ABLV Bank pašlikvidējoties, likvidatoru izvēlēsies bankas akcionāri 

Kredītiestādes pašlikvidācijas gadījumā likvidators ir kredītiestādes akcionāru sapulces ievēlēta persona, paredz Kredītiestāžu likums.

Dienas Bizness, 26.2.2018

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kredītiestāde, kas gatavojas uzsākt pašlikvidāciju (arī tās filiāles likvidāciju iesaistītajā valstī), piecu dienu laikā pēc šāda lēmuma pieņemšanas iesniedz Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesnieguma projektu par pašlikvidāciju.

Banka iesnieguma projektam jāpievieno pēdējo kredītiestādes pārskatu, kas atspoguļo finanšu stāvokli pārskata perioda beigās un kas sagatavots atbilstoši FKTK normatīvajiem noteikumiem par gada pārskata sagatavošanu un ziņas par iespējamo likvidatoru.

Kredītiestādes (arī tās filiāles iesaistītajā valstī) pašlikvidāciju veic akcionāru sapulces ievēlēts likvidators. Kredītiestāde sagatavo lietu (piemēram, dokumentu, mantu) nodošanas aktu. Likvidators, uzsākot pienākumu pildīšanu, aktu pieņem un paraksta.

Ja notiek kredītiestādes pašlikvidācija, likvidatoram piecu dienu laikā pēc FKTK rakstveida lūguma saņemšanas jāiesniedz komisijai pārskatu par kredītiestādes likvidācijas gaitu. Pēc pašlikvidācijas pabeigšanas likvidators iesniedz FKTK pārskatu par visu pašlikvidācijas periodu.

FKTK 30 dienu laikā pēc tam, kad saņemti visi nepieciešamie dokumenti, pārbauda, vai kredītiestāde spēj noteiktajā termiņā un pilnā apmērā izpildīt tās grāmatvedības reģistros reģistrētās saistības pret kreditoriem, un iesniedz Eiropas Centrālajai bankai lēmuma projektu par kredītiestādei izsniegtās licences kredītiestādes darbībai anulēšanu.

Db.lv jau rakstīja, ka Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas (ECB) pieņemtu lēmumu par likvidācijas procesa uzsākšanu, AS ABLV Bank ārkārtas akcionāru pilnsapulce pirmdien pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju, aģentūra LETA uzzināja bankā.

ABLV Bank uzskata, ka šādā veidā vislabāk spēs nodrošināt savu aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem, teikts bankas paziņojumā.

«Ņemot vērā līdz šim Latvijā notikušos maksātnespēju un likvidācijas procesus, uzskatām, ka tas ir pareizākais lēmums, kādu bija iespējams pieņemt pēc ECB paziņojuma par likvidācijas procesa uzsākšanu. Bankas finanšu stāvoklis ir teicams, tāpēc mums jārūpējas par katru klientu un viņa tiesību aizsargāšanu,» uzsvēra ABLV Bank valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis.

«Lēmums ir ļoti smags, bet šajos apstākļos visatbilstošākais,» atzina Bernis.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija iecerējusi rosināt grozījumus likumā, lai samazinātu bankas maksātnespējas administratora atlīdzību, savādāk ar vienas bankas likvidāciju kāds cilvēks kļūst ļoti bagāts, sestdien preses konferencē sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

«Esam sagatavojuši un pirmdien lūgsim Saeimu steidzamības kārtā virzīt Kredītiestāžu likuma grozījumus, kas paredz būtiski samazināt maksātnespējas administratora atlīdzību, lai maksimāli daudz līdzekļu paliktu kreditoru izmaksām, nevis starpniekiem,» viņa norādīja.

Konkrēti FM priekšlikums būtu neņemt vērā likvidatora atlīdzību attiecībā uz to bankas aktīvu daļu, kas ir ļoti viegli izstrādājama un jau glabājas Latvijas Bankas kontā. Atlīdzība būtu saņemama tikai par tiem aktīviem, kuri ir ar jāatgūst ar tiesas palīdzību vai līdzīgi.

Tevi varētu interesēt

Ārkārtas akcionāru pilnsapulce pirmdien pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju.

Finanšu grūtības nonākusī «ABLV Bank» pagājušās darba nedēļas beigās bija sarūpējusi vairāk...

ASV paustie apgalvojumi, ka ABLV Bank ir palīdzējusi legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus un pārkāpusi...

Šā gada 23.februārī AS ABLV Bank piesaistīto noguldījumu apmērs bija 2,1 miljards eiro, bet...

Šobrīd ABLV Bank no Latvijas regulatora gaida turpmāko informāciju.

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Ārkārtas akcionāru pilnsapulce pirmdien pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju.

Ielaušanās Rimšēviča mājā tiek izmeklēta kā zādzība, taču izmeklēšanā tiek vērtēti arī pēdējo nedēļu notikumi.

Finanšu grūtības nonākusī «ABLV Bank» pagājušās darba nedēļas beigās bija sarūpējusi vairāk...

Nodokļu reformas ieviešanas rezultātā no šā gada 1. marta jūtami pieaugs cena grādīgajiem dzērieniem,...

Šodien, 26. februārī, starptautiskā reitingu aģentūra Moody's Investors Service (Moody’s) ir...

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra «Moody's» pirmdien publiskojusi komentāru saistībā...

ASV paustie apgalvojumi, ka ABLV Bank ir palīdzējusi legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus un pārkāpusi...

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs nesaņems atalgojumu, kamēr viņš nepilda amata pienākumus,...

Turpinot uzņēmuma attīstību, Latvijā lielākais nebanku hipotekārais kreditētājs AS West Kredit...

Kalnrūpniecības uzņēmumiem izdevies atkarot investoru mīlestību...