Tehnoloģijas

Apple draud nepatikšanas Eiropas Savienībā

Jānis Rancāns, 28.05.2013

Foto: AFP/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienības (ES) regulatori sākuši informācijas izpēti saistībā ar Apple noslēgtajiem iPhone izplatīšanas līgumiem ar telekomunikāciju kompānijām, kas, iespējams, tika paredzēti, lai nodrošinātu ASV kompānijai priekšrocības.

ES regulatoru interese varētu novest arī pie oficiālas izmeklēšanas uzsākšanas pret kompāniju, pieļauj Reuters. Eiropas telekomunikāciju operatoriem nosūtītā anketā, kas nonākusi arī ziņu aģentūras rīcībā, Eiropas Komisija (EK) norāda, ka šādas vienošanās varētu pārkāpt ES antimonopola likumdošanu.

Regulatoru interese sekojusi sūdzībām, kas pērn saņemtas no Eiropas telekomunikāciju operatoriem un bijušas saistītas ar subsidētu Apple ierīču tirdzniecību, kas tādā veidā kompānijai ļāva nodrošināt labākas tirgus pozīcijas saviem viedtālruņiem un planšetdatoriem.

«Komisijas rīcībā ir informācija, kas liecina, ka Apple un mobilo sakaru operatori noslēguši izplatīšanas līgumus, kuri potenciāli varētu izstumt citus viedtālruņu ražotājus no tirgus,» teikts anketās. Telekomunikāciju operatoriem lūgts atklāt, vai Apple tiem likusi apņemties iegādāties noteiktu skaitu iPhone viedtālruņu, noteikt par prioritāti iPhone reklamēšanu, nodrošināt noteiktu subsīdiju līmeni, kā arī garantēt, ka kompānija saņem tādus pašus vai labākus darījumus nekā tās konkurenti.

Aptauju veikšana antimonopola izmeklēšanā ir standarta procedūra, kas EK ļauj saprast, vai nepieciešams uzsākt izmeklēšanu pret kompānijām vai arī noraidīt sūdzības, norāda Reuters.

Db.lv jau vēstīja, ka martā ES tehnoloģiju kompānijai Microsoft par pretkorupcijas likumdošanas pārkāpumiem piespriedusi 561 miljona eiro lielu soda naudu. Iepriekš tika prognozēts, ka Microsoft varētu tikt sodīta pat ar vairākos miljardos mērāmu soda naudu.

ES norāda, ka Microsoft 2009. gadā apņēmās nodrošināt, ka tās klientiem ir iespējams izvēlēties interneta pārlūkprogrammu. Savienības izmeklēšanas laikā secināts, ka Microsoft šo apņemšanos neesot pildījusi un interneta pārlūkprogrammas izvēles iespējas nebija pieejamas laika posmā starp 2011. gada maiju un 2012. gada decembri izplatītajā programmatūrā, tādējādi aptuveni 15 miljoniem lietotāju nebija iespējas izvēlēties.

Tikmēr kompānija LMT, kas Latvijā veic iPhone izplatīšanu, norāda, ka šādu anketu no Eiropas Komisijas nav saņēmusi.

Komentāri

Pievienot komentāru