Jau aptuveni gadu nerimstas dzintara uzpirkšanas trakums. Tā cenas šobrīd esot augstas kā nekad, vēsta laikraksts Neatkarīgā.

Laikraksts apzvanījis vairākus uzpircējus, lai painteresētos, kur Latvijas dzintars paliek. Daži no viņiem bijuši ļoti nerunīgi. «Rakstiet, ka Latvijā ir saradušies ļoti daudz daiļamata meistaru, kuri grib kaut ko veidot,» norādījis viens.

Lielāku apgaismību ieviesis ventspilnieks Agris, kurš arī uzpērk dzintaru un kuru visvairāk interesē lieli, necaurspīdīga dzintara gabali, sākot no 10 centimetriem – vismaz ābola lielumā. Jo lielāki gabali, jo labāk. Uzpirktie akmeņi tiekot apstrādāti un slīpēti līdz ovālai vai apaļai formai un sūtīti prom uz Ķīnu. Dabiskā dzintara krājumi tur ir izsīkuši, tādēļ arvien biežāk parādās presētā dzintara krelles, proti, dzintara bumbas tiek izlietas no vairākiem dzintara gabaliņiem, kas neizskatās tik labi.

Viņš apstiprinājis dzirdēto informāciju, ka labas kvalitātes dzintara gabala (virs kilograma) cena tirgū var sasniegt pat 20 līdz 30 tūkstošus eiro.

Atsaucīgs sarunai bijis arī kāds pieredzējis antikvāru priekšmetu uzpircējs. Vīrietis uzpērk gan senas dzintara krelles un brošas, gan arī dzintara gabalus, arī caurspīdīgus. Viņš stāstījis, ka vēl pirms gada viņi dzintaru vispār neuzpirka, taču tagad pasaules tirgū, tostarp Ķīnā, Apvienotajos Arābu Emirātos un citās valstīs pēc tā ir radies negaidīti liels pieprasījums.

Antikvariāta speciālists norādījis, ka tik augsta cena dzintaram nekad nav bijusi un tas ir mākslīgi uzpūsts burbulis, kas jebkurā brīdī var pārsprāgt. «Ja pirms gada dzintara krelles maksāja kādus 30 līdz 50 latus, tad tagad tās var pārdot par vairākiem simtiem,» situāciju Neatkarīgajai ieskicējis uzpircējs.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra