Mazumtirdzniecība

Aicina rūpīgi izvērtēt 2l PET iepakojuma aizliegumu

Lelde Petrāne, 13.09.2016

Foto: Agnese Gulbe/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas alus nozare aicina Saeimas deputātus «ļoti rūpīgi izvērtēt Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas virzīto ideju aizliegt alus tirdzniecību 2l PET iepakojumā» un piedāvā nosūtīt šo ideju tālākai izdiskutēšanai atbildīgajai Saeimas apakškomisijai.

Kā liecinot citu valstu pieredze, «šāda veida aizliegumi nedod vēlamo rezultātu – alkohola patēriņš nesamazinās, jo patērētāji visbiežāk pārslēdzas uz citiem alkoholisko dzērienu segmentiem. Piemēram, Lietuvas veikalu plauktos, pēc ierobežojumiem tirgot alu 2l iepakojumā, parādījās vīns 2l PET iepakojumā».

«Mūsuprāt, ir nepieciešams rūpīgi izanalizēt un izvērtēt Latvijas alus tirgus tendences, kā arī Lietuvas pieredzi, kas šādu aizliegumu jau ieviesa. Latvijā, piemēram, kopš 2010. gada alus tirgus daļa PET iepakojumam jau tāpat krītas par vidēji 3 - 4% gadā, tādēļ kaut kāda papildu iejaukšanās no malas nav nepieciešama, jo nozare jau pašregulējas. Turklāt, atšķirībā no stiprā alkohola ražotājiem, kuru tirgus daļa un peļņa palielinās, Latvijas alus tirgus jau četrus gadus pēc kārtas konstanti krītas,» uzsver Latvijas Alus darītāju asociācijas vadītāja Ināra Šure.

Alus nozare atbalstot politiķu centienus samazināt pārmērīga alkohola patēriņu, bet tas «noteikti darāms sabalansēti un pārdomāti, lai netiktu nepamatoti ierobežots tikai viens vai daži alkoholisko dzērienu segmenti». Esot jāizvērtē arī citi instrumenti, kas šajā situācijā varot būt daudz efektīvāki, piemēram, rūpīgāku nelegālā alkohola kontroli, kas varētu kļūt vēl aktuālāks jautājums, ja ierobežotu alus tirdzniecību 2l PET iepakojumā, alkohola procentu samazināšanu grādīgajos dzērienos, jauniešu izglītošanu u.c.

«Savukārt, ja politiķiem ir vēlme rūpēties par apkārtējās vides tīrību, tad būtu jādomā par efektīvāku atkritumu savākšanu, jo aizliegums tirgot alu 2l PET iepakojumā, šo jautājumu nerisinātu. 2l PET iepakojumu aizstātu mazāks tilpums un lielāks izmesto vienību skaits,» pauž I. Šure.