Apstiprināts pirmais sociālās uzņēmējdarbības grants Latvijā

2017. gada 22. decembris plkst. 10:33
Autors: Rūta Lapiņa
Sadaļa: Finansējums
Dalies ar šo rakstu

Sociālajam uzņēmumam «BlindArt» ir apstiprināts grants Attīstības finanšu institūcijas ALTUM sociālās uzņēmējdarbības atbalsta programmas ietvaros. «BlindArt» būs pirmais šāda granta saņēmējs Latvijā, un 20 tūkstošus eiro lielais finansējums palīdzēs uzņēmumam turpināt integrēt darba tirgū cilvēkus ar redzes traucējumiem, informē ALTUM sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.

«Mūsu mērķis ir izveidot pašpietiekamu, ilgtspējīgu un uz attīstību vērstu vidi, kurā cilvēkiem ar redzes traucējumiem ir iespēja jēgpilni strādāt un gūt ienākumus. ALTUM grants būs būtisks solis mērķa sasniegšanas virzienā – šis finansējums ļaus mums izstrādāt pilnīgi jaunus neredzīgo cilvēku rokām un sirdīm radītus interjera un modes produktus, popularizēt tos un attīstīt vidi, kurā darbojas cilvēki ar redzes traucējumiem,» stāsta «BlindArt» dibinātājs Andrs Hermanis.

Savukārt ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš atzīmē: ««BlindArt» lieliski iemieso sociālās uzņēmējdarbības būtību - uzņēmums darba tirgū integrē cilvēkus ar redzes traucējumiem, tādējādi veicot svarīgu sociālu funkciju. Vienlaikus šī uzņēmuma darbības pamatā ir detalizēts un pārdomāts biznesa plāns ar mērķi spēt darboties pēc uzņēmējdarbības principiem,». Viņš aicina arī citus sociālos uzņēmumus izmantot šo Latvijā unikālo iespēju ar valsts atbalsta palīdzību attīstīt dzīvotspējīgu un ilgtspējīgu biznesu, kas palīdz radīt labāku dzīvi cilvēkiem, kuriem klājas grūtāk, un visai sabiedrībai kopumā.

Labklājības ministrs Jānis Reirs norāda, ka šobrīd ministrijā ir iesniegti jau vairāk nekā 80 pieteikumi dalībai projektā, 51 no tiem ir pozitīvs atzinums un tie ir reģistrēti Labklājības ministrijas reģistrā, un tālāk, iesniedzot biznesa plānu ALTUM, tie var pretendēt uz grantu un uzsākt īstenot savas sociālā biznesa idejas dzīvē.

Sākotnēji produktu radīšanā būs nodarbināti trīs cilvēki, taču tuvāko gadu laikā plānots nodrošināt darbu vēl lielākam cilvēku skaitam.

Plānots, ka ar granta finansējumu uzņēmums darba tirgū iesaistīs kopumā vairāk nekā desmit cilvēkus ar īpašām vajadzībām, izveidojot patstāvīgi funkcionējošu darba vidi neredzīgu cilvēku nodarbināšanai. Tāpat sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrību un Latvijas Mākslas akadēmiju uzņēmums plāno izstrādāt interjera un modes produktu līniju, kas veidota unikālajā «Šibori» tehnikā – lai radītu šiborētu audumu, nepieciešama vien pirkstu veiklība un liela pacietība. Ar šo tehniku, kas radusies Japānā pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem, turpmāko trīs gadu laikā plānots gan apmācīt vairākus cilvēkus ar īpašām vajadzībām, gan organizēt radošās darbnīcas, lai iesaistītu vēl vairāk radošo personību.

«BlindArt» kopš 2007. gada ir palīdzējis vairāk nekā 300 vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem integrēties sabiedrībā, radošajās darbnīcās radot unikālas lietas – taktilās bērnu pasaku grāmatas un gleznas, porcelāna šķīvjus, kā arī citus interjera dizaina priekšmetus. Vairāk nekā 240 tūkstoši cilvēku ir aplūkojuši šos mākslas darbus piecās «BlindArt» organizētajās izstādēs.

Attīstības finanšu institūcijas ALTUM sadarbībā ar Labklājības ministriju īstenotā sociālās uzņēmējdarbības atbalsta programma ir paredzēta uzņēmumiem, kuru misija ir sniegt labumu sabiedrībai – atbalstīt un iesaistīt darba tirgū iedzīvotājus, kuri pakļauti nabadzības un sociālās atstumtības riskam, sakārtot vidi, kā arī citi uz sabiedrisko labumu vērsti mērķi. Līdz 2022. gadam granta finansējums no Eiropas Sociālā fonda 12 miljonu eiro apmērā būs pieejams vairāk nekā 200 uzņēmumiem, kuriem piešķirts sociālā uzņēmuma statuss un kuri būs reģistrēti Labklājības ministrijas sociālo uzņēmumu reģistrā. Grantu varēs saņemt gan sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai, gan esošās darbības paplašināšanai. Būtisks nosacījums uzņēmumiem – viņu biznesa idejai ir jābūt dzīvotspējīgai, ar būtisku sociālo ietekmi ilgtermiņā.

Dalies ar šo rakstu