5G - dārgāk, bet ar plašākām iespējām 

5G jeb piektās mobilo sakaru standartu paaudzes ieviešana telekomunikāciju kompānijām izmaksās 20 līdz 25% vairāk nekā 4G ieviešana, taču tās varēs piedāvāt nebijušus pakalpojumus

Anda Asere, 20.8.2018

Telekomunikāciju operatora Bite tehniskais direktors Gints Butens (Gintas Butenas)

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Ap 2022. gadu tā būs nobriedusi tehnoloģija, tā intervijā Dienas Biznesam norāda telekomunikāciju operatora Bite tehniskais direktors Gints Butens (Gintas Butenas). Viņš uzskata, ka Latvija Baltijas valstīs ir labākajā situācijā šīs jaunās tehnoloģijas ieviešanai un viens no iemesliem ir tas, ka no nākamā gada būs brīvas radio frekvences datu pārraidei.

Fragments no intervijas

Telekomunikāciju lauciņā visi jau pāris gadus runā par 5G. Kas šobrīd notiek? Kādā stadijā esam?

Pirmsākumi idejai par 5G meklējami jau 2012. gadā, kad radās doma par nākamās paaudzes tehnoloģiju, kas varētu aizstāt 4G, un tika definētas tās teorētiskās prasības – ļoti liels ātrums, labs iekštelpu pārklājums, maza aizture. Par tehniskajām iespējām tobrīd neviens nedomāja.

Kopš pagājušā gada beigām ir dokuments, kurā aprakstīti šīs tehnoloģijas darbības pamatprincipi. Tāpēc galvenie piegādātāji mobilajā industrijā – Huawei, Ericsson, Nokia un ZTE – ir sākuši aktīvi strādāt pie 5G standartam atbilstošiem risinājumiem. Arī mobilo ierīču ražotāji sākuši izstrādāt jaunas ierīces.

No piegādātājiem ir saņemtas pirmās indikācijas par 5G iekārtām, testa aprīkojums. Taču tā nav tik nobriedusi tehnoloģija kā 3G vai 4G – tā vēl ir jāpilnveido, tāpēc var teikt, ka 5G jomā joprojām esam sākuma fāzē.

Tas nozīmē, ka var pārraidīt staru no vienas mājas uz otru, bet ne vairāk?

Jā, apmēram tā. Tāpat starp tehnoloģijām nav pārejas. Piemēram, ja tiek lietoti dati 5G tīklā, bet vairs nav pārklājuma, pagaidām sesiju nevar turpināt 4G tīklā. Šobrīd šīs funkcijas standarts vēl nav ieviests, un tāpēc neviens piegādātājs nespēj to nodrošināt. Līdzīgu piemēru ir tiešām daudz, jo 5G funkciju sarakstā ir 400 dažādas lietas. Pagaidām tikai trīs līdz četras ir gatavas un arī tikai testa režīmā, lai pētītu, kā tās strādā. Mums ir jaundzimušais, kurš attīstās, šis ir pats 5G tehnoloģijas sākums.

Taču mazulis vismaz jau ir piedzimis?

Jā, kā standarts tas ir piedzimis, un varam runāt par tehnoloģiju. Balstoties uz šo standartu, dažos gados būs sagaidāma diezgan nopietna komerciāla tehnoloģija.

Kad tas varētu notikt?

Domāju, ka Latvija un Baltija ir vienā no labākajām situācijām. Lai ieviestu 5G, viena no galvenajām lietām ir radio frekvences, kurās šo tehnoloģiju īstenot. Latvijai ir diezgan unikāla situācija, jo 5G frekvence būs pieejama nākamā gada janvārī. Lietuvā tas nenotiks tik drīz – 5G frekvence būs pieejama tikai 2022. gadā.

Kāpēc?

Tāpēc, ka citi spēlētāji frekvences izmanto citām tehnoloģijām, tiem ir aktīvās licences. Domāju, ka Igaunijā ir līdzīgi kā Lietuvā. Daudz kas atkarīgs no valdības aktivitātes, kā frekvenci adekvāti vadīt, bet Latvijai ir labākās iespējas Baltijā 5G palaišanai nopietnai izmantošanai.

Domāju, ka nākamā gada beigās un 2020. gada sākumā redzēsim pirmos strādājošos risinājumus, bet pamatā var teikt, ka 2022. gadā 5G būs lietotājiem nobriedusi tehnoloģija. Līdz tam būs daudz testu un varbūt pat neērtības lietošanā, izmantojot šo nenobriedušo tehnoloģiju.

Visu rakstu Dārgāk, bet ar plašākām iespējām lasiet pirmdienas, 20.augusta laikrakstā Dienas Bizness!