Ārvalstu izlūkdienestu interese par Latviju nav samazinājusies

2011. gada 23. marts plkst. 12:02
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, pērn ārvalstu izlūkdienestu interese par Latviju nav samazinājusies, liecina informācija Satversmes aizsardzības biroja (SAB) gada pārskats.

SAB konstatējis, ka ārvalstu izlūkdienesti Latvijā interesējušies par Saeimas vēlēšanām, par politiķiem un amatpersonām, piemēram, to finansiālajām saistībām, biogrāfijas datiem un aizkulišu informāciju. Ne bez ievērības palikusi informācija par ekonomisko situācija Latvijā un ekonomiskās krīzes ietekme uz drošības politiku un aktualitātes lielākajos Latvijas uzņēmumos.

Ārvalstu izlūkdienesti izrādījuši interesi arī par Latvijas ārpolitikas un militārajām aktivitātēm, kā arī par sasniegumiem zinātnes un tehnoloģiju jomā.

Pērn ar iedzīvotāju palīdzību SAB ieguvis informāciju par personu, kura tikusies ar Latvijas valsts piederīgajiem Krievijas teritorijā. SAB uzskata, ka šī persona ir Krievijas izlūkdienesta virsnieks vai darbojas specdienestu uzdevumā. Patiesā šīs personas identitāte SAB nav zināma, bet, uzsākot kontaktus, viņš stādījies priekšā kā kādas Krievijas politiskās partijas veidota inovāciju projekta konsultants. SAB ir zināms, ka persona vākusi izlūkošanas ziņas par Latvijas iekšpolitiku, īpašu interesi izrādot par politiskajām aktualitātēm priekšvēlēšanu laikā. Tāpat persona ir meklējusi piekļuvi Latvijas drukātajiem medijiem, lai tajos publicētu noteiktus rakstus.

Viena no SAB 2010.gada pretizlūkošanas prioritātēm bija apzināt ārpus NATO un ES esošo valstu specdienestu darbības, kas varētu būt vērstas uz Saeimas vēlēšanu rezultātu ietekmēšanu. SAB novērojumi apstiprināja iepriekšējās prognozes par pastiprinātu ārvalstu specdienestu interesi par procesiem Latvijā 10.Saeimas vēlēšanu laikā. Bijuši vērojami centieni iegūt informāciju gan par priekšvēlēšanu norisēm, gan koalīcijas veidošanas procesu pēc Saeimas vēlēšanām.

2010.gadā tika novērots, ka ārvalstu dienesti izlūkošanas informāciju mēģina iegūt arī par to, kā viens vai cits faktors varētu ietekmēt konkrētu partiju izredzes vēlēšanās, kādiem priekšnoteikumiem jābūt, lai partijas uzsāktu sadarbību, kādi informatīvie pasākumi ietekmētu partiju popularitāti, elektorāta attieksmi. Šāda veida intereses liecina ne tikai par pasīvu izlūkošanas informācijas vākšanu, bet arī par plānotām aktīvām darbībām, kas būtu vērstas uz politiskās situācijas ietekmēšanu.

Tomēr, apkopojot iegūto informāciju, SAB secinājis, ka ārvalstu specdienestu aktivitātes nav atstājušas ietekmi uz vēlēšanu rezultātiem.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām