Apple pieviļ investorus; tirgus vērtība krīt par 50 miljardiem dolāru

2013. gada 24. janvāris plkst. 14:06
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Tehnoloģiju kompānija Apple aizvadītā gada pēdējo ceturksni noslēgusi ar peļņu 13,1 miljarda ASV dolāru apmērā, kā arī minētajā laikā spējusi par 28% audzēt iPhone  un par 48% iPad pārdošanas apjomus.

Tomēr šādi rezultāti izraisījuši investoru vilšanos, kuri bija cerējuši uz augstāku un straujāku peļņas kāpumu. Salīdzinot ar gadu iepriekš, Apple peļņa augusi tikai par nepilnu vienu miljardu ASV dolāru.

Investoru satraukums veicinājis Apple akciju kritumu. Trešdien Apple akcijas vērtība bija samazinājusies līdz 461,3 ASV dolāriem, kas ir kritums 34% apmērā, kopš aizvadītā gada septembra, kad Apple akciju vērtība bija pārsniegusi 700 dolāru atzīmi.

Akciju kritums ceturtdien, pirms regulārās biržas tirdzniecības sesijas sākuma, «noslaucījis» 54,9 miljardus ASV dolārus no Apple tirgus vērtības. Kopš septembra Apple akciju tirgus kapitalizācija samazinājusies par 175 miljardiem ASV dolāru. Tas nozīmē, ka Apple drīzumā varētu zaudēt savu pasaules vērtīgākās kompānijas statusu. Apple tuvākā sekotāja Exxon Mobil Corp. tirgus vērtība trešdien bija 413,5 miljardi ASV dolāri, savukārt Apple – 482,7 miljardi ASV dolāru.

Db.lv jau vēstīja par analītiķu bažām, ka Apple saskāries ar zemu pieprasījumu pēc jaunākā viedtālruņa iPhone 5. Šādas bažas samazinājušas Apple akciju vērtību jau vairāk par 30 procentiem.

Satraukumam par tirdzniecības apjomiem pievienojies arī bažas par Apple pagurumu tirdzniecības cīņā ar citiem viedtālruņu ražotājiem un nespēju radīt interesantus produktus, kuri sapurinātu kompāniju, vēsta Bloomberg. Analītiķi norāda, ka Apple straujās izaugsmes laikmets, kuru kompānija pieredzēja pēc tam, kad Stīvs Džobss pasauli iepazīstināja ar iPhone, varētu tuvoties beigām.

Gada pēdējā ceturksnī Apple spējusi nodrošināt rekordaugstu ienākumu apjomu. Salīdzinot ar attiecīgu ceturksni pirms gada, Apple ienākumi auguši par 18%, sasniedzot 54,5 miljardus ASV dolāru.
 

Dalies ar šo rakstu