Amazon valda arī pār akciju tirgu

2018. gada 23. februāris plkst. 8:49
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Zināmu Amazon efektu var just arī akciju tirgū

ASV kompānija Amazon.com pēdējā laikā pierādījusi, ka spēj saviļņot ūdeni dažādās tautsaimniecības nozarēs. Šim tehnoloģiju gigantam atliek vien paziņot par savu darbību izvēršanu kādā tautsaimniecības sektorā, lai tas stimulētu gluži vai eksistenciālas pārdomas pārējiem šīs nozares dalībniekiem un šādu uzņēmumu investoriem. Piemēram, ASV tirdzniecības digitalizācija, kam komplektā nāk tradicionālās iepirkšanās nozares nedienas, izpelnījusies terminu «Amazon efekts». Šis efekts gan, šķiet, neaprobežojas vien ar tradicionālās tirdzniecības norietu. Tas aptver to, ka dažādu nozaru tradicionālajiem spēlētājiem ir grūtības mainīties un konkurēt ar ļoti atpazīstamām tehnoloģiju kompānijām, kas ir ļoti pelnošas (piemēram, Amazon vēl šomēnes atklāja, ka tās ceturkšņa peļņa pirmo reizi pārsniegusi vienu miljardu ASV dolāru), spējīgas piedāvāt jaunus spēles noteikumus, ar lielām ambīcijām un var apkopot un interpretēt milzīgu datu klāstu. Būtībā – atliek vien minēt, ko un kā nākotnē gribēs redzēt vien daži no pasaules tehnoloģiju gigantiem, kuri izteiktāk vēlas kontrolēt visu to biznesu, kas tiecas kļūst digitālāks.

Tālu no patiesības nebūtu teikts, ka kaut kas vismaz daļēji līdzīgs pamatīgam «Amazon efektam» skāris visu kopējo ASV akciju tirgu. Pieejamie dati liecina, ka šogad uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmu tehnoloģiju gigantu akciju cenu pieaugums ir bijis atbildīgs vairāk nekā par pusi no kopējās ASV akciju tirgus izaugsmes. Šo kompāniju kapitalizācijai, līdz ar to akciju cenu kāpumu kļūstot lielākai, aug arī to ietekme uz visu kopējo indeksu. Savukārt daudzas vecās ekonomikas uzņēmumu akcijas šogad aug lēnāk vai stagnē.

Pārliecinošs smagsvars šajā ziņā ir neviens cits kā jau pieminētās Amazon.com akcijas. Šī uzņēmuma akcijas vērtība kopš šā gada sākuma ir spējusi palielināties jau vairāk nekā par ceturto daļu. Rezultātā šāds Amazon.com sniegums ir bijis atbildīgs gandrīz par 30% no visa kopējā šā gada ASV Standard & Poor’s 500 indeksa pieauguma (šī 500 lielo ASV uzņēmumu akciju izmaiņu indikatora vērtība kopš gada sākuma palielinājusies nedaudz vairāk kā par vienu procentu).


Visu rakstu Amazon valda arī pār akciju tirgu lasiet 23. februāra laikrakstā Dienas Bizness.


TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:

Amazon īpašnieka Bezosa bagātība sasniegusi 120 miljardus dolāru
FOTO: Pasaules vērtīgāko zīmolu topā līderpozīcijās izvirzās Amazon
Viens no dīvainākajiem birojiem pasaulē: Amazon Sfēras
FOTO: Ieskats Amazon Go – pirmajā veikalā bez kasēm

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds