Lai gan par plaša patēriņa preču ražotājiem un tirgotājiem mēdz teikt, ka viens bez otra tie pastāvēt nevar, tomēr sadarbība bieži ir problemātiska, vēsta laikraksts Diena.

Šogad straujā mazumtirdzniecības izaugsme liecina, ka Latvijas iedzīvotāji iepērkas aizvien intensīvāk un veikalos atstāj arvien vairāk naudas, tomēr ražotāju un tirgotāju attiecības neuzlabojoties. Strīdu krustugunīs nonācis arī Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātais Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojekts, ko šopavasar konceptuāli atbalstīja Saeimā.

«Ražotājs nevar kritizēt tirgotājus, it īpaši lielveikalus, jo gandrīz simtprocentīgi ir atkarīgs no lielveikaliem. Ražotājiem jāievēro tāda politika, kādu nosaka lielveikali. Izvēles nav,» situāciju raksturojis Bauskas novada uzņēmējs, pārtikas produktu ražošanas uzņēmuma Kronis valdes loceklis un līdzīpašnieks Aivars Svarenieks, piebilstot, ka viņam ir «sadarbības pieredze praktiski ar visiem Latvijā izplatītajiem lielveikalu tīkliem».

Atbildot uz jautājumu, kā uzņēmējs vērtē darbu, ko tirgotāji iegulda produkcijas pārdošanā, A. Svarenieks bijis kategorisks: «Tirgotāji vispār nekādu darbu neiegulda, tikai atļauj izvietot produkciju veikalu plauktos. Turpmākais darbs jādara ražotājiem pašiem - nepārtraukti jāatrod veidi, kā pircējiem piedāvāt preces.»

Savukārt Saeimas deputāts Jānis Ozoliņš (Vienotība), kura vadītajā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā analizēts Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojekts, vērtējot apgalvojumu, ka ražotājiem jāpielāgojas tirgotāju nosacījumiem, Dienai teicis: «Veikali ir tik lieli, cik ir, pirktspēja iedzīvotājiem ir tik liela, cik ir. Tā kā preču ir vairāk nekā vietas veikalā, konkurences moments pastāv.»

Ražotāju pieredze sadarbībā ar tirgotājiem esot atšķirīga, diplomātiski bildusi Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītāja Ināra Šure un skaidrojusi: «Nevar teikt, ka vienmēr ar sadarbību esam apmierināti, bet nav tā, ka visiem ražotājiem sadarbībā ar tirgotājiem ir problēmas.» Vairāki ražotāji jau iepriekš Dienai atzinuši, ka viņiem jāpieņem tirgotāju diktētie noteikumi, bet, tā kā paši veidot veikalus un darboties tirdzniecības biznesā neplāno, tad ar situāciju vienkārši samierinās.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra