Apstrādes rūpniecība - Latvijas ekonomikas vilcējspēks

2011. gada 04. aprīlis plkst. 17:58
Autors: Mārtiņš Apinis
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Apstrādes rūpniecībā izlaides pieaugums gada griezumā saglabājas apmēram 10% līmenī un šai nozarei būs izšķiroša loma ekonomikā kā šogad, tā nākamajos gados, uzskata DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Viņš gan norāda, ka sabiedrības lielākās daļas dzīves līmeni rūpniecības panākumi gan tieši neietekmē, tāpēc viņiem atliek vien apbruņoties ar pacietību.

Pēc eksperta teiktā, vairākās smagās rūpniecības nozarēs izlaides apjoms februārī vienlaicīgi bijis augstākais kopš 2008.gada beigām. Kā piemēru viņs min rādītājus elektrisko iekārtu, elektronikas un metālu izstrādājumu ražošanā, taču tas visumā sakrīt ar šo nozaru pārstāvju vērtējumu par notiekošo un te dziļa slīdēšana atpakaļ nav gaidāma. Arī apģērbu ražošanā februāra ļoti labais rezultāts loģiski iekļaujas aizvadītā gada vispārējo tendenču kontekstā, uzskata P. Strautiņš.

Komentējot rūpniecības produkcijas izlaides datus, SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, akcentē, ka lielākais pieaugums vērojams automobiļu detaļu ražošanā, kas esot skaidrojams ar automobiļu pieprasījuma kāpumu pasaulē.

Viņš norāda, ka Latvijas uzņēmēji ir ieņēmuši noteiktas nišas dažādu detaļu izgatavošanā, kas turpmāk varētu būt viena no perspektīvām Latvijas rūpniecības attīstībā. Loģistikas sadārdzināšanās spiež daudzus uzņēmumus izvērtēt piedāvājumus no potenciālajiem piegādātājiem, kas atrodas tuvāk ražošanas centriem.

Pēc SEB bankas eksperta domām, arī apģērbu ražošanas pieaugums norāda uz patēriņa un pieprasījuma, galvenokārt ārējos tirgos, kāpumu. Ilgākā termiņā, to pašu iemeslu dēļ, apstākļi Latvijas tekstila industrijai varētu vēl uzlaboties. To gan noteiks plašu procesu kopums pasaulē, ko viennozīmīgi prognozēt nav iespējams. Iespaidīgu kāpumu uzrāda būvmateriālu ražošana.

Jau ziņots, ka februārī apstrādes rūpniecības produkcijas izlaide salīdzinājumā ar atbilstošu mēnesi iepriekšējā gadā ir palielinājusies par 13,3%. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem lielākais kāpums bijis automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā, kur produkcijas izlaide palielinājusies par 116,6%. Straujš produkcijas izlaides pieaugums bija arī apģērbu ražošanā, izlaides apjomiem ceļoties par 66,1%, bet iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā produkcijas izlaide palielinājusies par 46,9%, savukārt nemetālisko minerālu ražošanas nozare augusi par 46,7%.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām