Alkohola nozare sašutusi par VID prēmijām

2011. gada 17. oktobris plkst. 16:10
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) būtiskais ieguldījums ēnu ekonomikas apkarošanā - konkrēti  alkoholisko dzērienu segmentā šī gada 9 mēnešos ir maigi izsakoties pārspīlēts, uzskata alkoholisko dzērienu nozares apvienības ARTA biedri.

Teikto viņi pamato ar to, ka 4% pieaugums legālo alkoholisko dzērienu realizācijā 9 mēnešos ir sasniegts tikai un vienīgi pateicoties tam, ka tā ir sezona, kad aug vīna un alus pieprasījums, kas neatspoguļo visu situāciju nozarē. Nozares apvienība uzskata, ka arī nav korekti burtiski salīdzināt taksācijas periodus, ja nav ņemtas vērā akcīzes likmes izmaiņas, kas ietekmē rezultātus.  

ARTA valdes priekšsēdētājs, SIA LIVIKO direktors Genādijs Kļepikovs pauž viedokli, ka VID darbinieku motivācija, izmaksājot prēmijas, principā ir atbalstāma, taču prēmija 6.7% apmērā no summas par kuru pārsniegts nodokļu ieņēmumu plāns ir ļoti dāsns atalgojums. Kas tad notiek situācijā, ja nodokļu plāns netiek pildīts – vai tiek proporcionāli samazinātas algas, viņš jautā.

ARTA neviennozīmīgi vērtē panākumus ēnu ekonomikas apkarošanā, jo VID oficiālie dati liecina, ka arī šogad saglabājas realizācijas kritums degvīna kategorijā, kas ir pārdotākais stiprais alkohols Latvijā un arī vienlaikus visvairāk viltotais. «Šī gada pirmajā pusgadā degvīna, kas ir visvairāk viltotā alkohola kategorija,  realizācija kritusies par aptuveni 11%, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Par kādiem sasniegumiem šajā gadījumā mēs varam runāt, ja ēnu ekonomika stipro dzērienu segmentā joprojām saglabā būtisku ietekmi?», vaicā ARTA valdes loceklis, SIA Jaunalko direktors Ritvars Kuzma.

ARTA valdes priekšsēdētājs pauž viedokli, ka šajā situācijā, pamatojums prēmiju piešķiršanai VID darbiniekiem neiztur kritiku, jo «pelēkā alkohola» tirgus apkarošana Latvijā vēl ir «bērna autiņos» un esošie nopelni nesaskan ar statistiku. Kā nozares apvienība vairākkārt esam rosinājuši lielāku pilnvaru piešķiršanu un arī policijas darbinieku motivēšanu, jo nav noslēpums, ka cīna ar tā sauktajām «točkām» joprojām nav efektīva un policijas aktīvs atbalsts mūsuprāt būtiski veicinātu ēnu ekonomikas apkarošanu alkoholisko dzērienu segmentā, rezumē ARTA pārstāvis.

Dalies ar šo rakstu