastopams "savvaļā". Nav skaidrs, vai šis kaitēklis radīts joka pēc, vai arī tas ir nopietns mēģinājums interneta lietotājus atgriezt uz morālās skaidrības ceļa.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Nopietns rūpnieciskās spiegošanas gadījums šokē Izraēlas darījumu aprindas

Ainars Sedlenieks [email protected], 30.05.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datoru Drošības tehnoloģijas, kas pārstāv antivīrusu kompāniju Kaspersky Lab informē, ka Izraēlā atklājies valsts vēsturē nopietnākais rūpnieciskās spiegošanas gadījums, kurā, pēc policijas domām, privātdetektīvi vadošo Izraēlas kompāniju datoros gan valstī, gan ārzemēs instalējuši datorvīrusu (Trojas zirgu), zaguši slepenu komerciālo informāciju un to pārdevuši šo kompāniju konkurentiem, ziņo The Jerusalem Post. Par skandālu presei tika paziņots svētdien. Ir apcietināti vienpadsmit privātdetektīvi, kā arī vadošo kompāniju augstākie vadītāji. Šīs firmas ir Cellcom (mobilo telefonu kompānija), YES (satelīttelevīzija), Pelephone (mobilo telefonu kompānija), Meir Car Imports (Volvo un Honda importētāji) un Tami-4 (minerālūdens mazumtirgotāji); tieši tās, kā tiek apgalvots, esot algojušas minētos privātdetektīvus. Savukārt starp noziedznieku upuriem ir kompānijas HOT (kabeļtelevīzija), Strauss-Elite (pārtikas rūpniecības konsorcijs), Orange (mobilo telefonu kompānija), Globes (biznesa avīze), Mey Eden (minerālūdens), Shekem Electric (sadzīves elektroierīces), Ace Hardware vietējā filiāle, Rani Rahav (sabiedriskās attiecības), Champion Motors (Volkswagen importētājs), Shalmor-Amnon Amihai (reklāmas kompānija) un Reuveni Pridan (reklāmas kompānija). Kā ziņo policija, spiegošanas dēļ minētās firmas piedzīvojušas neveiksmes komercizsolēs un zaudējušas tūkstošiem klientu. Pēc policijas teiktā, ir apcietināti 18 cilvēki, ieskaitot programmētājus – kādu izraēliešu laulāto pāri, kas dzīvo Londonā. Arestēto vidū ir arī kāds satelīttelevīzijas kompānijas YES augstākais vadītājs, Pelephone un Cellcom drošības dienestu darbinieki un vairāki privātdetektīvi. Svētdien pēcpusdienā tiesībsargājošās iestādes uzaicināja Cellcom vadītāju Jichaku Peterburgu sniegt paskaidrojumus par viņa kompānijas saistību ar šo lietu. Policijas izmeklēšana, kam bija dots nosaukums "Horse Race", sākās 2004. gada novembrī, kad tika saņemts pazīstamā izraēliešu rakstnieka Amnona Jakonta iesniegums. Rakstnieks policijai sūdzējās, ka internetā noslēpumainā kārtā bez viņa ziņas un piekrišanas publicēti viņa jaunā, vēl nepabeigtā romāna fragmenti. Jakonts pavēstīja policijai: iespējams, kāds esot ielauzies viņa datorā un nozadzis grāmatas fragmentus. Rakstnieks turēja aizdomās savu bijušo znotu, 41 gadu veco datorspeciālistu Maiklu Efrati, kurš dzīvo Londonā. Policija pārbaudīja Jakonta datoru un atklāja, ka tajā ir instalēts Trojas zirgs. Kā ziņo policija, persona, kas datorā ievietojusi šo Trojas zirgu, ieguvusi neierobežotu pieeju inficētajam datoram un to pārņēmusi savā varā. Ar Interpola palīdzību Izraēlas policijai izdevās noskaidrot, ka minētais Trojas zirgs ir Efrati roku darbs. Pagājušajā nedēļā Londonā viņu apcietināja kopā ar sievu, 28 gadus veco Rutu Brīru Haefrati. Tagad abi Anglijā gaida tiesu, kura lems par viņu izdošanu tiesāšanai Izraēlā. Pēc tam policija noskaidroja, ka Efrati ir izstrādājis datorvīrusu trijām Izraēlas vadošajām privātdetektīvu aģentūrām, kas to izmantojušas, lai zagtu konfidenciālu informāciju no lielākajām kompānijām. Policijai ir aizdomas, ka šie privātdetektīvi dažādām kompānijām sūtījuši ar vīrusu inficētus reklāmas CD, no kuriem Trojas zirgs slepus instalējies firmu datoros. Vēl policija ziņo, ka privātdetektīvi dažādām kompānijām sūtījuši arī e-pasta vēstules ar piesaistītu vīrusa failu. Ir aizdomas, ka lietā iesaistīti vairāku kompāniju augstākie vadītāji – firmas YES finanšu direktors Katriels Moriā, Pelephone drošības dienesta priekšnieks Šajs Razs, Cellcom drošības dienesta priekšnieks Ofers Reihmans un Meir Motors vadītājs Uzi Mors (pēdējais ir arī futbola čempionu, Haifas kluba „Maccabi” viceprezidents). Savukārt apcietinātie privātdetektīvi ir no trim lielām aģentūrām: Modi'in Ezrachi (Civilā izlūkošana), Krochman Special Investigations (Krohmana speciālā izmeklēšana) un Philosoph Balali. Sakarā ar paziņojumiem par iespējamo spiegošanu svētdien vairāk nekā par trim procentiem pazemināj

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Vīrusu rakstitāji izmanto Londonas sprādziena tēmu

Ainars Sedlenieks [email protected], 11.07.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kā jau tika prognozēts, nebija ilgi jāgaida, lai ļaundari sāktu izmantot Londonas sprādzienu tēmu. Vīrusu rakstītāji laiduši klajā Trojas zirgu, kurš izliekas par Londonas terora aktu video reportāžu. Inficētās e-pasta vēstules, kurām piesaistīts šis Trojas zirgs, ir izveidotas kā CNN ziņu biļetens un satur paziņojumu lietotājam „See attachments for unique amateur video shots”, ziņo The Register. Inficēto vēstuļu pazīmes: No: [email protected] Tēma: TERROR HITS LONDON Faila nosaukums: London Terror Moovie.avi Checked By Norton Antivirus.exe Ja piesaistīto ļaundabīgo failu aktivizē, tad tas inficē Windows datoru un to slepus izmanto surogātpasta transportēšanai. Šis Trojas zirgs mēģina iegūt upura izmantoto SMTP serveru sarakstu un sāk šos serverus izmantot lielas nelūgto vēstuļu plūsmas pārsūtīšanai. E-pasta drošības firma MessageLabs ir pārtvērusi tikai dažus ļaundabīgās programmas eksemplārus, tādēļ var uzskatīt, ka tā vēl nav plaši izplatīta, taču spilgti parāda, cik zemiski var rīkoties vīrusu rakstītāji, lai tikai veicinātu savu ražojumu izplatīšanu. Aktuālu notikumu izmantošana ļaundabīgo programmu izplatīšanas nolūkiem nav nekas jauns, un nebūs nekāds brīnums, ja sakarā ar Londonas sprādzieniem parādīsies vēl citi Trojas zirgi. Tādēļ nākas vēl un vēlreiz atkārtot – neatveriet nelūgtām un negaidītām e-pasta vēstulēm piesaistītus failus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bērza saplākšņa izstrādājumu ražotājs SIA Troja uzsāk jauna inovatīva produkta – atpūtas un sporta inventāra – skimborda dēļu – ražošanu un virzīšanu tirgū.

Vēsturiski pazīstamākais bērza saplākšņa izstrādājums, kas ražots Latvij ir bērnu šūpuļzirdziņš, uz kura savā bērnībā šūpojusies ne viena vien paaudze. Pēdējos gados šo bērnu šūpuļkrēslu klāstu papildinājis Sienāzis un Ola. Ir zināmas arī izturīgās bērza saplākšņa mēbeles. Pirms vairākiem gadiem SIA Troja pievērsās skeitparku rampu ražošanai un nedaudz vēlāk sāka attīsīt arī pašu skrituļdēļu ražošanu. Savukārt pērn uzņēmums, pēc vairāku entuziastu ierosinājuma, pievērsās Latvijā līdz tam tikai šauram lokam zināmo skimborda dēļu izgatavošanai. 2012. gadā šis jaunais produkts ar zīmolu «KaIya» tiks reklamēts tūrisma un atpūtas izstādēs gan ārzemēs, gan arī Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Resursu cenas

Zelta cena atkal pietuvojas 1400 ASV dolāru par unci atzīmei

Jānis Šķupelis, 01.12.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien zelta cena pieauga līdz 1395 ASV dolāriem par Trojas unci, turklāt līdz visu laiku augstākajam līmenim pieauga zelta cena eiro (1070 eiro par Trojas unci) un sterliņu mārciņās (895 mārciņas par Trojas unci).

Zelta cenai uz eirozonas parādu krīzes fona augt palīdz dārgmetāla tradicionālais «drošā patvēruma» statuss, kas padara to pievilcīgu kā alternatīvu ieguldījumu, raksta Reuters (zelta «drošā patvēruma» statuss gan ir visai nosacīts, jo tā cenu tāpat nosaka spekulanti).

«Pašlaik ir pārāk daudz sarežģījumu gan eirozonā, gan ASV. Tāpēc domāju, ka zelts paliks populāra investīcija arī jaunajā gadā,» norāda MKS Finance analītiķi.

Arī BNP Paribas analītiķi saviem klientiem norāda, ka arvien pieaugoša neskaidrība par ASV dolāra lomu starptautiskajā monetārajā sistēmā, eirozonas parādu krīzes izplatīšanās un pieaugoša inflācija Āzijas reģiona attīstības valstīs (sevišķi Ķīnā) noturēs investoru interesi par zeltu. Vidējā zelta cena 2011. un 2012. gadā varētu būt attiecīgi 1500 un 1600 ASV dolāri par Trojas unci.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Arvien labāki auto katalizatori atbilst zaļākas pasaules stāstam, kas strauji liek augt to metālu cenai.

Šogad daudzu rūpniecībā izmantoto izejvielu vērtība sekojusi investoru riska apetītei. Neskatoties uz bažām par pasaules ekonomikas bremzēšanos, riska aktīvu vērtība pieaugusi, un izejvielas šajā ziņā nav nekāds izņēmums. Piemēram, rūpniecībā un būvniecībā plaši izmantotā vara cena kopš šā gada sākuma Londonas Metālu biržā ir palēkusies gandrīz par 6%.

Šobrīd gan liela daļa ekonomistu teic, ka pasaules ekonomika ir sabremzēšanās stadijā. Turklāt periodiski vērojami tādu spriedumu uzplūdi, ka šis process varētu būt straujāks, nekā gaidīts pirms tam. Ja tas tā patiešām būs, daudzām izejvielām cenu ziņā var klāties visai plāni, jo nāks lielāka atklāsme, ka pieprasījums pēc tām būs vājš. Pēdējā laikā bieži bijis tā, ka dažādu finanšu aktīvu vērtība reizē pie vienas mūzikas griežas uz vienu un to pašu pusi. Ja cena palielinās akcijām, tad ir lielāka iespējamība, ka tā augs arī zeltam, obligācijām un izejvielām. Ja viss reizē kāpj, tad ir liela iespēja, ka viss reizē arī gāzīsies un nebūs kādu patvērumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Atklāts virtuālais Trojas zirgs, kas maskējas par Google Wallet

Dienas Bizness, 08.05.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kaspersky Lab speciālisti ir konstatējuši jaunus finansiālus draudus operētājsistēmai Android. Atklātais Trojas zirgs viltīgi izliekas vienlaikus gan par oficiālo lietojumprogrammu veikalu Google Play, gan par maksājumu sistēmas Google Wallet lietotni, cenšoties izspiest no lietotāja viņa bankas kartes rekvizītus, informē Kaspersky Lab.

Ļaunprogrammatūru nomaskēšana par sistēmas pakalpojumiem ir uzbrucēju iecienīts paņēmiens. Jaunās ļaunprogrammatūras autori imitē ne vien sistēmas Google Wallet maksājumu klienta izskatu, bet arī daudzu leģitīmu tiešsaistes pakalpojumu izmantotu bankas kartes piesaistes mehānismu.

Trojas zirgs tiek izplatīts, izmantojot surogātīsziņas ar piedāvājumu instalēt Google Play atjauninājumu, un uzreiz pēc palaišanas tas pieprasa administratora tiesības, bloķējot iespēju rīkoties ar ierīci, līdz tās tiek saņemtas. Panākusi savu, ļaunprogrammatūra atver logu ar pieprasījumu ievadīt bankas kartes rekvizītus, it kā lai to autorizētu Google Wallet sistēmā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

“Zombētie” datori izplata 80% surogātpasta

Ainars Sedlenieks [email protected], 08.06.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Datoru Drošības tehnoloģijas, kas pārstāv Kaspersky Lab ar atsauci uz datortīklu uzturēšanas firmas Sandvine pētījumu informē, ka četras piektdaļas no surogātpasta šobrīd izplatās no datoriem, kuri ir inficēti ar vīrusiem. Trojas programmas un datortārpi ar “backdoor” komponentiem ir padarījuši inficētos datorus ar Windows par plašu zombētu datoru tālvadības sistēmu. Drošības kompānijas min daudzus no labi zināmiem datortārpu uzbrukumiem (tādus kā MyDoom un Bagle), kas speciāli tika organizēti, lai instalētu Trojas programmas lietotāju datoros, kas tālākā gaitā tiktu izmantoti par surogātpasta piegādes pārraidītājiem. Šis augošais inficēto “zombēto” datoru tīkls var tikt izmantots arī kā platforma DDoS uzbrukumiem, tādiem kā tie, ko nesen pagājušo mēnešu laikā pārdzīvoja daudzi tiešsaistes bukmeikeri. Provizoriskā Sandvine analīze parādīja, ka visaktīvākie Trojas vīrusi surogātpasta nosūtīšanas mērķim ir Migmaf un SoBig variācijas. To darbība šajā problēmas sfērā ir tikai sākumstadijā. Sandvien arguments ir tas, ka Trojas surogātpasta uzvedība tīklā noslogo ISP infrastruktūru un gadījumā, ja tas ir mazāks ISP, izraisa situāciju, kad daži tīkli ģenerē vairāk surogātpasta, nekā ir to īpatsvars citos trafika veidos. Risināmo problēmu spektrs nozīmē to, ka ISP nepieciešams uzsākt trafika filtrēšanu, nevis surogātpasta esamības gadījumā atstāt šīs problēmas risināšanu gala lietotajiem. "Kamēr surogātpasta filtri spēj nodrošināt efektīvu aizsardzību, surogātpasta problēmas mērogs un apmērs prasa papildus tā novēršanas pasākumus", - teica Marc Morin, viens no Sandvine dibinātajiem un galvenais tehnoloģiju vadītājs "Kā papildinājumu esošajam pasta serverim un klienta instrumentiem, pieslēguma nodrošinātājiem jānodrošina pašiem sevi ar pret-surogātpasta aizsardzības tīkliem un jācīnās ar augošo ļaunprātīga trafika veidu izplatību.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zelta cena otrdien, 14. septembrī, sasniedza 1 269,2 ASV dolārus par Trojas unci, tādējādi sasniegts jauns šī dārgmetāla cenas rekords, pārspējot iepriekšējo rekordu – 1 266,5 ASV dolārus par unci, ziņo Business Week.

Zelta cena ceturtdien Ņujorkas biržā Comex palielinājās par 1,7% jeb 20,4 ASV dolāriem.

Zelta cenai augstākos līmeņos palīdzējušas kāpt investoru bailes, ka pasaules ekonomika varētu pārdzīvot otru lejupslīdes vilni. Zelts tiek pirkts kā drošs aktīvs, kas ļaus saglabāt kapitālu.

Eksperti prognozē, ka zelta cena turpinās augt. Piemēram, Šveices bankas UBS analītiķi paaugstinājuši savu viena un trīs mēnešu prognozi zelta cenai līdz 1300 ASV dolāriem par Trojas unci (no attiecīgi 1230 un 1200 ASV dolāriem par Trojas unci).

Komentāri

Pievienot komentāru
Resursu cenas

Pieaug zelta cena

Jānis Šķupelis, 23.05.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien investoru interesi par zeltu izraisīja starptautisko reitingu aģentūru rīcība. Fitch samazināja Grieķijas kredītreitingu, savukārt Standard & Poor's samazinājusi Itālijas kredītreitinga nākotnes perspektīvas.

Valdot šādam fonam, investoru vidū palielinājās interese par drošā patvēruma investīcijām, pie kurām tradicionāli ir pieskaitāms zelts. Rezultātā minētā dārgmetāla cena pieauga līdz 1518 ASV dolāriem par Trojas unci.

«Domāju, ka ir novērojams labs zelta cenas atbalsts, lai tā atrastos virs 1500 ASV dolāru par unci atzīmes. Ja eirozonas parādu krīze sāks ietvers jaunas valstis, redzēsim jaunu zelta cenas rekordu. Savukārt sudraba cena mēģina rast atbalstu pēc tās nesenā ļoti straujā krituma. Ja redzēim jaunu cenas rekordu no zelta, tad arī sudraba vērtība kāps,» uzskata Phillip Futures analītiķis Ongs Ji Lings.

Komentāri

Pievienot komentāru
Resursu cenas

Sarukusi zelta cena

Jānis Šķupelis, 12.08.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zelta cena pēc pēdējā laika galvu reibinošā kāpuma piedzīvojusi korekciju un sarukusi līdz 1750 ASV dolāru par Trojas unci atzīmei.

Jānorāda, ka vakar zelta cena sasniedza jaunu vēsturisko maksimumu pie 1813 ASV dolāru par Trojas unci atzīmes.

Šodien tirgū atgriezusies riska apetīte, tomēr noskaņojums ir ļoti nervozs un pastiprināti lielas svārstības ir iespējamas abos virzienos.

Šobrīd daudzi investori ir pārliecināti, ka, pasaules ekonomikai piedzīvojot turpmākas, grūtības, ieguldījumi zeltā paliks populāri. Tiek minēts, ka zelta cena drīzumā varētu aizsniegties līdz pat jaunai vēsturiski zīmīgai 2000 dolāru par Trojas unci atzīmei. Vairāki zelta fanātiķi dārgmetāla cenai minējuši vēl agresīvākas prognozes (tuvāko gadu laikā līdz pat 5 tūkst. par unci), raksta Reuters.

Komentāri

Pievienot komentāru