400 kilometrus gara «Katalonijas ceļa» dalībnieki pieprasa neatkarību

2013. gada 12. septembris plkst. 9:55
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Pasaulē
Dalies ar šo rakstu

Katalonijas iedzīvotāji, sadodoties rokās, izveidojuši 400 kilometrus garu «dzīvo ķēdi», lai paustu atbalstu šī reģiona neatkarībai no Spānijas.

Pasākumā piedalījušies simtiem tūkstošu cilvēku, aplēsusi BBC. Rokās sadevušies cilvēki, ietekmējoties no Baltijas ceļa, izveidoja ķēdi, kas stiepās no robežas ar Franciju, caur Barselonu, līdz pat Valensijas reģiona robežai. «Dzīvās ķēdes» veidošana paredzēta arī, lai paustu atbalstu reģiona premjera Artura Masa centieniem panākt Madrides akceptu neatkarības referendumam 2014. gadā.

Katalonijai, kas ir viens no Spānijas attīstītākajiem reģioniem un kurā dzīvo aptuveni 7,5 miljoni cilvēku, šobrīd jau ir plaša autonomija, tomēr valstī valdošā ekonomiskā krīze un izdevumu samazinājums taupības režīma ietvaros, ar jaunu sparu likusi uzjundīt kataloņu nacionālismu. Katalonijas neatkarības atbalstītāji uzsver, ka reģionam ir atšķirīga kultūras identitāte un valoda, un, ka tiem ir apnikušas neauglīgās sarunas ar Spānijas centrālo valdību.

Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujām, Katalonijas neatkarību gatavi atbalstīt vairāk nekā 50% reģiona iedzīvotāju. Vienlaikus lielākā daļa piekrīt referenduma rīkošanai, lai izlemtu šo jautājumu. Tikmēr centrālā Spānijas valdība uzsver, ka šāds referendums būtu pretrunā ar konstitūciju.

Nākamajā gadā paredzēts arī referendums par Skotijas neatkarību no Lielbritānijas. Separātiskas tieksmes pastāv arī citā Spānijas reģionā – Basku zemē.

Dalies ar šo rakstu