VID akcija «Iemet čeku – mēs to pārbaudīsim!» diez vai nesīs tik labus rezultātus, kādi tie potenciāli varētu būt

Vispirms jāsaka, ka jebkura iniciatīva ar sociālām akcijām mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru un audzināt sabiedrības apziņu par godīgu nodokļu nomaksu ir apsveicama, jo tā kliedē priekšstatu par nodokļu iekasēšanu tikai kā represīvu darbību. Diemžēl Latvijas nodokļu iekasēšanas iestāde – Valsts ieņēmumu dienests – šī priekšstata laušanā līdz šim nav darījusi pietiekami, tāpēc tepat kaimiņvalstī Igaunijā ieņēmumu dienestam uzņēmēju acīs ir augstāka reputācija. Iemeslus, kāpēc tas ir tā, savā 26.11.2015. intervijā atklāj bijušais finanšu ministrs Edmunds Krastiņš, norādot, ka Igaunijā uzņēmēji var iet uz ieņēmumu dienestu konsultēties, nebaidoties, ka vēlāk tiks pateikts – «tas, ko mēs jums stāstījām, mums nemaz nav saistoši».

Līdz ar to viss ir attieksmes jautājums – ar labu vai ar ļaunu, ar pātagu vai burkānu. Loģiski, ka cīņā pret ļaunprātīgiem nodokļu nemaksātājiem pavisam bez pātagas arī nevar iztikt, taču burkāna elements, manuprāt, VID darbībā joprojām ir nepietiekami novērtēts. Kaut vai šī pati akcija «Iemet čeku – mēs to pārbaudīsim!» Pirmkārt, neparocīgi ir tas, ka ar konkrēto čeku speciāli ir jādodas uz VID klientu apkalpošanas nodaļu, to nevar ieskenēt un nosūtīt «pa vadiem», arī čeku vākšanas urnas nav novietotas cilvēkiem ērti pieejamās vietās, piemēram, lielveikalos. Daži pasmejas – lai viena čeka dēļ speciāli brauktu uz VID, pret konkrētā čeka izsniedzēju personīgi ir jātur ļauns prāts. Tad vēl cilvēki šaubās, vai savāktos čekus tiešām kāds rūpīgi izskatīs un pārbaudīs. Diemžēl ir arī publiski zināmi gadījumi, piemēram, LTV kolēģu veiktais eksperiments ar bistro Frics, kas parāda, ka kontrolējošās iestādes nemaz īpaši neraujas atklāt un sodīt pārkāpējus. Neviennozīmīgu attieksmi sabiedrībā izraisīja arī paša VID rīcība ar restorānu ķēdi Gan Bei, kad, atklājot vērienīgu nodokļu nemaksāšanas shēmu, konkrētajam komersantam ar aizbildinājumu, ka tas ir nozīmīgs darba devējs valstī, tomēr tika ļauts turpināt savu darbību.

Pievienojot vēl stāstus par to, kā un kam valsts amatpersonas tērē nodokļu maksātāju naudu, ir skaidrs, ka Latvijas sabiedrības attieksmes maiņā pret nodokļu maksāšanu ir jāiegulda liels un ilglaicīgs darbs, pret ko nevajadzētu izturēties pavirši, ja mērķis ir iesīkstējušos stereotipus patiešām lauzt. DB 16.11.2015. avīzē rakstīja, ka, piemēram, Portugālē iedzīvotājus ne tikai lūdz nodot čekus, bet savāktie čeki arī piedalās izlozē par jaunu automašīnu un nodokļu atlaidi. Ja arī Latvijā šī akcija tiktu rīkota ar kādu līdzvērtīgu balvu, domāju, par iedzīvotāju atsaucību nenāktos sūdzēties. Labs piemērs ir arī Īrijā, kur, iesniedzot čeku par mājokļa remontu ar nomaksātu PVN, ir iespējams saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaidi. Idejas un paņēmieni ir, jautājums, vai ierēdņi un valsts politikas veidotāji kopumā tiešām ir ieinteresēti tās izmantot.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra