Apvienos Parlamenta un Komisijas lobētāju reģistru

2011. gada 11. maijs plkst. 16:54
Autors: Dace Skreija
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Trešdien deputāti balsojumā apstiprināja priekšlikumu apvienot Eiropas Parlamenta (EP) un Komisijas lobētāju reģistrus. Informācija par lobētāju sadarbību ar EP deputātiem būs jāapkopo sarakstos, kurus pievienos likumdošanas ziņojumiem. Parlaments pauda cerību, ka arī Eiropas Savienības (ES) Ministru padome pievienosies reģistra izveidei. Debatēs par ziņojumu atbildīgais deputāts Carlo Casini (EPP, Itālija) uzsvēra, ka šis ir pirmais solis aktivitāšu atklātības un pārredzamības veicināšanai, un šie principi ES ir svarīgi. Abu institūciju apvienotais reģistrs veicinās pārredzamības uzlabošanu, uzskata EP deputāti. Tas nodrošinās iespēju iedzīvotājiem iegūt informāciju par personām un organizācijām, kuras lobēšanas nolūka uzrunā ES institūcijas. Deputāti norāda, ka šāda «vienas pieejas» sistēma arī atvieglos interešu pārstāvju darbību. Mainot nosaukumu no «lobētāju» uz «pārredzamības» reģistru, tiks vienkāršota pievienošanās reģistram organizācijām un personām, kas pārstāv arī izpētes institūtus vai baznīcas/reliģiskās organizācijas. 

Parlamenta un Komisijas panāktā vienošanās paredz, ka reģistrēšanās nebūs obligāta. Taču saņemt akreditāciju iekļūšanai Parlamentā bez reģistrēšanās nebūs iespējams. Parlaments atbalstīja arī priekšlikumu turpmāk pievienot Parlamentā izstrādātajām likumdošanas iniciatīvām īpašu pielikumu, kurā tiktu norādīts to lobētāju saraksts, ar kuriem tikās EP ziņojuma gatavotājs.

Jaunajā reģistrā tiks apkopota papildu informācija, piemēram, par to, cik personas piedalās visās ar reģistru saistītajās darbībās un kādā apmērā reģistrētā persona vai organizācija ir saņēmusi ES finansējumu vai cita veida atbalstu. Turklāt ir atrunātas arī procedūras, kā varēs iesniegt sūdzības vai piemērot sankcijas.

Parlamenta lobētāju reģistrs pastāv kopš 1996. gada, bet Komisijas – 2008. gada. 2008. gadā Parlaments pieņēma rezolūciju, kurā aicināja izveidot vienoto reģistru, kuram pievienotos arī ES Ministru padome. Šim nolūkam Parlaments un Komisija izveidoja darba grupu, kas 2010. gada novembrī lēma par vienotā reģistra izveidi. Plānots, ka jaunais reģistrs būs pieejams tiešsaistē, sākot ar 2011. gada jūniju.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām