Aprīlī ierosināts tikai viens tiesiskās aizsardzības process

2011. gada 02. maijs plkst. 16:37
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Mēbeļu ražotājam SIA DV SERVISS mēbeles ierosināts tiesiskās aizsardzības process (TAP), kas ir vienīgais tiesiskās aizsardzības process aprīlī, liecina Maksātnespējas reģistra statistikas informācija.

Pagājušajā mēnesī ierosināts arī tikai viens ārpustiesiskās aizsardzības process (ATAP) – a/s N & KO, kas nodarbojas ar dažāda veida uniformu šūšanu. Savukārt martā kopumā ierosināti četri ATAP un astoņi TAP.

Ierosināto maksātnespēju skaits joprojām saglabājas augsts, tomēr, salīdzinot datus, redzams, ka to skaits krītas. Ja martā tika ierosināti 118 maksātnespējas procesi, tad aprīlī to skaits sasniedza 94.

Salīdzinot ar pagājušā gada aprīli, redzams, ka ierosināti 27 ATAP, četri TAP un 189 maksātnespējas procesi.

Katra grūtībās nonākusī sabiedrība atšķiras viena no otras, tādēļ nevar viennozīmīgi sniegt visaptverošu kopīgu atbildi par TAP un ATAP procesu skaita dinamiku. Taču zināmu iespaidu uz TAP un ATAP skaitu pēc 2010.gada novembra idevis jaunais Maksātnespējas process, kas ir grozījis prasības attiecībā uz TAP un ATAP plāna saskaņošanu, norāda ZAB LAWIN Kļaviņš & Slaidiņš zvērināts advokāts Valters Diure.

Viņš skaidro, lai īstenotu TAP un ATAP ir nepieciešams izstrādāt tā īstenošanas plānu. Šādu plānu saskaņā ar veco Maksātnespējas likumu bija jāsaskaņo ar vienu pusi no sabiedrības kreditoriem. TAP gadījumā tie bija puse no nenodrošinātajiem kreditoriem, bet ATAP gadījumā – puse no kreditoriem.  

Savukārt jaunais Maksātnespējas likums nosaka, ka gan TAP gan ATAP īstenošanas plāns ir saskaņots, ja to atbalstījuši gan nenodrošinātie kreditori (vismaz 1/2 pamatsummas prasījumu apmērā), gan nodrošinātie kreditori (ar vismaz 2/3 no savu pamatprasījumu apmēra). Šāda sliekšņa pacelšana kreditoru piekrišanai praksē nozīmē, ka nākas apzināt lielāku skaitu kreditoru, kā arī komersantam nākas rūpīgāk izstrādāt plānu, lai ievērotu un apmierinātu dažādo kreditoru prasības, norāda V.Diure.

«Bez tam jaunais Maksātnespējas likums ir paplašinājis to personu-kreditoru loku, kuriem nav atļauts piedalīties TAP/ATAP plāna saskaņošanā. Agrāk plāna saskaņošana bija liegta parādnieka kreditoram, kas vienlaikus ir tā dalībnieks. Šobrīd starp kreditoriem vairs nevar būt arī personas, kas ietilpst vienā koncernā ar parādnieku, kā arī personas, kuras pēdējos divos gados ieguvušas savas prasījuma tiesības pret parādnieku no koncernā ietilpstošam personām vai personām, kurām ir izšķiroša ietekme pret parādnieku. Šāda norma izslēdz dalībnieku parādu cedēšanu ar parādnieku ‘nesaistītām’ personām īsi pirms TAP/ATAP procesa ierosināšanas,» atzīmē advokāts.

Viņš arī piebilst, ka attiecībā par maksātnespējas procesa negatīvo dinamiku jau vairākkārt minēts, ka Civilprocesa likums nosaka arī lielāku naudas slieksni šī procesa ierosināšanai – valsts nodeva nu ir 250 Ls agrāko 100 Ls vietā. Bez tam ir nepieciešams iemaksāt depozītu divu minimālo mēnešalgu apmērā pirms maksātnespējas procesa ierosināšanas. Maksātnespējas procesa ierosināšana  kļuvusi dārgāka. Arī pamatparāda summa, par kuru kreditors var ierosināt maksātnespējas procesu ir pieaugusi divkārt un ir 3 tūkst. Ls agrāko 1,5 tūkst. Ls vietā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām