Foto & Video

14 veiksmīgākie šā gada sākotnējie publiskie piedāvājumi

Žanete Hāka, 08.10.2013

14. Epizyme Pieaugums pirmajā dienā: 53% Tirgus kapitalizācija: 1,12 miljardi ASV dolāru Pēdējo divu ceturkšņu apgrozījums: 23,7 miljoni ASV dolāru Pēdējo divu ceturkšņu peļņa/zaudējumi: - 10 miljoni ASV dolāru Uzņēmums IPO veica maija beigās, un akcijas cena piedāvājumā bija 15 dolāri par akciju. Cena pieauga līdz 22,99 dolāriem par akciju, un kopš tā laika ir augušas līdz 45 dolāriem, pagājušo piektdienu noslēdzot pie 40 dolāriem.

Avots: epizyme.com

Jaunākais izdevums

Šis ir īpaši labs laiks uzņēmumiem iešanai publiskajā tirgū, un kopš gada sākuma lielai daļai uzņēmumu, kas veikuši sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO), cena ir vairāk nekā dubultojusies. Tādējādi 24/7 Wall St. portāls apkopojis veiksmīgākos uzņēmumu IPO, kuru akcijas cenai bijis straujākais kāpums pirmajā tirdzniecības dienā.

Viens no iemesliem, kādēļ tik daudziem IPO ir veicies labi pirmajā dienā ir tas, ka akciju tirgos kopumā vērojams straujš pieaugums, piemēram, Standard&Poor’s 500 indekss šajā gadā ir palielinājies par 18,4%, savukārt daudzi mazāki akciju tirgus indeksi ir auguši vēl straujāk.

Daudzus gadus labāko IPO vidū dominēja viens sektors – 2000. gadu sākumā tas bija tehnoloģiju un biotehnoloģiju sektors. Šajā gadā starp veiksmīgākajiem var minēt ne tikai šo sektoru uzņēmumus, bet arī citas nozares, piemēram, restorānu tīklus un biznesa pakalpojumu sektoru.

Nav neparasti, ka kompānijām, ieejot publiskajā tirgū, zūd peļņa. Kopumā tikai 3 no 14 uzņēmumiem ar lielāko akcijas cenas kāpumu pirmajā dienā, tuvākajos divus ceturkšņos bija peļņa. Tiesa gan, tas nav mazinājis investoru interesi, un lielākai daļai no labākajiem IPO akcijas cena kopš pirmās dienas ir augusi. Astoņām no 14 kompānijām akcijas cena ir par 10% lielāka nekā pirmās dienas beigās.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Saūda Arābijas troņa dārgums - Saudi Aramco - biržā

Jānis Šķupelis, 09.12.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rekordi paliek rekordi - decembra pirmajā daļā pasaule sagaidīja lielāko sākotnējo publisko akciju piedāvājumu (Initial public offering jeb IPO) vēsturē.

Par vietējās Rijādas biržas iespēju izmantošanu izšķīrās Saūda Arābijas naftas milzis Saudi Aramco. Tam ar šī procesa palīdzību izdevās piesaistīt līdzekļus gandrīz 26 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas ir vairāk nekā līdzšinējais 2014. gada Alibaba rekords. Pēc šī IPO Saudi Aramco vērtība ir noteikta 1,7 triljonu ASV dolāru apmērā. Tādējādi tā ir kļuvusi par pašu vērtīgāko publisko kotēto biržas kompāniju pasaulē. Vēl ir tikai divas citas publiskas akciju kompānijas, kuru vērtība pārsniedz viena triljona ASV dolāru barjeru - Apple (1,18 triljoni ASV dolāri) un Microsoft (1,14 triljoni ASV dolāri). Katrā ziņā nu vērtīgākais pasaules uzņēmums tiks tirgots Rijādā nevis Ņujorkā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eksperts: Lēmums pārcelt Citadeles IPO nav bijis viegls, bet ir pamatots

Žanete Hāka, 11.11.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Domāju, ka lēmums pārcelt Citadeles IPO nav bijis viegls, bet ir pamatots, portālam db.lv sacīja IPAS INVL Asset Management valdes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs.

«No vienas puses, šī brīža IPO tirgus Eiropā nav piesātināts ar investoriem, kas ir gatavi izpirkt jebkādu piedāvājumu par jebkādu cenu. Un Citadeles IPO nav vienīgais pēdējā mēneša gadījums, kad IPO termiņi ir pārnesti vai IPO ir atsaukti. Skaidrs, ka IPO Baltijā un it īpaši Latvijā nav ierasta lieta un investoriem bijis nepieciešams gan ilgāks laiks, gan lielāka drosme, lai maksātu piedāvāto cenu,» skaidro eksperts.

«No otras puses, Citadeles akcionāri un menedžments, visticamāk, arī nav gatavi piesaistīt kapitālu par katru cenu un uz jebkādiem nosacījumiem, kas ir labs signāls gan tirgum, gan bankas klientiem. Bet es neteiktu, ka nenotikušā IPO rezultāts ir slikts, jo pirmkārt, tas nav vienīgais veids, kā piesaistīt kapitālu, otrkārt, IPO road show piedalījās un emisijas prospektu analizēja daudzi investori, kas ir uzzinājušu gan par Citadeles banku, gan par Latvijas tirgu un tādēļ, iespējams, ka IPO pārtaps par privāto papildus emisiju, kuru iegādāsies investori, kas saskata izaugsmi šīs bankas biznesā,» uzsver A. Martinovs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmajā tirdzniecības dienā biržā mikroblogošanas vietnes Twitter akcijas cena pieauga par 73% līdz 44,9 dolāriem.

Tādējādi tas ir lielākais pirmās dienas kāpums IPO, kura vērtība pārsniedz vienu miljardu dolāru kopš 2007. gada. Iesniegto pieprasījumu skaits piedāvāto apjomu pārsniedza aptuveni 30 reižu.

Twitter IPO konsultēja Goldman Sachs Group un pēc akciju tirdzniecības sākuma bankas pārstāvis, kurš vadīja IPO, Twitterī ierakstīja: «Phew», raksta Bloomberg. Kopumā Twitter vadība un darījumā iesaistītie baņķieri ir priecīgi par rezultātu, informējusi kāda darījumam tuvu stāvoša persona. Viņi nav pārsteigti, ka akcijas cena pirmajā dienā tik strauji pieauga, jo pieprasījums bija milzīgs, tomēr kompānijas pārstāvji prognozē, ka nākamo trīs nedēļu laikā cena nokritīs līdz 30 dolāriem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Sarukusi sākotnējo publisko piedāvājumu tirgus aktivitāte

Jānis Šķupelis, 01.10.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Cementējoties pieņēmumiem par pasaules ekonomikas izaugsmes palēnināšanos, pēdējā laikā rukusi sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) tirgus aktivitāte.

Šogad līdz šim pasaules biržās savu akciju piedāvājumu veikuši 845 uzņēmumi, kas ir par 25% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Tas ir arī zemākais šāds skaits trīs gados, liecina Dealogic apkopotie dati. Kompānijas šogad ar šo IPO palīdzību piesaistījušas līdzekļus 116 miljardu ASV dolāru apmērā, kas ir par 23% mazāk nekā vēl pirms gada (un mazākais apjoms kopš 2016. gada).

Spējāk jaunu IPO skaits pa bremzēm uzspiedis trešajā ceturksnī, un pārsvarā kā galvenie iemesli šādam kritumam tiek izcelta neskaidrība, kas saistīta ar to pašu ekonomikas sabremzēšanos, tirdzniecības kariem, Brexit procesu, ģeopolitiskajiem saasinājumiem, protestiem Āzijā utt. Valdot šādam fonam, daudzu pārliecība par nākotni sarūk, kas attiecīgi liek atlikt plānus par došanos uz biržu uz vēlāku laiku, jo pārliecība ir, ka tad naudas piesaistes process būs veiksmīgāks. «IPO tirgū neesmu redzējis lielāku neskaidrību vairāk nekā 20 gadus. Neskaidrība rada volatilitāti, un tam ir negatīva korelācija ar IPO aktivitāti,» FT klāsta EY eksperti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ģeopolitiskie saasinājumi Krievijas kompānijām apgrūtina naudas piesaistīšanu vērtspapīru tirgū .

Krievijas investīciju videi strauji pasliktinoties, sagaidāms, ka šīs valsts korporatīvajai videi būs arvien grūtāk piesaistīt naudu. Jau tiek ziņots, ka vairākas Krievijas kompānijas biržā atlikušas savus sākotnējos publiskos akciju piedāvājumus (Initial Public Offering jeb IPO). Lai gan plāni iet uz biržu netiekot atmesti pilnībā, kompānijas vēlas nogaidīt un redzēt, kā risināsies Krimas konflikts un kādas būs rietumvalstu sankcijas pret Krieviju. Šāda nogaidīšana ir arī saprotama, jo pašlaik grūti iedomāties situāciju, ka investori gribētu IPO laikā izķert Krievijas aktīvus.

Labāk nogaida

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaulē sarosījušies veikt IPO – sevišķi Āzijā

Šogad pasaulē visai labs gads bijis sākotnējiem publiskajiem akciju piedāvājumiem (IPO). Kopš gada sākuma uz biržu devušās vairāk nekā 1450 kompānijas, kas ir par 50% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Dealogic apkopotie dati. Tas nozīmē, ka IPO ziņā šis varētu būt darbīgākais gads kopš 2007. gada. Kopumā šādi uzņēmumi kopš janvāra sākuma ar biržas starpniecību globālā mērogā piesaistījuši līdzekļus 170 miljardu ASV dolāru apmērā, kas ir par 40% vairāk nekā attiecīgajā periodā iepriekšējā gadā.

IPO aktivitātes ziņā uz pārējā fona visai pārliecinoši izceļas Āzija. Aptuveni divas trešdaļas no visiem šā gada IPO notikušas šajā un Klusā okeāna valstu reģionā. Rezultātā jāsecina, ka šīs reģions visai spēji šajā ziņā apsteidzis Rietumvalstis, kļūstot par dominējošo pasaules daļu jaunajiem IPO. Sevišķi tas ir raksturīgs Ķīnai, kas pēdējo gadu laikā kļuvusi arvien bagātāka. Tiek ziņots, ka Āzijas bagātie indivīdi meklē veidus, kā diversificēt savu kapitālu. Jau pagājušogad Āzijas miljardieru skaits pirmo reizi vēsturē pārsniedza ASV šādu indivīdu skaitu (pieaugums galvenokārt ir uz Ķīnas rēķina). Pieejamie dati liecina, ka šogad sākotnējo publisko akciju piedāvājumu realizējuši gandrīz 380 Ķīnas uzņēmumi. Tādējādi šīs valsts IPO šogad veido ceturto daļu no visiem šādiem gadījumiem (piemēram, 2014. gadā tie bija 10%). Vēl liela interese par sākotnējiem publiskajiem akciju piedāvājumiem bijusi Indijā un Dienvidkorejā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Par spīti ne tik veiksmīgajam Facebook IPO, kas satrauca investorus, pieprasījums pēc jaunu uzņēmumu akcijām ir augsts.

Neraugoties uz to, ka pirms gada notikušais sociālā tīkla Facebook akciju sākotnējais piedāvājums (IPO), lai arī labi izreklamēts un no akciju pārdošanas viedokļa sekmīgs, tas jau nākamajās dienās akciju pircējiem sagādāja ievērojamu vilšanos un kritums, ko piedzīvoja akciju cenas pirmajās nedēļās pēc to nonākšanas biržā, vēl aizvien nav atgūts.

Vētrainā Facebook akciju dinamika un sajūta, ka ir piekrāpti, izraisīja vispārēju ieguldītāju neuzticības pieaugumu pret jaunu uzņēmumu ienākšanu biržā, kas zināmā mērā nobremzēja arī Baltijas valstu uzņēmumu – Igaunijas Pro Kapital Grupp un Latvijas Eco Baltia nonākšanu publiskā vērtspapīru tirgū.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Vairāki Baltijas uzņēmumi interesējas par Varšavas fondu biržu

Nozare.lv, 25.06.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Patlaban par Varšavas fondu biržu interesējas vairāki Baltijas uzņēmumi, atzīst Varšavas fondu biržas prezidents un izpilddirektors Ādams Maciejevskis.

Pašlaik Varšavas fondu biržā tiek kotēti trīs Lietuvas un divi Igaunijas uzņēmumi. No Igaunijas uzņēmumiem Varšavas biržā tiek kotēta azartspēļu kompānija Olympic Entertainment Group un apģērbu kompānija Silvano Fashion Group, savukārt no Lietuvas uzņēmumiem - aviācijas biznesa risinājumu grupa Avia Solutions Group, lauksaimniecības produktu ražotāja Agrowill Group, kā arī elektroenerģijas tirgotāja Inter Rao Lietuva.

Maciejevskis domā, ka arī kāds Latvijas uzņēmums sekos kaimiņvalstu uzņēmēju piemēram.

Pērn jūnijā Latvijas uzņēmums - atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu grupa AS Eco Baltia - paziņoja, ka sāk sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) Polijā un plāno tam sekojošu akciju tirdzniecību Varšavas un Rīgas fondu biržās. Tomēr pēc tam uzņēmums starptautisko finanšu tirgu un globālās ekonomiskās situācijas dēļ atlika IPO.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Privatizācijas aģentūra Citadeles pārdošanas darījumu gribētu noslēgt līdz Saeimas vēlēšanām, šodien žurnālistiem atzina Privatizācijas aģentūras Komercdarbības dienesta vadītājs Vladimirs Loginovs.

Pēc tam darījumam vēl būs jāsaņem uzraugu - Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Lietuvas Centrālās bankas un Šveices finanšu tirgus uzrauga, Konkurences padomes - piekrišana.

Patlaban potenciālie pircēji veic apstiprinošo padziļināto bankas izpēti jeb «confirmatory due diligence». Tas notiks vēl nedēļu vai divas, un līdz jūlija beigām investori sagatavos pārapstiprināto piedāvājumu, kā arī komentārus un priekšlikumus par piedāvāto pirkuma līguma versiju. Tad process varēs virzīties tālāk.

Privatizācijas aģentūra neatklāj, cik investori turpina strādāt pie šī darījuma.

Savukārt bankas akciju sākotnējā publiskā piedāvājuma biržā jeb IPO variants ir plāns «B». Loginovs skaidroja, ka IPO kļuva par «plānu B», jo Eiropas Komisija aprīlī atvēra padziļināto izmeklēšanas procedūru par valsts atbalstu Citadelei un Revertai. Šādos apstākļos stratēģiskajam investoram var izskaidrot situāciju, investors var veikt padziļināto izpēti un izprast situāciju, savukārt IPO gadījumā «nav neviena investora, kam var apsēsties un izskaidrot, viss ir jāsaliek prospektā», skaidroja Privatizācijas aģentūras Komercdarbības dienesta vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Šā gada veiksmīgākie IPO

Žanete Hāka, 20.04.2015

5. Etsy

Šī ir starptautiska platforma, kur savas izgatavotās preces tirgo amatnieki. Kompānija IPO cenu noteica 16 dolāru apmērā un pārdeva 16,7 miljonus akciju. Akcijas cena pirmajā dienā pieauga par 88%. Piektdienu akcijas cena noslēdza pie 27,58 dolāriem.

Foto: Reuters/Scanpix

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sākotnējo publisko piedāvājumu temps (IPO) šogad ir uz pusi lēnāks nekā pērn, raksta portāls 24/7 Wall St.

Tiesa gan, jāatzīst, ka pagājušais gads IPO tirgū bija neparasti aktīvs, jo biržās debitēja 275 ASV kompānijas, kas ir otrs lielākais skaits kopš 2005. gada. 2013. gadā IPO veica 222 uzņēmumi.

Līdz pagājušajai nedēļai šajā gadā IPO bija veikušas 43 kompānijas, kas ir mazāk nekā 91 pērn attiecīgajā periodā.

Šā gada pirmajā ceturksnī kopumā IPO laikā piesaistītās naudas apjoms sasniedza 5,5 miljardus ASV dolāru, salīdzinot ar 10,6 miljardiem dolāru iepriekšējā gadā. 2013. gada pirmajā ceturksnī kopējais apjoms bija 7,6 miljardi dolāru, liecina IPO biržās tirgoto fondu pārvaldnieka Renaissance Capital apkopotā informācija.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sociālais portāls Twitter nolīdzis finanšu konglomerāta Morgan Stanley menedžeri Sintiju Geilori (Cynthia Gaylor), kura tiek uzskatīta par eksperti akciju sākotnējā publiskajā piedāvājumā (IPO), tādējādi liekot uzvirmot runām, ka vietne grasās veikt IPO.

S. Geilore, strādājot Morgan Stanley, nodarbojusies ar finanšu restrukturizāciju, rekapitalizāciju, kredītu pārfinansēšanu un finanšu analītiku. Tāpat iepriekš viņa konsultējusi Morgan Stanley klientus no tehnoloģiju nozares saistībā ar IPO. Eksperte sadarbojusies ar tādām kompānijām kā Workday, ServiceNow, Palo Alto Networks, Facebook, Infoblox, Splunk, Zynga, Jive, Netflix un Linkedin. S. Geilore sniegusi arī konsultācijas kompānijām Amazon.com un Google.

Strādājot Twitter, finanšu ekspertes uzdevumos būs sociālā portāla korporatīvās attīstības nodaļas vadīšana.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautiskā viesnīcu un atpūtas pakalpojumu kompānija Hilton Worldwide Holdings Inc ar sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) palīdzību plāno piesaistīt 2,4 miljardus ASV dolāru, raksta Bloomberg.

Tādējādi tas būs lielākais viesnīcu operatora veiktais IPO vēsturē. Uzņēmuma pārstāvji gan neatklāj, vai IPO notiks vēl šajā gadā, bet, ja tas notiks, tas būs otrs lielākais šā gada IPO, atpaliekot no naftas cauruļvada kompānijas Plains GP Holdings LP veiktā IPO, kura laikā tā piesaistīja 2,82 miljardus dolāru.

Kompānija plāno pārdot 112,8 miljonus akciju par cenu 18-21 dolārs par akciju. Kopumā tiks pārdoti 11,5% no uzņēmuma kopējā akciju skaita.

Hilton akcijas 2007. gadā iegādājās kompānija Blackstone par 26,7 miljardiem dolāru. Pēc IPO Blackstone īpašumā paliks 76,2% Hilton akciju.

Hilton vadītāji sāks tikties ar investoriem otrdien, un galīgā IPO cena tiks noteikta 12. decembrī.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautiskā viesnīcu kompānija Hilton Worldwide Holdings sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) laikā piesaistījusi 2,35 miljardus ASV dolāru, raksta nytimes.com.

Tādējādi tas ir lielākais IPO vēsturē, ko veicis viesnīcas pakalpojumu sniedzējs. Hilton ir pārspējis viesnīcu kompānijas Hyatt IPO, kas notika 2009. gada novembrī un kura laikā tā piesaistīja 1,09 miljardus dolāru, kļūstot par lielāko viesnīcu operatora IPO.

Hilton akcijas cenu noteikusi 20 dolāru līmenī. Iepriekš uzņēmums ziņoja, ka cena tiks noteikta diapazonā starp 18 un 21 dolāru.

Kopumā investoriem tika piedāvāti 117,64 miljoni akciju, un to skaits piedāvājuma laikā tika palielināts augstā pieprasījuma dēļ. Sākotnēji tika plānots piedāvāt 112,8 miljonus akciju. Kopumā pieprasījums piedāvāto apjomu pārsniedza vairāk nekā deviņas reizes.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Ķīna pēc 14 mēnešu ilga pārtraukuma atsāk sākotnējo akciju publisko piedāvājumu apstiprināšanu

LETA--AFP, 17.01.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmā akciju kotēšana Ķīnas fondu biržā piektdien pēc vairāk nekā gada pārtraukuma piedzīvojusi kāpumu par vairāk nekā 30%, varasiestādēm atsākot sākotnējo akciju publisko piedāvājumu (IPO) apstiprināšanu.

Kompānijas Neway Valve Co. akciju tirdzniecība Šanhajas biržā piektdien uz brīdi tika apturēta pēc tam, kad to vērtība tirdzniecības sesijas sākumā bija pieaugusi par gandrīz trešdaļu.

Pēc tirdzniecības atsākšanas uzņēmuma akciju vērtība dienas vidū veidoja aptuveni 23,19 juaņas, kas ir par 31,31% vairāk salīdzinājumā ar IPO cenu.

Analītiķi norāda, ka Neway Valve veiksmīgā debija liecina par labu sākumu vairākiem desmitiem uzņēmumu, kuriem ir IPO plāni.

Neway Valve ir viena no piecām kompānijām, kurām Ķīnas Vērtspapīru uzraudzības komisija (CSRC) decembra beigās deva atļauju īstenot IPO pēc vairāk nekā gada ilguša pārtraukuma.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" iesniegusi Satiksmes ministrijai risinājumu, kā valstij atgūt vasarā uzņēmuma kapitālā ieguldītos 250 miljonus eiro, apliecināja "airBaltic" izpilddirektors Martins Gauss, piebilstot, ka priekšlikums, kā jau iepriekš ziņots, paredz aviokompānijas akciju pārdošanu biržā.

"Mēs esam iesnieguši informāciju, kā to piedāvājam darīt, Satiksmes ministrijai un ministrijai tā tālāk ir jāiesniedz Ministru kabinetam. Kā jau zināms, mēs piedāvājam sākt "airBaltic" akciju kotāciju biržā. Agrākais laiks varētu būt 2022.gada beigas vai 2023.gada sākums," teica Gauss.

airBaltic lūgs valdības atbalstu, ja pavasarī situācija neuzlabosies 

Covid-19 pandēmijas otrais vilnis ir izrādījies smagāks, nekā tika prognozēts iepriekš, bet...

Viņš pauda, ka akciju sākotnējam piedāvājumam (IPO) būtu jābūt tādā apmērā, lai valsts varētu atgūt vismaz 250 miljonus eiro, pārdodot jau esošās akcijas.

"Par šo plānu ir informēta arī Eiropas Komisija, jo tas bija iecerēts jau tad, kad mēs saņēmām naudu. Valdībai tas ir jāizskata un jāpasaka - jā, mēs tā darīsim," sacīja Gauss.

Viņš piebilda, ka alternatīvs risinājums ir atrast vienu pircēju, kurš būtu gatavs no valsts iegādāties "airBaltic" akcijas par 250 miljoniem eiro, taču tuvāko gadu laikā tas varētu būt visai maz ticams scenārijs. Turklāt, ja IPO būs veiksmīgs, par akcijām varēs iegūt vairāk nekā 250 miljonus eiro.

Gauss atklāja, ka aviokompānija rosinās valdību veikt IPO, kura apmērs būtu 500 miljoni eiro. "Vienlaikus konkrētus skaitļus minēt vēl būtu pāragri, jo mēs pat vēl neesam piesaistījuši bankas IPO rīkošanai. Taču mūsu mērķis noteikti ir lielākais IPO Baltijā, jo "airBaltic" stāsts no vienas puses ir globāls, no otras puses - ļoti lokāls. Un stāsts aviokompāniju IPO procesā gandrīz vienmēr ir svarīgāks nekā sausi skaitļi," viņš sacīja.

Tāpat Gauss minēja, ka "airBaltic" akcijas noteikti būtu jākotē biržā "Nasdaq Riga", lai tās vienkārši varētu iegādāties arī Latvijas iedzīvotāji, tomēr IPO ir iecerēts apjomīgs, tāpēc akcijas, visdrīzāk, tiks kotētas vēl kādā lielākā vērtspapīru tirgū.

"Es domāju, ka interese par "airBaltic" akcijām būs liela, jo mēs no šīs krīzes iziesim spēcīgi un izskatāmies labi uz daudzu citu aviokompāniju fona. [Norvēģijas zemo cenu aviokompānija] "Norwegian" jau iet uz bankrota procedūru un daudzi cīnās ar grūtībām daudz vairāk nekā "airBaltic". Tāpat mēs sagaidām, ka interese par akcijām būs ne tikai investoriem, bet arī Latvijas privātpersonām," sacīja Gauss.

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija pēc vairāku mēnešu izvērtēšanas jūlija sākumā atbalstīja Latvijas valdības lēmumu "airBaltic" pamatkapitālā ieguldīt 250 miljonus eiro, lai sniegtu atbalstu Covid-19 krīzes pārvarēšanai.

Vienlaikus Eiropas Komisijas lēmums paredz, ka Latvijai piecu līdz septiņu gadu laikā ieguldījums jāatgūst. Valdībai priekšlikums ieguldījuma atgūšanai Eiropas Komisijā ir jāiesniedz gada laikā, bet "airBaltic" priekšlikums par ieguldījuma atgūšanu valdībai bija jāiesniedz pusgada laikā.

"airBaltic" koncerna apgrozījums Covid-19 pandēmijas ietekmē šogad pirmajā pusgadā samazinājās par 63,6% - līdz 78,713 miljoniem eiro, savukārt koncerna zaudējumi pieauga gandrīz septiņas reizes un veidoja 184,77 miljonus eiro. Savukārt "airBaltic" auditētais apgrozījums pagājušajā gadā bija 503,281 miljons eiro, kas ir par 23,1% vairāk nekā 2018.gadā, taču kompānija cieta zaudējumus 7,729 miljonu eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš.

Latvijas valstij pieder 96,14% balsstiesību "airBaltic" kapitālā, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" - 3,86%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eiropas IPO tirgum labākais gada sākums kopš krīzes

Žanete Hāka, 19.02.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) tirgus piedzīvo labāko gada sākumu kopš finanšu krīzes, jo privātā kapitāla kompānijas meklē ieguldīšanas iespējas, reaģējot uz reģiona ekonomikas atveseļošanos, raksta Financial Times.

Dānijas ārpakalpojumu uzņēmums ISS un Lielbritānijas mazumtirgotājs Poundland paziņojuši, ka plāno sākt kotēt akcijas Kopenhāgenas un Londonas biržās. Dienu iepriekš Francijas inženieruzņēmums GTT ziņoja, ka gatavojas sākt kotēt akcijas Parīzes biržā. Kopā šie uzņēmumi varētu pārdot akcijas vairāk nekā 2,3 miljardu dolāru vērtībā.

Šīs ziņas nozīmē, ka patlaban Eiropas tirgū tiek virzīti IPO vairāk nekā 8,3 miljardu dolāru vērtībā, bet kopš gada sākuma jau ir noteikti IPO 3,2 miljardu dolāru apmērā. Ja visi IPO notiks kā plānoti, šā gada pirmais ceturksnis būs spēcīgākais gada sākums kopš 2007.gada.

Komentāri

Pievienot komentāru
Foto

Twitter Kalifornijas biroja iekšienē

Dienas Bizness, 08.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā darba nedēļā Twitter viennozīmīgi kļuva par apspriestāko tehnoloģiju kompāniju pasaulē, uzsākot akciju tirdzniecību biržā. Db.lv tikmēr piedāvā aplūkot, kā izskatās uzņēmuma birojs Sanfrancisko Kalifornijas štatā.

Twitter biroju fotogrāfijās iemūžināja ziņu aģentūra Reuters.

Jau vēstīts, ka pirmajā tirdzniecības dienā biržā mikroblogošanas vietnes Twitter akcijas cena pieauga par 73% līdz 44,9 dolāriem. Tas ir lielākais pirmās dienas kāpums IPO, kura vērtība pārsniedz vienu miljardu dolāru, kopš 2007. gada. Iesniegto pieprasījumu skaits piedāvāto apjomu pārsniedza aptuveni 30 reižu.

Twitter IPO konsultēja Goldman Sachs Group, un pēc akciju tirdzniecības sākuma bankas pārstāvis, kurš vadīja IPO, Twitter ierakstīja: «Phew», raksta Bloomberg.

Kopumā Twitter vadība un darījumā iesaistītie baņķieri esot priecīgi par rezultātu, informējusi kāda darījumam tuvu stāvoša persona. Viņi nav pārsteigti, ka akcijas cena pirmajā dienā tik strauji pieauga, jo pieprasījums bija milzīgs, tomēr kompānijas pārstāvji prognozē, ka nākamo trīs nedēļu laikā cena nokritīs līdz 30 dolāriem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mikroblogošanas vietnes Twitter akcijas cena Ņujorkas biržā piektdien piedzīvoja straujāko kritumu kopš uzņēmuma ieiešanas biržā, raksta Bloomberg.

Akcijas cena saruka, reaģējot uz investīciju kompānijas Macquarie Capital lēmumu samazināt kompānijas rekomendāciju no neitrālas uz pārdot. Analītiķi šo lēmumu pamatojuši, uzsverot, ka akcijas cena uzkāpusi pārāk ātri un pārāk strauji.

Akcijas cena nokritusies par 13% līdz 63,75 dolāriem. Kopumā gan kopš sākotnējā publiskā piedāvājuma, kas notika novembra sākumā, kompānijas akcijas cena ir aptuveni trīskāršojusies.

Kopš 11.decembra Twitter akcijas cena ir pieaugusi par 40%.

Macquarie Capital eksperts Bens Šahters uzsvēris, ka analītiķi tic, ka Twitter kā kompānijai ir perspektīva nākotne un daudz iespējas, tomēr, skatoties uz akciju, pēdējo 15 dienu laikā nav noticis nekas tāds, lai būtu tik straujš kāpums.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Viedoklis: Citadeles IPO sniegs impulsu Latvijas akciju tirgum

Ģirts Rungainis, IBS Prudentia partneris un padomes loceklis, 02.11.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan banka kā fēnikss atdzimusi no pelniem pavisam nesen, no tās kultūras ir saglabājies labākais un spēcīgākais un atsijāts sliktākais un vājākais. Citadele ir veiksmīgi nostiprinājusi savas pozīcijas Latvijas banku sektorā kā spēcīga universāla banka. Par to liecina arī Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 dati.

Bankas vērtība turpina pieaugt jau trešo gadu pēc kārtas, pērn vien tā augusi par 38%. Banka atrodas tuvāk vietējam tirgum, tai ir īsāks lēmumu pieņemšanas cikls. Gatavība strādāt ar mazo un vidējo uzņēmēju, gatavība iet soli tālāk, lai meklētu nestandarta risinājumus, nevis konkurētu tikai ar cenu - tās ir lielas priekšrocības.

Citadeles izsludinātais IPO nozīmē to, ka banka darbojas kā ledlauzis, kas varētu atkausēt Latvijas akciju tirgu un dot impulsu arī Baltijas tirgum. Citadele varētu sasniegt ko tādu, ko savulaik Hansabanka izdarīja Tallinā, tās tirgus attīstībai deviņdesmitajos gados. Protams, Citadele 2015. gadā ievērojami atšķiras no Hansabankas 1995. vai 1997. gadā, tomēr es velku lielas paralēles. Tā ir iespēja pievērst šim tirgum uzmanību gan iekšzemē, gan ārvalstīs un dot impulsu gan tiem pašmāju investoriem, kuri šobrīd ar ļoti zemām atdevēm noguldījuši naudu depozītos, gan ārvalstu investoriem, kuri caur šo IPO iepazīs un pievērsīs uzmanību Latvijas un Baltijas tirgum.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Twitter akcijas sāks tirgot biržā; IPO laikā piesaista 1,82 miljardus dolāru

Žanete Hāka, 07.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mikroblogošanas portāla Twitter akcijas ceturtdien sāks tirgot Ņujorkas biržā, un sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) laikā akcijas cena noteikta 26 dolāri.

IPO laikā Twitter pārdevis 70 miljonus vērtspapīru. Tādējādi tas ir otrs lielākais interneta kompānijas piesaistītais finansējuma apjoms IPO laikā, tikai nedaudz atpaliekot no Google piesaistītajiem 1,9 miljardiem dolāru 2004. gadā.

Sākotnēji uzņēmums noteica cenu 17-20 dolāru līmenī, taču šajā nedēļā to paaugstināja līdz 23-25 dolāriem par akciju, ņemot vērā lielo investoru pieprasījumu, kaut arī iepriekš analītiķi brīdināja par iespēju zaudēt naudu tāpat kā Facebook gadījumā.

Ņemot vērā cenu 26 dolāru apmērā, Twitter tirgus kapitalizācija ir aptuveni 14 miljardi ASV dolāru. Tas ir vairāk nekā citām kompānijām, kas nesen veikušas IPO, piemēram Groupon un Yelp. Lielāka kapitalizācija bijusi LinkedIn – 26,8 miljardi dolāru un Facebook - aptuveni 120,2 miljardi dolāru.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mikroblogošanas vietnes Twitter akcijas cena pirmās tirdzniecības sesijas sākumā pieauga par vairāk nekā 90%.

Uzņēmuma akcijas cena sasniedza 49,92 dolārus, salīdzinot ar sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) laikā noteiktajiem 26 dolāriem.

Db.lv jau rakstīja, ka IPO laikā Twitter pārdevis 70 miljonus vērtspapīru. Tādējādi tas ir otrs lielākais interneta kompānijas piesaistītais finansējuma apjoms IPO laikā, tikai nedaudz atpaliekot no Google piesaistītajiem 1,9 miljardiem dolāru 2004. gadā.

Sākotnēji uzņēmums noteica cenu 17-20 dolāru līmenī, taču šajā nedēļā to paaugstināja līdz 23-25 dolāriem par akciju, ņemot vērā lielo investoru pieprasījumu, kaut arī iepriekš analītiķi brīdināja par iespēju zaudēt naudu tāpat kā Facebook gadījumā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

SoftBank ar mobilo sakaru struktūrvienības IPO plāno iegūt 23 miljardus dolāru

LETA, 10.12.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Japānas telekomunikāciju uzņēmums «SoftBank» nākamajā nedēļā Tokijas fondu biržā paredzētajā mobilo sakaru struktūrvienības akciju sākotnējā publiskajā piedāvājumā (IPO) plāno piesaistīt finansējumu vairāk nekā 23 miljardu dolāru (20,2 miljardu eiro) apmērā, un šis varētu kļūt par pēdējos gados vienu no lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumu IPO.

Kompānija pirmdien apstiprināja, ka plāno piedāvāt 1,76 miljardus mobilo sakaru struktūrvienības akciju par 1500 jenām (11,6 eiro) par akciju.

Šis IPO palīdzēs «SoftBank» iegūt finanšu līdzekļus laikā, kad tas aizvien vairāk pārvērš savu darbību par investīciju uzņēmumu.

Struktūrvienības IPO tiks īstenots 19.decembrī, un pēc tā «SoftBank» piederēs aptuveni 63% mobilo sakaru struktūrvienības akciju.

Piedāvājumā noteiktā akciju cena novērtē struktūrvienību vairāk nekā septiņu triljonu jenu apmērā, un šis varētu kļūt par Japānas lielāko IPO.

«SoftBank» jau februārī paziņoja par plāniem realizēt mobilo sakaru struktūrvienības IPO. Uzņēmums skaidro, ka akciju kotēšana fondu biržā nodrošinās struktūrvienībai lielāku pārvaldes autonomiju, lai attīstītu savu izaugsmes stratēģiju.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada pirmajā pusē pasaulē noticis par 28% mazāk sākotnējo publisko piedāvājumu darījumu nekā pērnā gada pirmajā pusē, liecina jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) pētījums Global IPO Trends: Q2 2019.

Kopumā šī gada pirmajos sešos mēnešos 507 IPO darījumos pasaulē investori ieguldījuši 71,9 miljardus ASV dolāru, kas arī ir par 28% mazāk kā līdzīgā periodā 2018. gadā.

Eiropā sākotnējo piedāvājumu skaits šī gada pirmajā pusē ir krities par 44%, bet piesaistīto investīciju apjoms ir par 48% mazāks, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusi.

«Šogad turpinājās pērnā gada tendence, kad tirgū nonāca liels skaits tā saucamo «vienradžu», jeb privātu kompāniju, kuru vērtējums pārsniedz miljardu ASV dolāru. Uber un Lyft IPO darījumi šī gada pavasarī piesaistīja milzīgu tirgus uzmanību un joprojām tirgū tiek gaidīta citu populāru jaunu biznesa modeļu un tehnoloģiju zīmolu ienākšana, taču vispārējais ekonomikas noskaņojums paliek piesardzīgs. Tirdzniecības tarifu konflikti un ģeopolitisks saspīlējums atstāj negatīvu iespaidu arī uz sākotnējo piedāvājumu tirgu, kurā lielu nozīmi ierasti spēlē finanšu tirgu izaugsme un stabilitāte, kā arī uzņēmumu ieņēmumu un peļņas gaidas. Jūtīgā vidē nākotnes perspektīva neizbēgami tiek vērtēta piesardzīgāk,» saka Guntars Krols, EY Partneris, darījumu un finanšu konsultāciju prakses vadītājs Baltijas valstīs un Polijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

SoftBank mobilo sakaru struktūrvienības IPO kļuvis par vēsturiski otro lielāko

LETA, 19.12.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Japānas telekomunikāciju uzņēmums «SoftBank» ceturtdien Tokijas fondu biržā īstenojis mobilo sakaru struktūrvienības akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO), kas kļuvis par visu laiku pasaulē otru lielāko.

«SoftBank» norāda, ka struktūrvienības IPO piesaistījis 2,65 triljonu jenu (20,7 miljardu eiro) finansējumu, šim kļūstot par Japānas visu laiku lielāko un pasaulē otru lielāko IPO pēc «Alibaba» debijas biržā 2014.gadā.

Struktūrvienības «SoftBank Corp.» akcijas cena tirdzniecības sesijas noslēgumā gan bija nokritusies par 14,5% - līdz 1282 jenām, salīdzinot ar IPO noteikto cenu 1500 jenu apmērā.

Analītiķi akciju cenas kritumu skaidro ar šā mēneša sākumā piedzīvoto tehnisko kļūmi, kuras dēļ desmitiem miljonu «SoftBank» un Lielbritānijas mobilo sakaru operatora O2 klienti nespēja piekļūt datiem.

Tāpat negatīvu ietekmi radījušas arī drošības bažas saistībā ar Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumu «Huawei», kura ražotās detaļas izmanto «SoftBank».

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien mikroblogošanas vietnes Twitter akcijas cena saruka par 3,8%, paslīdot zem 40 dolāru atzīmes.

Uzņēmums Sterne Agee jau piešķīris kompānijas akcijai neitrālu reitingu, norādot, ka, piepildoties pamata scenārijam, Twitter akcijas cena nākamo 12-24 mēnešu laikā turēsies 24-32 dolāru robežās. Ja akcijas cena augs, gada laikā tā sasniegs 33-48 dolāru robežu, bet, ja kritīsies – 13-15 dolārus.

Db.lv jau rakstīja, ka pirmajā tirdzniecības dienā, 7. novembrī, Ņujorkas biržā Twitter akcijas cena pieauga par 73% līdz 44,9 dolāriem. Tādējādi tas ir lielākais pirmās dienas kāpums IPO, kura vērtība pārsniedz vienu miljardu dolāru kopš 2007. gada. Iesniegto pieprasījumu skaits piedāvāto apjomu pārsniedza aptuveni 30 reižu.

Komentāri

Pievienot komentāru