Agrākie uzpircēji pārdod ASV parādu 

Centrālās bankas mēģina atbrīvoties; pastiprināti pērk privātie investori
, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis
, 09.10.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Daudzu valstu centrālās bankas, kuras agrāk bijušas ievērojamas ASV obligāciju pircējas, sākušas darīt pretējo. Par lielu ASV parāda pārdevēju dažu pēdējo ceturkšņu laikā kļuvusi, piemēram, Ķīna. Tāpat ASV parāda vērtspapīrus lielos apjomos pārdod Krievija, Brazīlija, Taivāna un citas attīstības valstis. Pieejamie dati turklāt liecina, ka ASV obligāciju pārdošana no ārvalstu oficiālo investoru puses iepriekšējo 12 mēnešu laikā bijusi pati apjomīgākā vēsturē. Proti, 12 mēnešu laikā līdz šī gada jūlijam citu valstu oficiālās institūcijas ASV obligācijas ar dzēšanas termiņu lielāku par vienu gadu pārdevušas par 123 miljardiem ASV dolāru vairāk, nekā pirkušas. Piemēram, 2013. gadā pasaules centrālās bankas ASV obligācijas iegādājās par 230 miljardiem ASV dolāru vairāk, nekā pārdeva.

Daži analītiķi baidās, ka šāds pārdošanas spiediens kādā brīdī izraisīs ASV obligāciju cenu kritumu un ienesīguma palielināšanos. The Wall Street Journal ziņo, ka vismaz pagaidām pēc ASV obligācijām milzīgs un augošs pieprasījums ir no ASV un citu valstu korporatīvā sektora. Tiek norādīts, ka tieši šis pieprasījums ir atbildīgs par šobrīd joprojām ļoti piezemētajām ASV parāda vērtspapīru likmēm.

Pastāv viedoklis, ja uz ASV obligācijām nebūtu pārdošanas spiediena, ko uztur daudzas pasaules centrālās bankas, tad to ienesīgums šobrīd būtu vēl daudz zemāks. Šobrīd ASV 10 gadu termiņa obligācijām ienesīgums atrodas pie 2% atzīmes.

Visu rakstu Agrākie uzpircēji pārdod ASV parādu lasiet 9. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.