Aizdomas par nodokli turīgo interesēs

2011. gada 25. oktobris plkst. 8:45
Dalies ar šo rakstu

Par lieliem, labiekārtotiem dzīvokļiem Rīgas centrā to īpašnieki maksā šo īpašumu tirgus vērtībai neatbilstošu nekustamā īpašuma nodokli – secina nekustamo īpašumu vērtētāji, salīdzinot šo īpašumu kadastrālās vērtības ar notikušo darījumu summām, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.


Nekustamo īpašumu vērtētājs, uzņēmuma Ober-Haus vērtēšanas serviss valdes loceklis Andris Šalgūns stāstījis, ka, piemēram, Ausekļa ielā pilnīgi atjaunotā namā moderni labiekārtotam 137 kvadrātmetru dzīvoklim šā gada sākumā kadastrālā vērtība noteikta 23 930 latu apmērā. Taču dzīvoklis pārdots par 220 000 eiro (aptuveni 160 000 latu). Kadastrālā vērtība atšķiras no tirgus vērtības gandrīz septiņas reizes.

Pulkveža Brieža ielā tāpat atjaunotā namā labiekārtotam 80,3 kvadrātmetru dzīvoklim šā gada sākumā kadastrālā vērtība noteikta 25 596 latu apmērā. Taču dzīvoklis pārdots par 210 000 eiro (aptuveni 150 000 latu). Kadastrālā vērtība atšķiras no tirgus vērtības aptuveni sešas reizes.

Šā gada sākumā K. Valdemāra ielā labiekārtotam 65,4 kvadrātmetru dzīvoklim kadastrālā vērtība bija 26 496 latu apmērā. Bet 2012. gadam prognozētā vērtība ir 25 275 lati, tātad sarukusi par vairāk nekā 1000 latiem. Dzīvoklis nopirkts par 195 000 eiro (aptuveni 140 000 latu). Kadastrālā vērtība no tirgus vērtības atšķiras aptuveni piecas sešas reizes.

Savukārt tai pašā K. Valdemāra ielas namā vienā un tai pašā kāpņu telpā tādas pašas platības (64,5 kv. m) kaimiņu dzīvoklim gada sākumā bija noteikta 20 559 latu kadastrālā vērtība. Bet 2012. gadam prognozētā vērtība ir 24 827 lati, tātad cēlusies aptuveni par 4000 latiem.

Kā īpašumus raksturo Andris Šalgūns, abi pieminētie dzīvokļi Kr. Valdemāra ielā ir atjaunotā, labiekārtotā namā, ļoti labā stāvoklī.

Likumā noteikts, ka par dzīvokļiem, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 40 000 latu, nodokļa likme ir 0,2 procenti no šīs vērtības.

Piemēram, Rīgā, Pļavniekos, par labiekārtotu padomju laikmeta apbūves divu istabu dzīvokli (50 kv. m),
 kura kadastrālā vērtība ir aptuveni 15 000 līdz 16 000 latu, tā īpašniekam jāmaksā 30 latu. Savukārt Rīgā, Teikas rajonā, kur šādam dzīvoklim valsts novērtējums sasniedz 20 000 latu – jau ap 40 latu liels nodoklis, kas nav sevišķi mazāk, salīdzinot ar nodokļa maksājumiem par lielajiem dzīvokļiem ļoti labās vietās pašā Rīgas centrā, norāda laikraksts.

Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma Latio vērtētāji & konsultanti Vidzemē valdes priekšsēdētājs un vērtētājs Jānis Biernis stāstījis, ka vislielākā kadastrālo vērtību un no tiem izrietošā nodokļu nesamērība ir Rīgā, Jūrmalā, tām tuvējos novados. Viņaprāt, šo nesamērību var izskaust, tikai ieviešot vienotu nodokļa likmi visam nekustamam īpašumam. Kamēr mājokļa nodokļa likme atšķirsies no zemes likmes gandrīz astoņas reizes, tikmēr nesamērība saglabāsies.

Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma Vestabalt Vērtēšanas grupas vadītājs Juris Valainis uzskata, ka diemžēl pārāk bieži vērtēšana notiek, ignorējot reālo situāciju nekustamo īpašumu tirgū. Viņaprāt, Valsts zemes dienesta (VZD) kabinetos iegūtās kadastrālās vērtības pirms to apstiprināšanas Ministru kabinetā netiek salīdzinātas ar pašiem svaigākajiem tirgus darījumiem.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām