Celt cenas neesot pamata

Mazumtirdzniecība
2015. gada 29. aprīlis 09:09

Tuvojoties negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojekta finišam, lielveikalu ķēdes prognozēto cenu celšanu pārtikai nekomentē
, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojektu trešdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē gatavos trešajam lasījumam. Saeimas deputāti šo «karsto kartupeli» varētu vērtēt jau kārtējā sēdē nākamnedēļ. 


Topošais likums pašreizējā situācijā varētu kalpot vēl kādam mērķim, ne tikai ražotāju aizsardzībai no lielveikalu ķēžu kundzības, nosakot negodīgu darbību aizliegumu, norēķinu termiņus par piegādātajām precēm, atbildību par izdarītajiem pārkāpumiem, kā arī stiprinot Konkurences padomes lomu likumā noteikto prasību uzraudzības pasākumu īstenošanā.


Jādod iespēja attīstīties

Likums varētu kļūt par vienu no plāksteriem eksporta brūcēm pēc pērn piedzīvotā pārtikas eksporta krituma. Saeimas rokās ir apjoma kritumu kompensēt ar pretimnākšanu ražotājiem, vājinot mazumtirgotāju iespējas diktēt noteikumus pašu mājās, tā dodot iespēju ražotājiem attīstīties. «Nevis turpināt izsniegt ātros bezprocentu kredītus lielveikalu ķēdēm,» sarunā ar DB saka Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (Saskaņa).


Pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports 2014. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, samazinājās par 138 milj. eiro jeb 6%, šonedēļ aprēķinājusi Zemkopības ministrija. Pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtība samazinājās pirmo reizi kopš 2009. gada, taču joprojām bija nozīmīga daļa kopējā eksporta vērtībā – 19,8%. Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) vadītāja Ināra Šure uzsver, ka pārtikas nozarē eksporta kritums ir jūtams trieciens, tāpēc valstij jāatbalsta ražotāju eksporta centieni, kā arī jādara viss iespējamais, lai sekmētu ražotāju attīstību, tostarp izmantojot iespējas vietējā tirgū. 


Par cenu celšanu nerunā


Lielākie lielveikalu tīkli nekomentē iepriekš Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektora Nora Krūzīša pausto, ka likuma pieņemšana tirgotājiem būs sitiens zem jostasvietas un tā sekas cita starpā būs arī cenu paaugstinājums. Ne Rimi tīkls, ne Maxima Latvija pēc DB lūguma ne apstiprināja, ne noliedza šādu scenāriju, ja Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums stātos spēkā pašreizējā veidolā.

Visu rakstu Celt cenas neesot pamata lasiet 29. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra