Gads akciju tirgos ir iesācies ļoti pozitīvi. Piemēram, ASV akciju tirgus indekss S&P 500 ir jau pakāpies par 7.3% šogad. Investoru riska apetīte ir pieaugusi, bet pieprasījums pēc drošiem aktīviem samazinājies.

Ja pagājušajā vasarā ASV valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums bija samazinājies līdz 1.4%, tad tagad tas ir jau pakāpies virs 2.0%, jo krīt drošo obligāciju cenas. Šāds noskaņojums gada sākumā finanšu tirgos ir jau trešo gadu pēc kārtas. Gan 2011. gadā, gan arī 2012. gadā janvāris un februāris nodrošināja strauju kāpumu akciju tirgos (skatīt 1. attēlu). Šis gads vismaz šobrīd precīzi seko divu iepriekšējo gadu pēdās.

1. attēls. ASV akciju tirgus indeksa S&P 500 vērtības izmaiņas šogad un iepriekšējos divos gados

Avots: yahoo.com, SEB aprēķini

Šim pozitīvajam noskaņojumam var minēt virkni iemeslu. ASV un Ķīnas makroekonomiskie rādītāji tiešām būtiski uzlabojas. Ķīnai šobrīd «smagā piezemēšanās», visticamāk, vairs nedraud. ASV «fiskālās klints» ļaunākais scenārijs nepiepildījās un pieaug varbūtība, ka tiks panākta kopumā ASV ekonomikai labvēlīga vienošanās. ASV Centrālās banka turpinās stimulējošu monetāro politiku un, SEB ekonomistu skatījumā, pašreizējās zemās bāzes procentu likmes saglabāsies vismaz līdz 2015. gada pavasarim. Japāna arī gatava daudz agresīvāk stimulēt savu ekonomiku. Arī pēdējie Eirozonas valstu iepirkumu menedžeru indeksi liecina, ka ekonomiskās aktivitātes lejupslīde šajā reģionā ir piebremzēta. Pašreizējais pasaules ekonomikas stāvoklis un izredzes 2013. gadam ļauj domāt, ka visa 2013. gada akciju tirgus līkne varētu drīzāk līdzināties 2012. gada līknei, nevis 2011. gada rezultātam, kad akciju cenu līmenis kopumā palika nemainīgs.

Neskatoties uz pozitīvo skatījumu par pasaules ekonomiku kopumā, riski saglabājas. Privātā un publiskā sektora parādu nastas samazināšana turpinās. Taupības politika Eiropas valstīs turpinās ietekmēt politisko stabilitāti. Neskatoties uz to, ka eiro ir šogad viena no stiprākajām valūtām, ir pāragri uzskatīt, ka Eirozonas krīze ir pilnībā beigusies (piemēram, labu rakstu par šo tēmu var izlasīt Financial Times).

2. attēls. VIX indeksa izmaiņas šogad un iepriekšējos divos gados

Tirgi šobrīd ir ārkārtīgi mierīgi. VIX indekss atrodas vēsturiski ļoti zemā līmenī (skatīt 2. attēlu). Par zemo akciju tirgus svārstību gaidu (investoru baiļu) līmeni ir daļēji jāpateicas ASV Centrālās bankas stimulējošai monetārai politikai. Tomēr, VIX indeksa līmenis signalizē arī zināmu tirgus dalībnieku pašapmierinātības līmeni. Īstermiņa korekcijas risks ir liels. Pavērojiet, kas notika pavasarī iepriekšējos divos gados.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra