3D printēšanai drīzumā sāksies «metāla ēra»

2013. gada 15. oktobris plkst. 15:08
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Ieguldot 20 miljonus eiro, Eiropas Kosmosa aģentūra (European Space Agency) plāno trīs dimensiju jeb 3D printēšanā pasludināt metāla ēru, uzsākot lidmašīnu un kosmosa kuģu daļu ražošanu, pavēstījusi aģentūra.

Kopumā šajā projektā, kam dots nosaukums Amaze, piedalīsies 28 uzņēmumi un akadēmiskās vides institūcijas, un tā mērķis ir jaunu, par vecajām vieglāku, izturīgāku, kā arī lētāku metāla komponenšu ražošana. Metāla objektu printēšana raķetēm un lidmašīnām varētu samazināt izmaksas un samazināt radīto atkritumu apjomu.

«Mēs vēlamies būvēt labākās kvalitātes metāla produktus, kādi jebkad ir radīti. Objektus, kurus jūs nevarat saražot citādāk,» norādīja Eiropas Kosmosa aģentūras jaunu materiālu un enerģijas pētījumu vadītājs Deivids Džāviss (David Jarvis).

Aģentūras sadarbības partneru vidū ir Airbus, Astrium Norsk Titanium, Krenfīldas Universitāte, EADS un citi. Savukārt rūpnīcas sākts uzstādīt Francijā, Vācijā, Itālijā, Norvēģijā un Lielbritānijā. Amaze pētnieki patlaban jau ir sākuši printēt lidaparāta dzinēju daļas, kā arī lidmašīnas spārnu daļas, kuru garums sasniedz divus metrus.

Par 3D printēšanu tiek dēvēta ražošanas metode, kas materiālu klāj kārtās, «slāni pa slānim», iegūstot viengabalainu sarežģītu formu objektu. 3D printēšana no plastmasas jau tiek izmantota dažādu detaļu izgatavošanā, un no plastmasas «izprintēti» arī, piemēram, sarežģītas formas apģērbi.

Dalies ar šo rakstu