Amerikāņi kļūst atturīgi pret biržu 

Akciju tirgus vērtībai augot, krītas pašu kotēto uzņēmumu skaits; šī tendence nav izdevīga ieguldītājiem

Didzis Meļķis, 06.02.2018

Aizvien vairāk potenciālo «vienradžu» jeb augstas vērtības strauji augošo uzņēmumu izvēlas palikt privātajās rokās, nevis kotēties biržā. Tas savukārt apgrūtina maksimāli plaša investoru loka piedalīšanos jaunās ekonomiskās vērtības radīšanā un peļņā no tās.

Foto: EPA/LETA

Kopš biržās kotēto kompāniju skaits ASV sasniedza virsotni 1997. gadā, šai ziņā viss ir gājis tikai uz leju. Jaunākajā ASV Nacionālā ekonomikas pētniecības biroja (NEPB) pētījumā ir secināts, ka augošā nosliece izvairīties no kotēšanās biržā ir raksturīga uzņēmumiem visā kompāniju spektrā, tomēr visvairāk – tieši kompānijām ar nodarbināto skaitu zem 5000 cilvēku jeb pēc Amerikas standartiem mazās un vidējās kompānijās.

Mūsdienīgiem inovatīviem uzņēmumiem vairs nešķiet tik vilinoši tradicionālie biržas labumi – iespēja samērā ātri un vienkārši izlaist jaunas akcijas un piesaistīt apjomīgu kapitālu apvienošanās un pārņemšanas darījumiem. NEPB pētījumā secināts, ka mūsdienu P&A intensīvajā vidē šādu darījumu nozīme ir mazinājusies.

Viens no NEPB secinājumiem ir arī sociālās nevienlīdzības riska pieaugums pastāvošās tendences dēļ, jo visprogresīvāko kompāniju mazāks īpatsvars akciju tirgū nozīmē arī mazākas investīciju iespējas vienkāršajiem amerikāņiem, kuriem vērtspapīru darījumi nav viņu ikdienas darbs. Ja 1975. gadā uz miljonu amerikāņu bija 22 biržā kotētas kompānijas, tad patlaban šis skaitlis ir sarucis tieši uz pusi līdz 11.

Visu rakstu Amerikāņi kļūst atturīgi pret biržu lasiet otrdienas, 6. februāra, laikrakstā Dienas Bizness!

Jaunākais izdevums