Latvijas simtgades prezidentam būs jāprot ne tikai veiksmīgi manevrēt starptautiskajā arēnā, bet arī iesaistīties ekonomisku jautājumu risināšanā pašmājās

Raimonda Vējoņa ievēlēšana Latvijas Valsts prezidenta amatā nav pārsteidzoša. Neatkarīgi no tā, kura Saeimas partija piespēlēja R. Vējoņa kandidatūras ievēlēšanai trūkstošās balsis, pašreizējais valdošo politisko spēku samērs un politiskais fons principā nepieļāva citu risinājumu, ja vien nebija vēlmes riskēt jau tagad ar jaunas valdības un koalīcijas veidošanu.

Šī ir arī reize, kad Latvijas Valsts prezidents ir nevis pēkšņi izraudzīts «nezin no kurienes», bet gan ir ar vairāk nekā desmit gadu ilgu pieredzi vadošos Latvijas politiskajos amatos. Varētu teikt, ka prezidents ir izraudzīts atbil- stošs tam politiskajam pasūtījumam, kurš dominēja arī pagājušā rudens Saeimas vēlēšanās. Savukārt ZZS jau otrās prezidenta vēlēšanas pēc kārtas nodemonstrēja apskaužamas spējas labi apiet dažādus politiskos zemūdens akmeņus un dabūt cilvēku no savām rindām nozīmīgākajā Latvijas valsts amatā.

Neskatoties uz R. Vējoņa pieredzi vairāku valdību dažādu ministru amatos, trenēties prezidenta amatā var principā tikai tad, kad esi tajā nonācis. Esam redzējuši dažādus Latvijas prezidentu startus un vēl dažādākus viņu darbības turpinājumus, taču jāatzīst, ka Raimondam Vējonim šis pienākums nav iekritis vieglā laikā.

No vienas puses ir ģeopolitiski saspringtais fons, kas prasa lielu izpratni par starptautiskajām attiecībām, vienlaikus spējot pastāvēt arī par savas valsts interesēm. No otras puses ir arī akūti risināmi iekšējie jautājumi, no kuriem Valsts prezidents tuvākajos gados vienkārši nevarēs norobežoties.

Bez drošības jautājumu risināšanas, kam Raimonds Vējonis bija pievērsies jau kā aizsardzības ministrs, ļoti būtiski aspekti ir arī ekonomiskā sadarbība un ekonomikas izaugsmes nodrošināšana.

Ir acīmredzami, ka cilvēku aizbraukšanas faktors no Latvijas ir kļuvis daudz nozīmīgāks, nekā tas iepriekš varbūt šķita. Tagad tas jāskata kontekstā arī ar ES bēgļu uzņemšanas politiku. Līdz ar to prezidenta uzdevums ir ne tikai sniegt palīdzīgu roku mūsu uzņēmējiem eksporta iespēju stiprināšanā un jaunu tirgu atrašanā, bet arī iesaistīties jaunu investīciju nodrošināšanā Latvijā, jo īpaši reģionos.

Ja tas netiks darīts, tad diemžēl ir liela iespēja šim prezidentam ieiet vēsturē ar mīnusa zīmi.

Uzņēmēji no jaunā Valsts prezidenta sagaida aktīvāku iesaistīšanos Latvijas iekšpolitisko un ārpolitisko problēmu risināšanā, likumdošanas iniciatīvas, ar tautsaimniecību saistītos jautājumos, taču arī reprezentablumu un prasmi būt gudram un vienojošam vidutājam.

Bizness nemīl populistisku un nepārdomātu runāšanu, taču arī ne bezatbildīgu slēpšanos aiz citu mugurām un šūpošanos līdzi visiem politiskajiem vējiem.

Četros gados var izdarīt daudz, ko tieši – tas jau tagad ir jaunā Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa paša rokās.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra