Dienas Bizness

 • 28 otrdiena,
  februāris

  Skaidrīte, Justs, Skaidra

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8528

  USD: 1.0587

Tirdzniecība

Papildināts - Veikalu tīkli komentē ieceri tirgot pārtiku, kurai beidzies derīguma termiņš  47

Lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par pārtikas, kurai beidzies derīguma termiņš, tirgošanu, Zemkopības ministrijas tīmekļvietnē izsludināta aptauja, kas ilgs līdz 2017.gada 28.februārim. Marta sākumā tiks apkopoti aptaujas rezultāti un notiks diskusijas ar iesaistītajām pusēm. Pēc diskusijām tiks pieņemts lēmums par turpmākajiem plāniem Latvijā attiecībā uz pārtiku, kurai beidzies derīguma termiņš «Ieteicams līdz».

Šo ideju biznesa portālam db.lv komentē veikalu tīkli:

Mego / Vesko veikalu tīkla pārstāve Indra Granateka:

«Mego un Vesko veikalu tīklos mēs cenšamies nodrošināt tādu produktu klāstu un cenu politiku, lai iedzīvotāju grupas ar dažādiem ienākumu līmeņiem varētu iegādāties pilnvērtīgu uzturu un ikdienā nepieciešamās preces. Savukārt, pārtikas produktiem, kuriem tuvojas derīguma termiņš, mēs jau tagad piedāvājam samazinātas cenas un izvietojam atsevišķā stendā. Tā ir iespēja gan klientiem iegādāties preci par izdevīgāku cenu, gan samazināt utilizējamo pārtikas apjomu.

Mēs izprotam šīs aktivitātes, proti, atļaut tirgot noteiktu pārtiku pēc tās derīguma termiņa beigām, mērķi un redzam, ka aptuveni 15-20% mūsu klientu varētu interesēt iespēja iegādāties lētāku pārtiku. Taču mēs vēlētos uzsvērt, ka šādām izmaiņām normatīvajos aktos būtu jāiet roku rokā ar reāliem pētījumiem vai pamatojumu par to, kurā brīdī konkrētais pārtikas produkts vēl ir uzturā lietojams, bet kurā – to noteikti nedrīkst lietot. Jebkurā gadījumā, ja šādu pētījumu rezultātā tiek noskaidrots, ka pārtikas produkts vēl ir droši lietojams pēc šī termiņa, tad rodas jautājums, cik lielā mērā iepriekš noteiktais derīguma termiņš ir bijis pamatots.»

 

SIA ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine:

«ELVI pārtikas apriti veikalos kontrolē, rūpīgi plānojot preču sortimentu, noietu un atlikumus, lai veikalu noliktavās vienmēr atrastos svaigi, uzturā lietojami produkti ar pietiekami ilgu realizācijas termiņu. Tā kā ELVI darbojas pēc franšīzes principa, pat attālos lauku rajonos esošiem veikaliem ir iespējamas regulāras svaigu preču piegādes – tas ļauj jaunu preču pasūtījumus un veikalu darbību plānot tā, lai neveidotos lieki uzkrājumi ar potenciālu derīguma termiņa beigas sagaidīt, vēl veikala plauktā esot.

Preču derīguma termiņu regulāra kontrole ir viens no galvenajiem veikala darbinieku darba pienākumiem, tāpat veikalu tīklā ELVI ir prakse, ka produktus, kam tuvojas derīguma termiņa beigas, pircējiem piedāvā iegādāties lētāk, pircējus īpaši brīdinot, ka šai precei cena samazināta derīguma termiņa dēļ. Protams, cilvēki labprāt izmanto iespēju iegādāties lētāk uzturā lietojamus produktus tūlītējai patērēšanai, turklāt šādu produktu pircēji nav tikai personas, kuru ārējais izskats un pirkumu groza saturs liecina par stipri ierobežotu finansiālo rocību. Cilvēki ir racionāli.

Ideja paplašināt realizācijas laiku precēm, kas pēc derīguma termiņa beigām nekļūst bīstamas veselībai, bet zaudē savu svaigumu, šobrīd jau attīstās visas Eiropas līmenī. Tomēr, diskutējot par to, jāatceras, ka preču derīguma termiņš ir ražotāja noteikts, ar analīzēm un nepieciešamajiem pētījumiem pierādīts periods, kura laikā pārtikas produkta patērēšana nerada draudus personas veselībai. Esošo normatīvo aktu regulējumā pārtikas produkti, kam beidzies realizācijas termiņš, neatkarīgi no produktu veida, tiek klasificēti kā pārtikas atkritumi, kas jāiznīcina atbilstoši spēkā esošajām vadlīnijām.

Lai izvērtētu, vai preces ir lietojamas uzturā pēc derīguma termiņa beigām, atbildīgajām iestādēm – Latvijas gadījumā – Pārtikas un veterinārajam dienestam, kā arī produktu ražotājiem būtu jāizvērtē katra produkta īpašības pēc derīguma perioda beigām, garantējot, ka šo preču patērēšana nekaitē cilvēku veselībai – tikai tādā gadījumā būtu pieļaujam produktu realizācija arī pēc tam. Taču rodas jautājums – vai pēc šādu garantiju apstiprināšanas nav racionāla pamata palielināt produktu reālo derīguma periodu, vadoties no produktu īpašībām, nevis normatīvajos aktos regulētiem periodiem.

Ja tiek attīstīta ideja paplašināt preces realizācijas periodu (un pēc būtības arī derīguma termiņu, kad atļauta preces nekaitīga lietošana uzturā), iespējams, būtu jāvērtē, cik pamatoti vispār derīguma termiņš šīm preču grupām ir noteikts iepriekš, tomēr šis jautājums nav tirdzniecības tīklu kompetence. Protams, vienmēr būs pircēju grupas, kas šādas preces iegādāsies labprāt, tomēr veikali nedrīkst kļūt par vietu, kam jāpiedāvā pircējiem apšaubāmas kvalitātes produkti, par kuru lietošanu uzturā neviens nespēj uzņemties atbildību.»

 

SIA Maxima Latvija Procesu un kvalitātes vadības departamenta direktore Dace Grava:

«Par šo ideju esam informēti, taču vēlamies norādīt, ka pats svarīgākais ir, lai pircēji varētu iegādāties kvalitatīvu pārtiku. Tādēļ skrupulozi kopā ar ražotājiem būtu jāizvērtē tās produktu grupas, uz kurām jaunā ideja attiektos. Jāpiebilst, ka katram produktam ar laiku mainās organoleptiskās īpašības (garša, smarža). Tāpat gadījumā, ja šāds lēmums tiktu pieņemts, ir jāveic plaša patērētāju informēšanas kampaņa, jo tad nedz produkta ražotājs, nedz tirgotājs vairs nebūs atbildīgi par konkrētajiem produktiem.

Šobrīd pircēju drošībai valstī ir stingri noteikumi, kas nosaka, kā rīkoties ar tiem produktiem, kam beidzies derīguma termiņš. Produkti, kam beidzas derīguma termiņš kļūst par atkritumiem, kas savukārt tiek dalīti divās kategorijās – dzīvnieku izcelsmes produkti (olas, gaļa, zivis utt.) un sadzīves atkritumi (augļi, dārzeņu, sausās pārtikas preces utt.). Dzīvnieku izcelsmes produkti pēc derīguma termiņa beigām ir 3.kategorijas atkritumi, kas tiek novietoti atsevišķi un nodoti speciāli licencētam uzņēmumam, kas iznīcina šos dzīvnieku izcelsmes produktus. Savukārt sadzīves atkritumi ir tie, kas tiek novietoti atkritumu tvertnēs.

Ja precei derīguma termiņš beidzas konkrētajā dienā vai pēc 2-3 dienām, tad prece tiek pārcenota un ievietota plauktā ar atzīmi «Samazināta cena». Šāda veida plaukti mūsu veikalos ir kopš pirmsākumiem, taču jāuzsver, ka šajos plauktos nav akcijas preces, bet gan preces ar samazinātu cenu, kurām derīguma termiņš vēl nav beidzies.

Daļa iedzīvotāju, kam maciņš ir plānāks, pievērš pastiprinātu uzmanību tieši precēm ar samazinātu cenu, jo tā ir iespēja lētāk nopirkt konkrēto produktu, kam derīguma termiņš vēl nav beidzies. Ir pircēji, kas veikalā regulāri interesējas vai jau ir uzzinājuši, kad šajā plauktā «Samazināta cena» tiks liktas preces, lai būtu vieni no pirmajiem, kas var tās iegādāties.

Taču Maxima Latvija regulāri seko preču sortimentam un preču daudzumam veikalos, lai preci nevajadzētu iznīcināt, tāpēc sortiments tiek pārskatīts vairākas reizes gadā, lai saviem klientiem varētu piedāvāt jaunākos un pieprasītākos produktus.»

Saistītie raksti

Komentāri

 • ooo

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 13:54

  +6 -4

  beidzot varees paeest! :)

  • 3500

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 15:17

   +8 -4

   Paziņa strādāja par izplatītāju ,firmā .Visādi jogurti ,cepumi un pārējā pārtikas ķīmija .Ja produktam ir glabāšanas termiņi 6-12 mēneši ,kaut vai 3 mēneši ,tad no dažām dienām nekas slikts nenotiks ...Paziņa šat tad atveda IZPAKOTU jogurtu , jo tara bija jānodot a saturu varēji ,,iznīcināt,, .Ne reizi skrejamais nepiemetās ,ķīmija nekas dzīvs .

 • w

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 13:56

  ..centrāltirgū pie būdām un no ratiņiem tādu pārtiku tirgo gadiem, sortiments ir plašs, no margarīna un alus līdz konserviem un šokolādei....Pašvaldības policija izliekoties neredzam paiet garām..."dumas" darboņu bizness?

 • fake

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:05

  Ideja ir racionāla un pareiza, bet veikaliem neizdevīga, jo tas nozīmē, ka pircējiem būs iespēja iegūt noteiktu pārtiku lētāk.

  • pelējums

   pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:22

   Celsies cena pārējām precēm un nocenotās tirgos pa pašreizējo svaigo produktu cenu.

 • Fifa

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:09

  +9 -7

  Ļoti pareizi , miljardiem cilvēku dzīvo pilnīgā badā, a baltie cilvēki pastāvīgi met pārtiku atkritumos. Ja mājās nopirkta un paliek pēc termiņa tāpat parasti visi apēd, vismaz normālie. Man vismaz stāv pa pusgadam saldētavā, kamēr apēdu .

  • atbalstītājs

   pirms 4 dienām, 2017.02.23 16:26

   +1 -0

   piebiedrojos un labprāt regulāri pirktu alkoholu un cigaretes ar iztecējušu termiņu par puscenu vai lētāk. Vecas desas u.tml. gan lai ēd idejas autori.

  • Vārdstt

   pirms 16 stundām, 2017.02.27 10:37

   +0 -0

   kāds sakars kaut kādiem cilvēkiem, kurus tu nekad neredzēsi un nesatiksi, ar tavu ikdienu?

   Zināji, ka ir miljardiem planktona, kurš tiek vālu apēsts? vaiman vaiman vai vai
   Un vēl sibīrijā ir krievi, iedomājies, kam noteikti salst. :(((((((((( vai vai vai. Davai nedomāsim par mūsu reālajām problēmām, bet domāsim par problēmām, kuras mēs atrisināt nevaram.
   vaiman vai

 • VVZ

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:17

  Man kaut kā jau šķiet, ka viņi to veiksmīgi jau dara...

  • Maxis

   pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:19

   Man jau arī liekas ka tas Maximas biznesa stūŗakmens.

  • Kustonis

   pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:46

   Kulinārijā noteikti aziet viss vecais

  • Dimebagdarell

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 15:16

   ....Aha... Lielvekalu tīkls ar lielāko pieredzi šajā jautājumā.... un ne tikai....

 • dita

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:34

  absolūtu neatbalstu šādas pārtikas tirgošanu parastajā veikalā. kurš atbildēs par cilvēku veselību? kā bērns var pats atbildēt par savu veselību un novērtēt produkta stāvokli?

 • maximiliāns

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:48

  +8 -5

  Kaksima protams pirmā, kurai par to vajag izteikties :D
  Atbalstu tikai šo preču nodošanu 'zupas virtuvēm' un iestādēm, kuras saistītas ar mazturīgajiem un tikai tādas preces, kurām tiešām nekas pēc termiņa nemainās- tējas, kafijas, vakuumā fasēti produkti, limonādes (alus protams) utt...

 • eet

  pirms 12 dienām, 2017.02.16 14:48

  Laikam Eiropā uzkrājušies pamatīgi Krievijai bijuši paredzētie pārtikas krājumi ar notecējušu derīguma termiņu ... kurus nav kur likt, bet izmest žēl :DDDD

 • ...

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 15:00

  +9 -2

  Tālāk nav kur..
  Nepietiek, ka jau šos datumus masveidā pārštancē tirgotāji un importētāji, tad vēl pēc šiem datumiem ļaus tirgot...
  Tad patiesi var arī sākt saindēties!

  Links uz aptauju, ja to ļaus pievienot komentāram!
  http://www.zm.gov.lv/zemkopibas-ministrija/aptaujas/aptauja-par-partikas-produktu-lietosanu-pec-razotaja-noteikta-deriguma?id=183&rezultats=1

  Šobrīd 52% neiegādātos. 36% iegādātos max 1 mēnesi ilgāk tik 10% iegādātos ilgāk!

  Bet spriežot pēc tā kā pazūd % Zemkopības ministrijas mājaslapā, tad tur nav matemātiski korekta apaļošana, bet tiek parādīti tikai pilnie procenti!

  • eet

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 15:07

   +1 -1

   Nu tur tā sistēma ir uzraisīta tā, lai % un cipars pēctam izlēktu jau iepriekš jajadzīgais :DD jo parbaudīt to nav kam :DD

  • *

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 16:11

   +3 -0

   Ņemot vērā aptaujāto dalībnieku profilus (ieņēmumi uz vienu virs 501 EUR - 44%; augstākā izglītība - 86%, dzīvesvieta Rīga un ap - 45%), rezultātam būtu jābūt "pret". Aptauja jāveic tautas lokā, nevis ministrijas mājas lapā...

  • es

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 18:44

   +4 -0

   Derīguma termiņš pārtikai VISBIEŽĀK ir tirdzniecības veicināšanas metode, ne veselības kontrole

 • SnapTest.LV

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 16:27

  +3 -1

  Neaizmirstiet Salmonella, E.Coli, Listeria ātros testus kādreiz izmantot, paškontrolei ;)

  • es

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 18:48

   +3 -0

   Vismaz 2 no uzskaitītajiem ir iegūti ražošanas procesā, ne stāvot.

  • SnapTest.LV

   pirms 11 dienām, 2017.02.17 10:08

   +2 -0

   Vai tad "kulinārijās" nenotiek ražošanas procesi?

 • 1984

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 16:38

  Valsts līmenī tas ir galīgā tirsā. "It kā" visi gribam dzīvot normālā un civilizētā pasaulē, bet te mums pēkšņi mēģina ieskapēt vecus makaronus. HALLLOO?!? Visi lielie menedžeri, baigie plānotāji un ražotāji, tad ražojat māzāk to pārtiku ja paliek pāri, vai arī pats ražotājs par savu kapeiku iznīcina vai pārstrādā.
  Sūtiet uz Āfriku to pārtiku.
  Kāpēc tagad mūs tagad demoralizē un mēģina pasniegt, tas ir ok, ēdiet vecu pārtiku.°
  Es nerunāju par tiem dažiem simtiem kuri var atļauties no Dubajas sev ikrus pasūtīt katru mēnesi.
  Es izsaku lielu neapmierinātību ar valsts pārstāvju pasniegtu stilu , - ka tas tagad būs normāli - ēst vecu pārtiku...

  • VALSTS

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 18:39

   +1 -1

   ko tev liks to rīsi, tev teica, piekam labprātīgi :DD

  • gggggggggggggVārds

   pirms 11 dienām, 2017.02.17 07:48

   +0 -0

   Komentārs

  • gggggggggggggVārds

   pirms 11 dienām, 2017.02.17 07:48

   +0 -0

   Komentārs

  • HALLO-1984

   pirms 11 dienām, 2017.02.17 07:49

   +2 -0

   Makaroni jau nu gan NEKAD nemēdz būt veci

 • Kergers

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 17:07

  +6 -5

  Nedomāju ,ka mūsu valstī ,kurā ir liels nabadzīgo ļaužu slānis, vajadzētu pieļaut šādu vecu pārtikas produktu tirgošanu. Ar šiem vecajiem produktiem šie cilvēki vienkārši indēsies un bojās savu veselību. labāk ,lai pērk mazāk ,bet kvalitatīvu produktu ,nekā potenciālo "suņu barību".

  • 32G

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 18:47

   +5 -2

   Jā, nabagiem jāēd tikai super-eko bioloģiskā trīskārt sertificētā pārtika. Nomirs no bada, bet toties veseli

  • Už kto bi govoril

   pirms 11 dienām, 2017.02.16 20:15

   +7 -1

   Lai tak viņi paši izvēlas, ko pirkt, ja vien pieauguši. Varbūt viņiem labāk nopirkt "pēdējās dienas lasi" nekā svaigu lēto desu, kas sastāv no cūku ādām un sojas.

 • t

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 17:09

  +8 -3

  es labprāt pērku

  un maxima šos plauktus aplūko visvairāk, kur atzīme "akcija"

  neliekuļojiet, pilsonīši

 • Dilemma

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 19:29

  +5 -1

  Uz šo jautājumu var skatīties no divām pusēm. No vienas, es pats arī neatbalstu pārtikas mešanu ārā vai iznīcināšanu. No otras puses - atļaujot tirgot šādu pārrtiku, principā, tā būs tikai un vienīgi papildus peļņa tirgotājam. Jo zaudējumi par ražotājam neatgriežamajām precēm jau sen ir ierēķināti cenā, un pērkot ikdienā maizi, mēs jau samaksājam par maizi kas tiks iznīcināta. Tādējādi, cenām būtu jābūt ļoti zemām, nevis dažus centus zemākām.

  • Vārdsttt

   pirms 16 stundām, 2017.02.27 10:42

   +0 -0

   Teorētiski - ja ļaus tirgot vecu pārtiku, jāsamazinās arī svaigās pārtikas cenām.

   Bet mantkārība neļaus to darīt :) Vai Rīgas Dome to aizliegs.

 • Garry

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 21:25

  +4 -2

  Maxima komentē ieceri tirgot pārtiku, kurai beidzies derīguma termiņš ...
  Nu šie jau ir atzīti eksperti šajā jomā :)

 • centis

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 22:20

  +1 -0

  salatus nemazga

 • Ūbele

  pirms 11 dienām, 2017.02.16 22:42

  +4 -0

  Vai kādam ir šaubas, ka maximai šajā jautājumā jau nav piešauta roka :D

 • In

  pirms 11 dienām, 2017.02.17 06:59

  +7 -0

  Maxima varēs vismaz legāli tirgot vecos salātus, nevajadzēs vairs mazgāt un atjaukt ar jaunajiem

 • Alberta ielas bruģis

  pirms 11 dienām, 2017.02.17 07:10

  +2 -1

  Maksima jau to veiksmīgi realizē mazajās Maksimās. Protams, precei jau it kā vēl termiņš ir, taču ir plaukti ar precēm, kur termiņš beidzas tajā pašā dienā, vai pēc pāris dienām. Tas vismaz precēm, kur var redzēt ražotāja derīguma termiņu, kur to spiež paša Maksima, tur domāju, sen jau tirgo pēc termiņa. Maksima apskaužāmi demonstrē, kā izvilkt pēc iespējas vairāk peļņu, tajā pašā līdz minimumam samazinot pašizmaksu.

 • VVZ

  pirms 11 dienām, 2017.02.17 09:44

  Atliek pasekot vistas "sāpju ceļam" - no sākuma ir svaiga vista. Tad, kad tā drusku ieskābst, tad kļūst par saldēto. Termiņš iet, un tad vista tiek marinēta. Ja vēl tad nav nopirkta, tad tiek grilēta. Pēc kāda laiciņa grilētā vista nokļūst salātos. Ja garšīgie un veselīgie salāti arī netiek nopirkti, tad tos nomazgā no majonēzes un atjauno ar citu majonēzi, kurai, starp citu, arī ar to termiņu ir kā ir...

Reklāma