Dienas Bizness

 • 26 trešdiena,
  aprīlis

  Alīna, Sandris, Rūsiņš

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8493

  USD: 1.0891

Viedokļi

Foto: no personīgā arhīva

DB viedoklis: PVN likme pārtikai kā Sīzifa riņķadancis  7

Vairākkārt atsildītajai zupai jeb iecerei pārtikai vai atsevišķām produktu grupām piemērot samazinātu pievienotās vērtības nodokli trūkst vajadzīgā asumiņa – politiskās gribas

Līdz šim valdība vienmēr noraidījusi ieceri piemērot samazinātu PVN pārtikai vai kādām preču grupām. Lai gan zemkopības ministrs Jānis Dūklavs allaž intervijās par šo iespēju izsakās cerīgi, viņa priekštece amatā, vēlākā ministru prezidente un pašlaik Saeimas deputāte Laimdota Straujuma bija pret ilgi muļļāto ideju, atsaucoties uz Finanšu ministrijas aplēsēm. Ministrija biedināja ar aprēķiniem, ka, samazinot likmi pārtikai līdz 12%, valsts budžetā rastos zaudējumi 200 miljonu eiro apmērā. Tomēr toreizējās valdības vadītājas pieķeršanos šiem aprēķiniem varētu nosaukt arī par subjektīvu skatījumu uz problēmu, ņemot vērā, ka bija arī citi pētītāji un rēķinātāji, kas uzrādīja arī pozitīvu efektu, izmaiņām atvieglojot iedzīvotāju trauksmes līmeni par iztikas nodrošinājumu (piemēram, daļēji kompensējot elektrības rēķinu sadārdzināšanos). Var jau teikt, ka PVN samazināšana pārtikai būtu kā pārlieku palīdzīga roka lauksaimnieku un pārtikas rūpnieku nedienās un šādas palīdzības efekts būs īslaicīgs attiecībā pret ēdēju, tirgotājam pārtikas produktu cenas ātri vien uzceļot iepriekšējā līmenī. Tomēr ārpus Latvijas, kur likme ir zemāka vai tiek diferencēta pa produktu grupām, acīmredzot valstis tiek galā ar šo kalambūru, kas varbūt ir pat lielākais bažu avots – nokritīs pārtikas cenas proporcionāli likmes samazināšanai vai tomēr nē. Pretējā gadījumā efekta, ko sagaida ārvalstu lētās produkcijas nomāktie Latvijas lauksaimnieki, nebūs.

Par PVN likmes izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz cenām var zīlēt un var nezīlēt, tāpat par to var spriest un var arī nespriest eksperti, jo bez politiskās gribas bez atdeves būs arī nule sasauktās ekspertu darba grupas darbs. Ekspertiem no pretpolu ministrijām šajā jautājumā – Zemkopības un Finanšu –, kā arī dažādām lauksaimnieku un pārtikas ražotāju un tirgotāju nevalstiskajām organizācijām dots uzdevums sākt velt Sīzifa akmeni no jauna, vērtējot iespēju samazināt PVN pārtikas produktiem.

Jādomā, ka idejas atbalstītāju, lauksaimnieku un pārtikas rūpnieku mērķis nav griezt nodokli griešanas pēc, bet gan panākt to, lai iesīkstējušās problēmas izkustināšana kalpotu kā pašmāju uzņēmējam, tā patērētājam, kuru valdība, iespējams, uzskata par tik turīgu, ka samazināt PVN likmi kaut vai pamatproduktiem nav nekādas vajadzības. Respektīvi, jāgūst pārliecība, ka ieguvēji būs patērētāji, uzņēmēji un tautsaimniecība kopumā, nevis izmaiņas jāveic sporta pēc. Tādēļ arī samazinājumam jābūt redzamam, jo spēlēties ar vienu vai pāris procentpunktiem būtu bezjēdzīgi. Šo procesu, ejot uz likmes samazināšanu (vai drīzāk mīņāšanos uz vietas), tāpat kā pārējās kustības vai idejas PNV pārbīžu sakarā pa plauktiņiem saliktu šī būtiskā nodokļa daudzmiljonu «noplūdes» likvidēšana, par ko DB jau daudzkārt rakstījis, nevis stīvēšanās ap ubagu komosiem.

Saistītie raksti

Komentāri

 • xeno

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 07:58

  +5 -0

  Man nav ne mazākās ticības, ka PVN samazināšana samazinās produktu cenas veikalos - visdrīzāk būs ieguvums tirgotājiem.

 • Maz.vid.uzņ.

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 09:00

  +4 -2

  Tas pat nav populisms, bet idiotisms. Kāpēc jārausta nodokļu likmes kuras darbojas un nevienam netraucē? Ne jau nu cenas plauktā kritīsies, jau tagad Maxima & Co liek 100% un lielākus uzcenojumus! Vistrakāk bija ar PVN 1% samazinājumu pirms eur- marazms fizmata gaumē un tūkstošiem cilvēku dejo ap plauktiem mainot cenu zīmes. Ko mēs no tā esam ieguvuši???! Darbaspēka nodokļi, precīzāk IIN ir spēcīgi jāsamazina, ne patēriņa nodokļi!

  • beka

   pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 09:08

   +6 -0

   zzs krītas reitingi, tagad mēģina imitēt darbību

 • iesaku

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 10:12

  +2 -0

  iesaku apskatìt kà darbojas mob. versiju db.lv, un raksti kurus jaskatàs galerijàs ar tekstiem klàt - praktiski nedarbojas- vajadzètu paśiem pasekot lìdzi kàdà teh. stàvoklì ir jùsu mobìla versija db.lv - grùti apskatàm, nepatìkam.

 • ha

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 17:17

  +0 -1

  uzlikt dažādu pvn dažādām pārtikas grupām ir čau - jo tad visvairāk iegūs tie, kas pratīs pamatot kāpēc produkts pieder mazākajai nevis lielākā nodokļa grupai. Lai nu tik maksā lielveikalu pārtika pvn.

 • Tauta

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 20:50

  +1 -1

  Visā ES iznemot Baltijas valsteles un Bulgāriju, PVN pārtikai ir samazināts. Pat Rumānijā. Visi dumji, tikai latvija gudra??? Vai tomēr otrādi???

 • Valts Stūrmanis

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.18 21:57

  +2 -0

  Akadēmiķu vidū (par Latviju grūti spriest), kā arī ES komisijas pētījumos, regulāri tiek pausts viedoklis, ka ar PVN atbrīvojumu vai samazināto likmju mehānismiem netiek panākts pietiekami efektīvs rezultāts. Atvieglojumu mērķis ir dažādus pakalpojumus un preces padarīt galapatērētājiem lētākas, lai trūcīgākā sabiedrības daļa tās spētu iegādāties (neattiecas uz tehniskiem atbrīvojumiem kā finanšu pakalpojumiem, apdrošināšanai vai eksportam). Ne visiem pērkot maizi, pienu vai Atlantijas krabjus ar ikriem nepieciešamas atlaides PVN veidā. Caur vienādu PVN likmi iekasētos papildus finanšu līdzekļus var efektīvāk pārdalīt izmantojot citus mehānismus. Piemēram, maksājot pabalstus speciālām mērķu grupām vai caur dažādiem kompensāciju mehānismiem. Cits stāsts ir par to vai Latvijā mēs to saprotam, gribam saprast un resursus mākam pārdalīt. Nenoliedzami politiķiem caur samazinātu PVN likmi pārtikai ir viegli iegūt 'vēlētāju balsis.

Reklāma