Ārzemnieki turpina atkāpšanos no Latvijas

2017. gada 08. novembris plkst. 7:21
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu investori šogad turpina pērn aizsākto savu ieguldījumu samazināšanu Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā

To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Šā gada pirmajos 10 mēnešos ārvalstu tiešo investīciju uzņēmumu pamatkapitālos portfeļa bilance piedzīvoja kritumu par 81,15 milj. eiro, sasniedzot 7,19 miljardus eiro, kas būtībā ir atgriešanās pagātnē – 2013. gadā. Tiešo uzkrāto investīciju pamatkapitālā aprēķinos tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās investīcijas, bet arī izejošās, jo tiek pieņemts, ka gadījumos, ja uzņēmums tiek likvidēts, tiek samazināts ārvalstu kapitāla apjoms vai arī ārvalstnieka kapitāla daļas pārpērk Latvijas rezidenti, un investīcijas aizplūst no valsts.

Lai arī šo tendenci daļa uzskata par loģisku, citi, tieši pretēji, par apstākļu sakritību un juridisku prasību radītu dažādu jau sen nestrādājošu uzņēmumu izslēgšanu no Komercreģistra, kuri nekādu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību neradot, tomēr jautājumi par šo fenomenu paliek. Proti, 2016. gads bija pirmais neatkarīgās Latvijas pēdējos 25 gados, kad akumulēto ārvalstu investīciju apjoms salīdzinājumā ar aizpērno gadu saruka. Šis sarukums, pēc Lursoft datiem, pērn pārsniedza 250 milj. eiro. Lai arī šā gada pirmajā pusē ārvalstu investoru ieguldījumi Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā pieauga par 36 milj. eiro un šķita, ka ārvalstu investoru atkāpšanās būs pagātne, tomēr pašlaik šķiet, ka arī 2017. gads dublēs 2016. gada tendenci.

Ir viedoklis, ka ārvalstu investīciju sarukums Latvijā varot norādīt uz vairākiem faktiem — nav kur investēt, nav iespēju nopelnīt, iespējams, drošības problēmas, tiek paaugstināti nodokļi, kas kapitālistiem nav pieņemami, un viņi izvēlas ieguldīt citās valstīs. Katram no šiem argumentiem ir rodamas saknes.

Visu rakstu Ārzemnieki turpina atkāpšanos no Latvijas lasiet 8. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu