Ar lētu brāķi atņem tirgu 

Lēto poļu logu apšaubāmo kvalitāti apstiprina testi pašā Polijā, latviešiem tīkama zemā cena, vēsta laikraksts Dienas bizness.

Uldis Andersons, 03.1.2012

Ivars Brants

Foto: Edmunds Brencis, Dienas Mediji

Latvijas logu tirgu pēdējā laikā pārplūdinājusi neadekvāti lēta produkcija no Polijas, radot vietējiem logu ražotājiem negodīgas konkurences apstākļus, bet patērētājiem - problēmas, kas agrāk vai vēlāk liks par sevi manīt. Kā DB informē Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas (LLDRA) izpilddirektors Ivars Brants, šobrīd apmēram 60% privātā logu tirgus Latvijā veido tieši Polijā ražotie plastikāta (PVC) logi. Pircējus tie pievilina ar  aizdomīgi zemu cenu, kas, pirmkārt, vieš pamatotas (un jau pārbaudītas) bažas par šo izstrādājumu tehnisko kvalitāti, un, otrkārt, arī rada tikpat pamatotas aizdomas par pelēko beznodokļu zonu šajā segmentā, norāda I. Brants.

«Nevienam poļu logu ražotājam Latvijā nav oficiālas pārstāvniecības. Tās ir mūsu pašu Latvijas firmas, kas brauc uz Poliju, sameklē pašu lētāko, atved šurp un kropļo tirgu. Ņemot vērā, ka Latvijas ražotāji ieved visas izejvielas - profilus un to armatūru, furnitūru u. c. - būtu objektīvi, ja mūsu produkcija būtu par 5-10% dārgāka nekā poļu, kas to visu ražo paši, taču cenas starpība ir 30% un pat vairāk procentu. Tas jau rada negodīgu konkurenci - runa ir par zemas kvalitātes preci, kā arī par problēmu valsts mērogā - nespēju cīnīties ar nodokļu nemaksātājiem,» uzsver I. Brants.

Polijas Būvmateriālu ražotāju darba devēju asociācija (Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa) sadarbībā ar Būvniecības tehnoloģiju institūtu (ITB) ir veikusi 13 lielāko Polijas logu un durvju ražotāju produkcijas pārbaudi, kuras rezultāti publicēti vairākos Polijas interneta portālos un ir uzmanības vērti. Kā norāda Profine grupas Latvijas pārstāvniecības tirdzniecības vadītājs Ivars Buls, pārsteigumu šie rezultāti neraisa: «Tabulā redzam, ka tikai trīs no pārbaudītajām firmām ražo visiem kvalitātes rādītājiem atbilstošus logus. Attiecīgi pieci no šiem ražotājiem ir saņēmuši diskvalifikāciju, jo logus ar šādiem tehniskajiem parametriem vispār nedrīkst ražot.» Kā liecina poļu publiskotā informācija, atbilstoši gaisa caurlaidības, vēja slodzes un un ūdensizturības rādītāji ir Stollar, Budvar un Oknoplast Center ražotajai produkcijai, attiecīgi diskvalifikāciju saņēmušas tādas kompānijas kā Petecki, Termo Profil, Eko-Okna,  Dobroplast, un AdamS. Kā stāsta Ivars Buls, tieši pēdējo divu ražotāju produkcija Latvijā tiekot ievesta lielos daudzumos, pat pa vairākām fūrēm dienā.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.