Tikai tad, ja izdosies novērst eirozonas pamatproblēmas, eiro kā Eiropas vienotajai valūtai ir stabilas nākotnes izredzes

Kopš Grieķijas izstāšanās no eirozonas vairs netiek akūti apspriesta, Eiropas monetārajā savienībā ir iestājies mānīgs miers. Mānīgs tas ir tāpēc, ka pamatproblēmas jau joprojām nav atrisinātas ne pašas Grieķijas, ne visas eirozonas kontekstā. Par to liecina kaut vai fakts, ka starptautiskā kredītreitingu aģentūra Standard & Poors ir pazeminājusi Eiropas Savienības kredītreitinga prognozi no stabilas uz negatīvu.

Tagad tiek uzdots jautājums: kā lietas risināsies tālāk? Runājot par Grieķiju, skaidrs, ka nodokļu celšana vien problēmas ilgtermiņā atrisināt nespēs. Ir jāveic pamatīgas reformas, atceļot nepamatotas privilēģijas atsevišķām sabiedrības grupām, taču, pirmkārt, ir vajadzīgs bagātīgs fonds, caur kuru varētu stimulēt Grieķijā investīcijas. Parādu atmaksāšana, aizņemoties par jaunu, nav risinājums, un saukt tādu rīcību par palīdzību ir izsmiekls ne tikai par grieķiem, bet par jebkura loģiski domājoša cilvēka saprātu. Skaidrojot šo situāciju, EK viceprezidents Valdis Dombrovskis, kurš savu darba pienākumu dēļ Briselē tiek dēvēts arī par Misteru Eiro, atsaucās uz Latvijas 2010. gada pieredzi – bez starptautiskajiem aizdevumiem Latvijai toreiz un Grieķijai tagad budžeta samazinājums būtu daudz lielāks un sāpīgāks. Īsi sakot, ar jauno aizdevumu tiek nopirkts laiks, Grieķijas gadījumā trīs gadi, pēc kuriem viss var sākties no jauna.

Taču problēma jau īstenībā ir lielāka par vienu Grieķijas gadījumu, kas tīri no ekonomiskā viedokļa eirozonai nekādu būtisku kaitējumu nodarīt nevar. Problēma ir tā, ka, izveidojot vienotu Eiropas valūtu – eiro, jau pirmsākumos tika pieļautas vairākas kļūdas. Līdz ar to vienotā valūta tagad ir, bet ES neeksistē vienota ekonomikas, budžeta, finanšu un darba tirgus politika.

Eirozona nav homogēna – ir spēcīgās un vājās valstis, bet trūkst līdzsvarojoša mehānisma. Jā, tika ieviesti Māstrihtas kritēriji, bet cik daudzas kaut vai no vecajām ES dalībvalstīm šobrīd visus šos kritērijus izpilda? Taču sankciju mehānisma nav – nekas eirozonas dalībvalstīm par to nav, ja šie kritēriji tiek pārkāpti, ja reiz esi jau uzņemts «eiro pulciņā». Bez disciplīnas nesanāk arī vienota virzība. Daudzu kritizētais Junkera plāns, kas principā ir paredzēts kā kopīga Eiropas investīciju programma, varētu būt kā viens no soļiem, lai mēģinātu izveidot vienotu Eiropas politiku jomās, kurās tās vēl nav. Tomēr uzdevums ne tuvu nav vienkāršs, jo pašlaik ES dalībvalstīs valda noskaņojums pret tālāku kompetenču nodošanu Briseles birokrātu rokās. Ir maz ticams, ka ES tiks pieņemti kādi jauni radikāli lēmumi līdz 2017. gada Francijas un Vācijas parlamentu vēlēšanām, taču bez pamatproblēmu novēršanas diemžēl nav nekādu garantiju par vienotās ES valūtas ilgtspēju, toties var prognozēt haosa turpināšanos.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra