Tehnoloģijas

UMTS interesentu esot «vairāki»

Juris Kaža [email protected], 25.07.2002

Jaunākais izdevums

Par trešo mobilo sakaru operatora licenci, kas atļaujs ierīkot t.s. UMTS vai trešās paaudzes tīklu kā arī piedāvāt sakarus 1800 Mhz GSM diapazonā interesējoties «vairāki» uzņēmumi - tā izteicās licences izsoles konsorcija locekles Hansabank Markets pārstāvis Pauls Platais. P. Platais stāstija, ka uz Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta rīkoto informativo semināru par UMTS licenču izsoli ieradušies vairāk klausītāju, nekā sākotnēji gaidīts. P. Platais arī apstiprināja, ka semināra piedalījies Krievijas telekomunikāciju kompānijas MTS pārstāvis Sergejs Pužņikovs. Laikraksts Bizness & Baltija S. Pužņikova klātbūtni tulkoja kā pazīmi, ka MTS ir nopietni ieinteresēts piedalīties trešā Latvijas mobilo sakaru licences izsolē. Savukārt P. Platais tikai sacija, ka viesis no Krievijas redzēts pasākumā kopā ar aptuveni 30 citiem, kuru starpā, visticamāk, bija dažādu telekomunikāciju kompāniju Latvijas pārstāvji vai algoti konsultanti, kā arī žurnālisti. P. Platais sacīja, ka nevarot atklāt to kompāniju vārdus, kas ārpus semināra rakstiski vai citādāk griezušies pie izsoles rīkotājiem pēc informācijas. Par viņu un citu nodomiem piedalīties izsolē būs zināms tikai pēc 23. augusta, kad jāiesniedz dokumenti uz izsoles t.s. priekšatlasi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Zviedru operatori kratās vaļā no UMTS pienākumiem

Juris Kaža [email protected], 17.06.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zviedrijas mobilo sakaru operatori cenšas atbrīvoties no t.s. trešās paaudzes (3G) licencēs iekļautām saistībām nodrošināt UMTS standarta pārklājumu valsts mazapdzīvotās teritorijās. Tā raksta biznesa avīze Dagens industri (DI). DI raksta, ka operatori lūguši Zviedrijas regulatoru pieļaut, ka lauku un mežu apvidos izmanto citas lieljaudas datu pārraides tehnoloģijas nekā UMTS, kas prasa lielu bāzes stacījui blīvumu. Tele2, kam ir 3G licence, apsver sadarbību ar jaunu uzņēmumu Nordisk Mobiltelefon. Tas piedāvā 3G tipa pakalpojumus izmantojot cdma450 tehnoloģiju, kas prasa mazāku bāzes stacīju skaitu. Cdma 450 Latvijā izmanto Triatel. Zviedrijā Tele2 cenšas attīstīt UMTS tīklu kopā ar TeliaSonera (kam pieder daļas Lattelekom un Latvijas mobilā telefonā/LMT). Tiek arī pieprasīts, lai pāatrinātā GSM standarta datu pārraides tehnoloģija EDGE tiktu no regulatora atzīta ka 3G ekvilents (tā teorētiski var sasniegt pārraides ātrumu 384 kilobiti sekundē/kbps, UMTS tik pat teorētiski spēj virs 2 megabiti/Mbps, bet cdma 450, it kā 2.4 Mbps). Latvijā EDGE nesen ieviesa LMT. DI norāda, ka Zviedrijas regulators vēl nav nolēmis, vai pilnībā pieļaut novirzes no UMTS licencēm, kas pretēji citviet Eiropā tika izdalītas bez milzu samaksas. Tomēr zviedru operatoru uzskata, ka arī netērējot miljardus licencēm, UMTS izbūves izmaksas samērā lielās, mazapdzīvotās valsts teritorijā prasa pārmērīgas investīcijas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Zviedri neatvieglo 3G licences prasības

Juris Kaža [email protected], 24.10.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zviedrijas telekomunikāciju regulators noraidījis operatoru Vodafone un 3 (uzņēmuma zīmols ir cipars trīs) lūgumu atvieglot to UMTS jeb trešās paaudzes (3G) licenču prasību izbūvēt UMTS tīklu visas valsts teritorijā. Uzņēmumi bija piedāvājuši mazapdzīvotajā, mežainā un kalnainā Ziemeļzviedrijā UMTS standarta tīkla vietā ierīkot cdma450 tīklu, kas prasītu ievērojami mazāk investīciju bāzes stacijās, jo vienas bāzes stacijas sniedzamība ir lielāka nekā augstās frekvences UMTS bāzes stacijām. Abi operatori ir vīlušies zviedru regulatora rīcibā, tomēr Vodafone saskata zināmu cerības staru apstāklī, ka noteikti signāla standarti, kas varētu ļaut samazināt bāzes staciju skaitu mazapdzīvotos rajonos. Savukārt sabiedriskās organizācijas Ziemeļzviedrijā ir nobažījušās par šādu iespēju. Konkurents TeliaSonera, savukārt, deklarēja, ka regulators rīkojies pareizi, jo savādāk patērētājiem dažās Zviedrijas malās būtu jāpērk divi mobilie telefoni, viens, kas darbojas GSM/UMTS standartā, bet otrs – cdma450 tīklā. Latvijā cdma450 sakarus, arī ātru 3G datu pārraidi, piedāvā Triatel.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Eiropas UMTS standarts ir neveiksmīgs

Juris Kaža [email protected], 11.10.2002

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropā radušās nopietnas bažas, vai operatori varēs ieviest UMTS mobilo sakaru pakalpojumus, izmantojot šobrīd obligātos tehnoloģiskos standartus-- tā raksta žurnāls The Economist. 28. septembra numura ievadrakstā The Economist prasa, lai Eiropas komisija (EK) un atsevišķo valstu regulatori groza tehnoloģisko standartu, t.s. W-CDMA signāla veidošanas sistēmu, « jo tam ir viena liela aizķeršanās -- tas nedarbojas». The Economist prasa, lai EK un regulatori atļauj operatoriem, kas apņēmušies celt UMTS tīklus, izmantot citu, t.s. CDMA 2000 tehnoloģiju, kas sevi pierādījusi kā darboties spējīgu ASV un vairākās Āzijas valstīs. Telekomunikāciju pētniecības kompānijas Pyramid Research Eiropas nodaļas vadītājs Svetlana Isajeva (Svetlana Issaeva) Db teica, ka EK nav diktējusi W-CDMA lietošanu, taču prasījusi UMTS pakalpojumiem izmantot tādas radiodiapzona daļas, kurās šī tehnoloģija darbojoties vislabāk Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pakalpojumu kvalitātes nodaļas vadītājs Aleksandrs Čerņakovs teica: viņam nešķiet, ka SPRK UMTS licences projektā būtu obligātas prasības ieviest noteiktu tehnoloģiju, lai gan tekstā ir atsauces uz Eiropas Savienības (ES) kopējām normām. «Ierobežot operatoru uz vienu normu ir nenopietni,» viņš sacīja, taču aizrādīja, ka, Latvijā ieviešot atšķirīgu tehnoloģiju, varētu sadārdzināt t.s. trešās paaudzes (3G) jeb UMTS telefonu cenu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Igaunijas Radiolinja arī atsakās no UMTS izsoles

Juris Kaža [email protected], 22.08.2002

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Somijas un Igaunijas mobilo sakaru operators Radiolinja paziņoja, ka nepiedalīsies izsolé par trešo GSM un UMTS standarta mobilo sakaru operatora licenci Latvijā. Kompānija ir otrs operators, kas paziņojis par savu nepiedalīšanos izsolē. Trešdien Dānijas telekomunikāciju koncernam TDC piederošā Lietuvas kompānija Bite GSM paziņoja, ka nepiedalīsies izsolē. Satiksmes ministrijas sakaru departamenta direktore Ināra Rudaka, kuras iestāde atbild par GSM un UMTS licences izsoles rīkošanu teica, ka Radiolinja lēmums esot grūti saprotams. «Radiolinja ir turējusi degunu vējā mūsu tirgū jau vairākus gadus, sākot ar otras mobilo sakaru licences piešķiršanas laikiem,» viņa teica. Vaicāta, vai jau divu kompāniju paziņojumi par nepiedalīšanos izsolē nav šī pasākuma neveiksmes priekšvēstneši, I. Rudaka sacīja, ka «ne jau tas ir rādītājs, bet gan to kompāniju skaits, kas pieteiksies arī ir pēdējā diena esošiem operatoriem paziņot, vai tie ir gatavi pirkt UMTS vai t.s. trešās paaudzes mobilo sakaru licences par fiksētu cenu – 5.8 miljoniem Ls.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Latvijas Mobilajam telefonam - 200 UMTS bāzes stacijas

, 07.11.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Mobilais Telefons (LMT) šodien, 7.novembrī, Madonā uzstādījis divsimto jaunās paaudzes mobilo sakaru UMTS bāzes staciju, kas nodrošina klientiem pieeju ātrgaitas mobilajam internetam, informēja LMT preses sekretāre Elīna Lidere.

"UMTS bāzes stacijas nodrošina trešās paaudzes jeb 3G datu pārraidi pakalpojumu HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), kas ļauj sasniegt datu pārraides ātrumu līdz 3,6 megabitiem sekundē, bet nākotnē - pat līdz 14,4 megabitiem sekundē. Tas padara mobilo datu pārraidi līdzvērtīgu fiksētā tīkla platjoslas risinājumiem," informēja E. Lidere.

Latvijas Mobilais Telefons prezidents Juris Binde: ''Mobilā interneta popularitāte LMT tīklā strauji aug. Par to liecina kaut vai fakts, ka šogad iBiroja pieslēgumu lieto sešas reizes vairāk klientu nekā pērn. Cilvēki novērtē to, ka var paņemt līdzi ceļojumā portatīvo datoru un pārbaudīt savu e-pastu vai apskatīties iecienītās mājas lapas no jebkuras vietas ar fiksētajam internetam līdzvērtīgu datu pārraides ātrumu.''

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

UMTS tehnoloģiju lietotāji pasaulē

Aivars Mackevics [email protected], 29.03.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunās paaudzes mobilo tehnoloģiju UMTS lietotāju skaits pagājušā gada beigās ir sasniedzis vairāk kā 16 miljonus lietotāju. Vislielākais šīs tehnoloģijas lietotāju skaits ir Japānā, kur tas sasniedz 8,4 miljonus, otrajā vietā ir Itālija ar 3 miljoniem lietotāju, bet trešajā vietā ar 2,5 miljoniem Lielbritānija. Tad seko Vācija ar 0,25 miljoniem UMTS lietotāju. Skandināvijas valstis kopā skaita apmēram pusmiljona lietotāju, Austrija 0,2 miljonus un pārējās pasaules valstis kopumā - 1,25 miljoni UMTS lietotāju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Motorola nosauc pirmā UMTS mobilā telefonu cenu

Aivars Mackevics [email protected], 10.10.2002

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Februāri Motorola prezentēja pirmos UMTS mobilos telefonus ar GSM funkcijām. Tagad tika nosauktas mobilo telefonu cenas, kur telefons ar digitālo kameru maksās 1 499 eiro un bez kameras 1 199 eiro. Modeļa nosaukums ir A820. Kopš aprīļa ar Motorolu sadarbojas vācu uzņēmums Siemens, kurš paver ceļu šos telefonus pārdot arī kā Siemens telefonus. Nokia savu pirmo UMTS mobilo telefonu ar GSM funkcijām vēlas nodot pārdošanā nākošā gada vidū. Eiropas tirgū vēlas cīnīties arī aziātu firmas kā Samsung, Sanyo vai Sharp, kuri līdz šim ražoja UMTS mobilos telefonus bez GSM funkcijām. Avots: Handelsblatt

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

LMT uzstādījis jau 300 UMTS bāzes stacijas

, 05.06.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Mobilais Telefons šonedēļ Valkā ir uzstādījis trīssimto jaunās paaudzes mobilo sakaru – UMTS – bāzes staciju. Šī ir jau otrā UMTS bāzes stacija Valkā un tā nodrošina klientiem pieeju ātrgaitas mobilajam internetam ne tikai mobilajā tālrunī, bet ar LMT pieslēgumu iBirojs arī datorā, Db.lv informēja LMT preses sekretāre Elīna Lidere.

LMT prezidents Juris Binde: ''Mobilo sakaru tīkls sen vairs nav tikai balss sakariem. Šobrīd platjoslas risinājumiem līdzvērtīgais datu pārraides ātrums pavēris plašas iespējas to izmantot arī, lai pieslēgtos internetam. Kā liecina iBiroja arvien pieaugošā popularitāte, nākotnē ne tikai lielākā daļa tālruņu, bet arī lielākā daļa datoru varētu būt pieslēgti mobilo sakaru tīklam''

UMTS bāzes stacijas nodrošina moderno trešās paaudzes jeb 3G datu pārraides pakalpojumu HSDPA, kas ļauj sasniegt datu pārraides ātrumu līdz 3,6 megabitiem sekundē, bet nākotnē – pat līdz 14,4 megabitiem sekundē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

LMT saņēmis UMTS licences dokumentu

Juris Kaža [email protected], 16.01.2003

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas mobilais telefons (LMT) vakardien saņēma pagājušā rudenī nopirkto UMTS jeb trešās paaudzes mobilo sakaru licences dokumentu. Kā ziņo LMT, kompānija ir pirmā, kas saņēmusi gan licenci, gan to apstiprinošo dokumentu. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atjaunoja LMT licenci ar piepirktām UMTS tīkla veidošanas tiesībām 3. decembrī un apstiprināja līdzīgu licenci Tele2 18. decembrī. Abas kompānijas nopirkta tiesības ieviest jauno mobilo sakaru tehnoloģiju par fiksētu cenu 5.8 miljoni Ls gabalā. UMTS vai t.s. trešās paaudzes mobilā telefonija pieļauj ļoti ātru datu pārraidi un plašu spektru t.s. multimediju pakalpojumu, izmantojot jauna veida telefonus un mobilās ierīces.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

70 metrus garajā Laipu ielā iegriežas vien retais, lai gan šīs ieliņas burvība un varētu pat teikt, franču šarms neesot pienācīgi novērtēts.

Par spīti faktam, ka Laipu iela nebūt neatrodas Vecrīgas nostūrī, bet starp Līvu laukumu un Šķūņu ielu, kur par cilvēku plūsmu sūdzēties nevarētu, šo mazo, kluso ieliņu pamanot vien retais. Vasarās skatu aizsedzot kafejnīcu terases, bet tagad vērība vairāk tiekot pievērsta Ziemassvētku tirdziņam, kas jau iekārtots Līvu laukumā. Pirms vairākiem gadiem uz Laipu ielas esot bijusi lielāka rosība un vairums uz šīs ielas esošo uzņēmumu bijuši radošo profesiju pārstāvji – amatnieki un mākslinieki. Pirmskrīzes gados pat notikuši Laipu ielas svētki, kad cilvēki aicināti piedalīties dažādās radošajās darbnīcās.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Virtmanis: Bite GSM nebija neskaidrības ar regulatoru

Juris Kaža [email protected], 22.08.2002

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas mobilo sakaru operatoram Bite GSM nevarēja būt neskaidrības par Latvijas regulēšanas vidi - tā Db teica Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) viens no direktoriem Andris Virtmanis. A. Virtmanis, kas vada SPRK telekomunikāciju un pasta departamentu, stāstīja, ka Bite GSM varēja iepazīties ar abu esošo mobilo operatoru starpsavienojumu līgumu principiem. Turklāt arī Lietuvā esot pazīstama Eiropas savienības metodika, kurā izmanto t.s. standartizētu starpsavienojuma piedāvājumu (reference interconnect offer). Bite GSM paziņoja, ka nepiedalīsies Latvijas trešās GSM un UMTS standartu mobilo sakaru licences izsolē, kā vienu no galvenajiem iemesliem minot neskaidrības regulēšanas un starpsavienojumu jautājumos. Bite GSM pieder Dānijas telekomunikāciju koncernam TDC. «Bite GSM nav pie mums bijuši. Tas, ko viņi apgalvo par regulēšanas neskaidrībām ir tikai iegansts. Iespējams, ka viņiem bija citi ar biznesu saistiti iemesli, kādēļ viņi atmeta nodomu piedalīties izsolē,» A. Virtmanis sacīja. Viņs atzina, ka daudzviet pasaulē izteiktas bažas par UMTS vai trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru nākotni un šādi apsvērumi varētu ietekmēt jebkuru operatoru.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Klibo Zviedrijas UMTS tīkla izbūve

Juris Kaža [email protected], 03.11.2003

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zviedrijā klibo UMTS vai t.s trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru tīkla izbūve, raksta avīze Dagens Nyheter (DN) savā interneta lappusē. Par šo ir sevišķi sašutušas Zviedrijas pašvaldības, jo uzskata, ka viņas tiekot netaisnīgi vainotas 3G tīkla izbūves kavēšanā. Operatori apgalvo, ka pašvaldību gausā birokrātija kā ari iedzīvotāju sūdzību uzklausīšana (par neglītiem torņiem, bažas par izstarojumu u.tml.) kavē jaunā tīkla seguma paplašināšanu. Savukārt, kā raksta DN. pašvaldības saka, ka operatori dažus gadījumus ar būvatļauju kavēšanos izmanto, lai piesegtu paši savas problēmas ar 3G tīkla izbūvi. Pašvaldību viedoklim daļēji piekrīt Zviedrijas regulators, pasta un telekomunikāciju pārvalde (Post och Telestyreseln - PTS). PTS norāda, ka četri operatori, kas saņēmuši 3G licences vēl nav pildījuši pienākumu panākt maksimālu tīkla pārklājumu līdz šī gada beigām. 100 % pārklājuma vietā ir uzbūvēti mazāk nekā 60 līdz 70 %. Viens no galvenajiem iemesliem esot operatoru kavēšanās ar darbiem arī daudzās vietās, kur saņemtas visas nepieciešāmās pašvaldību atļaujas. «Ja saņemta būvatļauja, mēs sagaidām, ka arī tiks būvēti masti,» sacīja PTS pārstāvis Hans Brandstroms. DN raksta, ka, visticamāk, iemesls gausai tīkla izbūvei ir operatoru vājās finanses un atturēšanās riskēt ar jaunu tehnoloģiju. Zviedrijā izdalitas četras UMTS licences mobilo sakaru operatoriem TeliaSonera, Tele2. Vodafone un firmai, kas vienkārši saucas «3». Tiek būvēti divi 3G tīkli, viens, ko kopēji attīsta TeliaSonera un Tele2, bet otrs, kur infrastruktūras izmaksas dala Vodafone un 3.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

No trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru signāliem slikta dūša?

Juris Kaža [email protected], 02.10.2003

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Holandiešu zinātnieki konstatējuši, ka UMTS jeb t.s. trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru bāzes stacijas dažos cilvēkos izraisa sliktu dūšu un galvas sāpes. Tā ziņo interneta ziņu portāls Yahoo!News atsaucoties uz Reuters. Nīderlandes tehnoloģiju pētniecības institūts TNO konstatējis, ka testēšanas cilvēku grupa pēc apstarošanas ar 3G signāliem esot izrādījusi «zīmīgas» reakcijas kā sliktu dūšu, galvas sāpes un «skudriņu» sajūtu. Pētījums ir veikts pēc t.s. «aklās» metodikas, neinformējot pētijuma subjektus par to, vai raidītājs ieslēgts, vai ne. Ja TNO pētījuma rezultātus apstiprinās ar papildu pētījumiem, tas varētu ietekmēt 3G sistēmu ieviešanu, jo pārbaudīts nevis izstarojums no telefoniem, kas parasti skar tikai lietotāju, bet bāzes stacijas signāls, kas pareizos apstākļos var skārt desmitiem tūkstošus iedzīvotāju blīvā pilsētvidē. Holandieši arī konstatēja,ka parasto GSM bāzes staciju izstarojums cilvēkus negatīvi neietekmējot. Savukārt abi starojuma veidi šķietami uzlabojot atmiņu un padarot cilvēkus mundrākus. Nīderlandes valdība teikusi, ka pētījuma rezultātus prezentēšot Eiropas komisijai. Arī Latvijā abi mobilo sakaru operatori, saskaņā ar 2002. gadā piešķirtām licencēm, sāks UMTS tīkla izveidošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Lietuvas Bite GSM izstājās no UMTS izsoles

Juris Kaža [email protected], 21.08.2002

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas mobilo sakaru operators Bite GSM, kas 100 % pieder Dānijas telekomunukāciju koncernam TDC, paziņojis, ka tas nepiedalīsies Latvijas trešās GSM un UMTS vai trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru licences izsolē. Bite GSM izpilddirektors Darius Masionis sarunā ar Db Online teica, ka galvenie iemesli lēmumam esot neskaidrības par starpsavienojumu regulēšanu kā arī licences augstā sākumcena -- 7.6 miljoni Ls. «Iespējama investīciju atpelnīšana (return on investment) bija nepietiekama salīdzinot to ar citām investīciju iespējām,» teica D. Masionis un piebilda, ka precīzi nezinot starpsavienojumu tarifu apreķina un to regulēšanas modeli, nav bijis iespējams aprēķināt trešā Latvijas GSM un UMTS tīkla izbūves izmaksas. Kā zināms, pretendentiem uz trešo licenci, kas vēlējas, lai viņus iekļauj t.s. priekšatlasē, tas bija jāpaziņo lidz 23. augustam. Lai gan ir klīdušas baumas par vairāku ārvalstu operatoru interesi par trešā Latvijas mobilo sakaru operatora licences izsoli, Bite GSM ir pirmais, kas oficiāli paziņojis par savu nepiedalīšanos un tādējādi arī par lidzšinējo nopietno interesi un Latvijas tirgus izpēti.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Jauna mikroshēma palētināšot UMTS telefonus

Juris Kaža [email protected], 29.11.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mikroshēmu ražotājs Texas Instruments (TI) paziņojis, ka sācis ražot jaunas paaudzes mikroshēmu, kas domāta t.s. trešās paaudzes (3G) mobilajiem telefoniem, raksta portāls News.com. Rakstā teikts, ka jaunais t.s mikročips varētu darīt iespējamu mobilo telefonu cenu samazināšanos par 10 līdz 30 %. Šobrīd trešās paaudzes telefoni, kas, piem., darbojas Latvijas UMTS tīklos, maksā starp 250 un 400 Ls (piem, Nokia N70). Čips attīstīts sadarbībā ar pasaules lielāko telekomunikāciju uzņēmumu Japānas NTT un sākotnēji tiks piedāvāts Āzijas tirgos un Āzijas telefonu ražotājiem. Taču jauno čipu arī drīzumā varētu piedāvāt TI lielākajiem noņēmējiem Nokia un Sony-Ericsson. Lētākā čipa noslēpums esot tas, ka vienā mikroshēma apvienotas divas funkciju grupas – pašu bezvadu radiosakaru uzturēšana un vadīšana, kā arī multimediju - mobilās televīzijas, videopārraižu u. tml.- uzturēšana. UMTS ir trešās paaudzes mobilo sakaru tehnoloģija, kas pieļauj ātru datu pārraidi, tostarp — video zvanus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien Siguldā darbu sākusi 800. Latvijas Mobilā Telefona (LMT) bāzes stacija, Db.lv informēja LMT preses sekretārs Dāvids Dane.

Pieaugot lietotāju skaitam, datu pārraides ātrumam un datu pakalpojumu popularitātei, sakaru tīkla ietilpība tiek palielināta visu laiku, norāda Dane.

Juris Binde, LMT prezidents: "Līdz gada beigām LMT pārklājums pārsniegs 99% valsts teritorijas un nodrošinās ātrāko mobilo internetu visās Latvijas lielākajās pilsētās. Esot nozares līderim, uzņēmums saglabā un attīsta tās priekšrocības, kuru dēļ klienti izvēlas LMT – uzticamu un augstu kvalitāti, visplašāko pārklājumu, kā arī visu jaunāko tehnoloģiju piedāvājumu savā pakalpojumu klāstā, turklāt par arvien zemākām izmaksām, pretstatā vispārējai inflācijai un cenu pieaugumam."

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

UMTS/GSM licences izsoles naudu grib Satiksmes ministrija

Artis Kalveits, 25.04.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trešās UMTS/GSM mobilo sakaru licences izsolē iegūtie līdzekļi būtu jānovirza ceļu uzturēšanai un dzelzceļa pasažieru pārvadājumu sakārtošanai, uzskata satiksmes ministrs Ainārs Šlesers. Db jau rakstīja (01.04.2005.), ka trešo UMTS/GSM mobilo sakaru licenci izsolē par 6.707 milj. latu ieguva Lietuvas mobilo sakaru operators Bite GSM. Lai arī par izsolē iegūto līdzekļu izlietošanu būs jālemj valdībai, A. Šlesers uzsvēra, ka būtu nelietderīgi izsolē iegūtos līdzekļus sadalīt vairākām ministrijām. Ministrs uzskata: tā kā licences izsoles cena piecreiz pārsniegusi Satiksmes ministrijas prognozes, tai ir pilnas tiesības izmantot šos līdzekļus, lai sakārtotu divas savā pakļautībā esošās nozares — autoceļu uzturēšanu un dzelzceļa pasažieru pārvadājumus, taču ministrs sīkāk nekomentēja, cik daudz naudas būtu jāpiešķir katrai nozarei.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

LMT piedāvā videozvanus UMTS tīklā

Juris Kaža [email protected], 16.01.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas mobilais telefons (LMT) sācis piedāvāt videozvanus savā UMTS jeb trešās paaudzes (3G) tīklā, kam pagaidām ir pārklājums tikai Rīgā. Tas izriet no uzņēmuma paziņojuma presei. Šo pakalpojumu varēs izmantot vairāk nekā 2 000 LMT lietotāju, kam tīklā darbojas UMTS telefoni ar iebuvētām foto/videokamerām. Šāds skaits ir pietiekams, lai piedāvātu videozvanus kā komerciālu pakalpojumu. Maksa par videozvanu «iepazīšanas režīmā» būs atbilstoša LMT datu pārraides tarifiem, kas, atkarībā no pieslēguma veida, ir starp 0.05 un 0.0991 Ls minūtē. LMT konkurents Tele2 videozvanu savā 3G tīklā jau piedāvā kopš decembra.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Dānijas TDC interesējas par mobilo sakaru licences izsoli

Māris Ķirsons [email protected], 08.12.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Interesi par dalību Latvijas rīkotajā trešās GSM un UMTS mobilo sakaru licences izsolē izteikusi arī — Dānijas kompānija TDC. Tā vakar vadības sēdē skaidroja satiksmes ministrs Ainārs Šlesers. Viņš norādīja, ka jau šodien TDC pārstāvji plānojuši ierasties Satiksmes ministrijā. Db jau rakstīja, ka līdz šim gatavību piedalīties Latvijas trešās UMTS un GSM mobilo sakaru licences izsolē ir izteicis starptautisks telekomunikāciju uzņēmums International Telecommunications and Technologies inc. Company (IT&T).

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Delna ierosina KNAB un Valsts kontrolei veik pārbaudi UMTS licences izsoles lietā

Miks Stroža [email protected], 17.12.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sabiedrība par atklātību Delna norāda uz valsts nozagšanas mēģinājuma pazīmēm UMTS licenču izsoles lietā un ierosina KNAB un Valsts kontroles pārbaudi par A. Šlesera un Satiksmes ministrijas ierēdņu darbību. Delna nosūtījījusi iesniegumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam un Valsts kontrolei ar lūgumu veikt pārbaudi UMTS licences izsoles lietā. Delna KNAB norāda uz aizdomām par politisko korupciju jeb valsts nozagšanas mēģinājumu, bet Valsts kontrolei - uz iespaidu amatpersonu nevēlēšanos gūt lielāko iespējamo labumu valsts budžetam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Valdība nemainīs trešās UMTS/GMS mobilo telekomunikāciju licences izsoles noteikumus

Māris Ķirsons [email protected], 08.12.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neraugoties uz kritiku valdība vakar nolēma nemainīt trešās UMTS/GMS mobilo telekomunikāciju licences izsoles noteikumus. Valdība vienojās, ka izsoles komisijai būs jāsniedz informācija par pretendentiem izsoles starpposmos, proti, par pretendentu piedāvājumiem vēl pirms izsoles. Bez tam izsoles rezultātus apstiprinās valdība. Bez tam Satiksmes ministrija arī piekrita izsoles komisijas darbā iesaistīt sabiedriskās organizācijas. Lai panāktu, ka jaunais mobilo sakaru operators ir patiešām konkurents diviem esošajiem — LMT un Tele 2 — ir ietverts nosacījums par obligātām investīcijas vismaz 150 milj. eiro apmērā, un gada laikā jāizveido savs sakaru tīkls ar pārklājumu visā Latvijā, skaidroja satiksmes ministrs. Trešās UMTS/GSM paketes mobilo telekomunikāciju licences sākumcenu noteica 1.3 milj. Ls, taču, kāda būs izsoles cena, A. Šlesers neprognozēja

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Trešo mobilo licenci tirgos sākot no 7.6 miljoniem Ls

Juris Kaža [email protected], 11.06.2002

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valdība nolēmusi trešo mobilo sakaru licenci, kas ietver ātrgaitas UMTS sistēmu un parasto GSM 1800 diapazonu izsolīt ar sākumcenu 7.6 miljoni Ls. Vienlaikus esošie operatori, Latvijas mobilais telefons (LMT) un Tele 2 varēs sev pirkt UMTS vai t.s. trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru sistēmas licenci par fiksētu cenu -- 5.8 miljoni Ls gabalā. Licences izsole, visticamāk, notiks septembrī. 3G mobilo sakarus blakus parastām sarunām var izmantot kustīgu attēlu un lielu datu apjomu pārraidei, kā arī ātrgaitas pastāvīgam interneta pieslēgumam caur mobilo telefonu. Lai izmantot 3G tīklu, nepieciešami pilnīgi jauna veida mobilie telefoni un citas tīklam pieslēdzams ierīces, tāpat jāizvieto jauns bāzes stacīju tīkls ar citu blīvumu un jaudu, nekā esošie GSM tīkli. Jā kāds no esošiem operatoriem neizmantos iespēju pirkt 3G licenci, to varēs pārdot izsolē ar sākumcenu 5.8 miljoni Ls - tas izriet no valdības lēmuma.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Jūlijā Tele2 uzstādījis 19 jaunas bāzes stacijas

, 30.07.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jūlijā Tele2 tīklā darbu sācis rekordliels skaits jaunu bāzes staciju, kopumā 19, no kurām 9 atrodas Rīgā, bet 10 citās Latvijas pilsētās un rajonos, liecina uzņēmuma sniegtā informācija.

Septiņas Tele2 3G/UMTS bāzes stacijas uzstādītas Rīgā: Brīvības gatvē pie VEF, Merķeļa ielā, Braslas ielā, Kurzemes prospektā, Meža ielā, Maskavas ielā un Lielvārdes ielā. GSM bāzes stacijas uzstādītas Valdeķu ielā un Kleistos. Jaunās 3G bāzes stacijas nodrošina ne tikai augstas kvalitātes mobilos sakarus, bet arī HSDPA datu pārraidi ar maksimālo datu pārraides ātrumu līdz 3.6 Mb/s.

Jūlijā darbu sākušas Tele2 GSM bāzes stacijas Kūku pagastā Jēkabpils rajonā, Ziemeru pagastā un Trapenes pagastā Alūksnes rajonā, Škirotavā un Vaļņu ielā Daugavpilī, Šķilbēnu pagastā Balvu rajonā, Feimaņu pagastā Rēzeknes rajonā, Raņķu pagastā un Jaunmuižā Kuldīgas rajonā, kā arī 3G/UMTS bāzes stacija Slokā, Jūrmalā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Eiropā: maksā par abonēšanu runā par velti

Aivars Mackevics [email protected], 08.03.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas telekomunikāciju bizness, raugoties uz Rietumeiropas mobilo sakaru operatoru aktivitātēm, ir tā kā “iesnaudies”. Cenu tarifi vairs neatspoguļo tehnoloģisko attīstību, jo mobilo sarunu pakalpojums kļūst Eiropā par blakus produktu un līdz ar to tiek piedāvāts par velti vai ļoti zemu cenu. Kopš pirmdienas (1.03.2004) Vācijas mobilā telefona operatora E-Plus (www.eplus.de) 8,2 miljoni klientu var sarunāties visas dienas garumā, maksājot par vienu minūti tikai 0,03 eiro (0,02 Ls). Šīs tarifs ir pieejams, zvanot uz patstāvīgā tīkla abonentu numuriem un E-Plus klientiem. Mēneša abonēšanas maksa ir 10 eiro (6,73 Ls). Jāatzīmē, ka patstāvīgā pieslēguma klienti par vienu tālsarunas minūti maksā 0,121 eiro (0,081 Ls). Arī Vācijas lielākais mobilo sakaru operators T-Mobile (www.t-mobile.de) pazemina cenas saviem 25 miljoniem klientu, kuriem telefonu sarunas no atvaļinājuma mītnes ārzemēs kļūst par 33% lētākas. Viena sarunu minūte no Eiropas zemēm un ASV, zvanot uz Vāciju, maksā tikai 59 centi (39,7 santīmi). Otrais lielākais konkurents Vodafone (www.vodafone.de) saviem 24,7 miljoniem klientu piedāvā izdevīgas cenas nedēļas nogalēs. Tikai par papildus samaksu 5 eiro apmērā vienam mēnesim Vodafone klienti iegūst 1000 bezmaksas sarunu minūtes nedēļas nogalēs. Šis piedāvājums tiek attiecināts arī uz priekšapmaksas telefona kartēm. Vācijas mobilo telefonu klienti ietaupīto naudu investē jaunākos telefonu modeļos. 2003. gadā atkal tika panākts mobilo telefonu pārdošanas pieaugums par 20%, sasniedzot 3,4 miljardus eiro. Līdz ar to mobilo telefonu pārdošanas kritums kopš 2001. gada tika apturēts. Arī šajā gadā Vācijā tiek plānots pārdošanas pieaugums, piemēram, ražotājs Siemens cer palielināt pārdošanas apjomus šogad par 15%. Austrijā telefonsarunas par 0,00 eiro Visideālākie apstākļi lētai sarunai mobilajos sakaros ir Austrijā, kur uz nepilniem 8 miljoniem iedzīvotāju ir reģistrēti 5,58 miljoni mobilo telefonu un 7,31 miljons aktīvu SIM-karšu. Piemēram, uzņēmums Hutchison 3G Austria (www.drei.at) no Honkongas kā piektais mobilo sakaru operators Austrijā piedāvā telefona sarunas par velti, ja potenciālie klienti noslēgs līgumus līdz šī gada marta beigām. Šis vienīgais UMTS sakaru operators Austrijā uzskata, ka runas komunikācija ir tikai papildus pakalpojums. Hutchison abonēšanas piedāvājums ir 25 eiro mēnesī, kur klients iegūst bez papildus maksas: 66 minūtes video-sarunām, 32 video-filmu sūtīšanas iespējas, 250 sarunu minūtes visos nacionālajos telefonu tīklos un 99 e-pasta sūtījumus. Pirmo pusgadu abonēšanas maksa tiks iekasēta tikai 50% apmērā. Kompānija ir jau ieguvusi pirmos 15 000 klientus un līdz gada beigām cer sasniegt 100 000 robežu. UMTS mobilie telefoni, piemēram, Motorola A835 tiek pārdoti subsidētā variantā par 99 eiro. Arī citi Austrijas mobilo sakaru operatori ir reaģējuši uz šo piedāvājumu un piesaka aizvien lētākus telekomunikāciju tarifus. Piemēram, T-Mobile (www.t-mobile.at) 2 miljoniem klientu ir iespēja par abonēšanas maksu 17 eiro mēnesī – veikt sarunas šī tīkla ietvaros bez ierobežojuma un par 0,00 eiro. Arī Austrijas lielākais mobilo sakaru operators Mobilkom Austria (www.a1.net) piedāvā sarunas visas dienas garumā, maksājot par vienu minūti tikai vienu centu. Abonēšanas maksa līdz gada beigām ir tikai 10 eiro, ja klients parakstīs “Start Plus” līgumu līdz šī gada jūnija beigām. 2005. gadā klientam būs jāmaksā abonēšanas maksa 5 eiro mēnesī. Avots: Eiropa.lv

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Siemens jaunumi augsto tehnoloģiju izsē CeBIT 2005

Ainars Sedlenieks [email protected], 14.03.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vācijā, Hanoverē CeBIT 2005 tehnoloģiju mesē no 10. līdz 16. martam Siemens prezentē sakaru ierīču prototipus un novatoriskos tālruņus, atspoguļojot mobilo sakaru gaidāmo attīstību nākotnē. Jaunie modeļi reprezentē Siemens mobilajos telefonos efektīvi apvienotās dizaina, izlaides un tehnoloģiju iespējas. Siemens CF75, vidējās klases mobilais tālrunis ir aprīkots ar 65,000 krāsu, 128 x 160 punktu izšķirtspējas lielu ekrānu. Lielisks papildinājums ir tā mūsdienīgās funkcijas – VGA foto kamera ar pievienojamu zibspuldzi, multivides ziņojumu (MMS) nosūtīšanas iespējas, e-pasta pārlūka programma, kā arī dažādas plānotāja funkcijas un jaunākās spēles. CF75 atbalsta arī Push and Talk tehnoloģiju. Oriģinālais risinājums ir adaptēts no rāciju darbības pamatprincipa – sasniegt runātāju, ātri nospiežot taustiņu. Paredzams, ka šī funkcija savienojumā ar mobilajām komunikācijām vienkāršos sakaru uzturēšanu draugu starpā, kā arī piešķirs pārsteiguma momentu ikdienas komunikācijai. Mobils tālrunis nodrošina sakarus visās trijās pasaulē izplatītākajās sakaru frekvenču joslās. Tālrunis tiks piedāvāts debess zilā krāsā un tirdzniecībā būs pieejams no 2005. gada jūlija ir jaunākais Siemens atvāžamais mobilais tālrunis, kura galvenā atšķirība no priekšgājējiem ir 262’000 krāsu ekrāns un iebūvēta digitāla fotokamera, ko var izmantot arīdzan kustīgo bilžu iemūžināšanai. Uzņemtos attēlus un nelielos video klipus iespējams saglabāt iebūvētajā 11 MB lielajā atmiņā. Jaunais tālrunis tirdzniecībā tiks piedāvāts sākot no 2005. gada otrā kvartāla. Siemens M75 - veidots cilvēkiem ar aktīvu dzīves veidu. Tas ir vizuāli pievilcīgs un reizē arī nodrošina pēdējās tehnoloģijas izklaides ērtības. Tālrunis ir apjozts ar gumijotu metāla rāmi un aizsargājošiem gumijas sāniem. Pateicoties šai unikālajai Siemens aizsardzības sistēmai, tas viegli spēj izturēt triecienus, putekļus un ūdens šļakatas. Siemens M75 ir aprīkots arī ar 1,3 megapikseļu digitālo kameru. Šis daudzpusīgais mobilais tālrunis piedāvā arī MP3 atskaņotāju, un tam papildus pievienojamais pārnēsājamais mūzikas komplekta aksesuārs (Mobile Music Set). Tā aktīvie skaļruņi ļauj dalīties augstas skaņas kvalitātes mūzikā arī ar citiem. Jaunais tālrunis tirdzniecībā tiks piedāvāts sākot no 2005. gada jūnija, Siemens SXG75 – vispusīga komunikācijas ierīce ar GPS navigāciju, UMTS un mūzikas atskaņošanas funkcijām Siemens SXG75 ir pirmais mobilo tālrunis, kuru var lietot UMTS tīklā. Aprīkots ar iebūvētu GPS moduli (ieskaitot A-GPS iespēju) un jau uzstādītu navigācijas aplikāciju, SXG75 vienmēr vadīs tā lietotājus pareizajā virzienā jebkur, kur tie ceļotu. Tālruņa divu megapikseļu digitālā kamera un otrā CIF kamera video telefonijai, kā arī augstas izšķirtspējas krāsainais ekrāns nodrošina bilžu izdošanos perfektā dzidrumā. Visambiciozāko lietotāju prasības apmierinās FM radio uztvērējs ar RDS funkcijas atbalstu, MP3 audio failu atskaņotājs, kā arī pilnvērtīgs plānotājs ar Bluetooth atbalstu bezvadu datu apmaiņai. Papildus e-pasta pārlūka programmai, multivides ziņojumiem (MMS) un ātram XHTML Interneta pārlūkam, tālrunis nodrošina arī tūlītēju ziņapmaiņu un Push and Talk tehnoloģiju (tās pieejamība atkarīga no tīkla operatora). Papildus pieejams arī mobilais mūzikas komplekta aksesuārs (Mobile Music Set). Siemens SXG75 tiks piedāvāts metāliski baltā krāsā, un veikalos parādīsies sākot no 2005. gada septembra.

Komentāri

Pievienot komentāru