Papildu starptautisko partneru kopējām sankcijām Latvija plāno ieviest arī nacionālo sankciju instrumentu

Saeimā otrajā lasījumā ir akceptēts Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumprojekts, kas paredz, ka Latvija arī pēc savas iniciatīvas, ne tikai kopā ar ANO vai Eiropas Savienību, var vērsties pret kādiem cilvēkiem, uzņēmumiem vai valstīm ar nacionālajām sankcijām. Ja runa ir par konkrētu ārvalstu pilsoni vai uzņēmumu, kas Latvijas valstij palicis parādā ievērojamu naudas summu vai nodarījis kādu citu būtisku kaitējumu, tad pret šādām sankcijām, visticamāk, nebūtu nekas iebilstams. Tomēr ir vairāki aspekti, kas no uzņēmēju viedokļa šī likumprojekta sakarā izskatās riskanti.

Pirmkārt, jāņem vērā visai nervozā ģeopolitiskā situācija, kad jebkura nepārdomāta rīcība var novest pie neprognozējamām sekām. Tas ir īpaši svarīgi gadījumos, kad runa ir par sankcijām pret konkrētām valstīm kaut vai Tuvajos vai Tālajos Austrumos. Nav noslēpums, ka Rietumvalstu sankciju dēļ pret Krieviju Latvijas uzņēmēji pastiprināti cenšas rast alternatīvus eksporta tirgus, bet jebkura sankciju saraksta paplašināšana rada papildus zaudējumu riskus. Otrkārt, par nacionālo sankciju ieviešanu lems valdība, visticamāk, slēgtā sēdē, tātad, iespējams, bez kādām konsultācijām vai diskusijām ar sociālajiem partneriem, līdz ar to uzņēmēji par viņu biznesu potenciāli iznīcinošu lēmumu uzzinās tikai post factum. Diemžēl Saeimā atbalstu neguva priekšlikums, ka šādu nacionālu sankciju ieviešanas gadījumā šī lēmuma skartajiem uzņēmējiem būtu jāparedz attiecīgs kompensāciju mehānisms kaut vai nodokļu instrumentu veidā.

Šāda ignoranta likumdevēja attieksme rada vēl lielākas bažas, kādas var būt šī likumprojekta sekas. Diemžēl atsevišķiem indivīdiem arī līdz šim ir bijusi vēlme «pazīmēties» ar skaļiem paziņojumiem attiecībā uz lielvalstu politiku. Veselīga pašapziņa gan ir atbalstāma, tomēr tai ir visai mazs sakars ar mazu puišeļu uzvedību, kam liels sasniegums liekas iemest ar akmeni daudz stiprākam un par sevi vecākam rajona džekam. Labākajā gadījumā tāda rīcība izraisa neizpratni, sliktākajā gadījumā atbildes reakcija atgriežas daudz stiprāka par mesto izaicinājumu. Ir loģiski, ka Latvija piedalās tajās sankcijās, ko ievieš tās starptautiskās organizācijas, kuru biedre Latvija ir. Savukārt, mēģinot kaut ko darīt šajā līmenī uz savu roku, ir ļoti nopietni jānovērtē riski un atbildība pret savas valsts iedzīvotājiem un nodokļu maksātājiem. Diemžēl Latvijas valdība savos līdz šim pieņemtajos lēmumos uzņēmēju vajadzībām nav pievērsusi pienācīgu uzmanību, tāpēc šāda papildu svira, kas atradīsies vien dažu cilvēku rokās, dara bažīgu. Šīs bažas var mazināt tikai tad, ja valsts pārvalde beidzot izrāda reālu sadarbības un izpratnes līmeni par uzņēmējdarbības jomu Latvijā, nevis turpina rīkoties kā pērtiķis ar granātu, par sekām domājot tikai pēc notikušā, ja vispār domā…

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra