«Ārzemnieki» ceļa nodoklī samaksājuši mazāk par miljonu

2018. gada 22. novembris plkst. 6:30
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Latvijā deklarētie iedzīvotāji, kuri brauca ar ārvalstīs reģistrētu auto pa Latviju, valsts budžetu pērn papildinājuši ar nepilniem 0,8 milj. eiro, bet šā gada pirmajā pusgadā ar nepilniem 0,3 milj. eiro.

Tādu ainu rāda Satiksmes ministrijas dati. Savulaik pirms šī specifiskā ceļu nodokļa ieviešanas bija bažas par šīs normas ievērošanas kontroli. Nodokļa ieviešana bija vērsta uz to, lai Latvijā dzīvojošie un strādājošie cilvēki nereģistrētu automašīnas kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā, šādi nemaksājot Latvijā paredzēto transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli, bet ikdienā auto lietojot Latvijā.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Jāatgādina, ka 2016. gada rudenī, izskatot 2017. gada valsts budžeta projektu, tika akceptētas izmaiņas, kas paredz, ka braukt pa Latviju ar ārvalstīs reģistrētu vieglo automašīnu (arī N1) bez maksas nevarēs, ja Latvijā būs reģistrēta dzīvesvieta. Tādējādi jau no 2017. gada, iebraucot dzimtenē ar ārzemēs reģistrētu automobili, jāmaksā nodeva (10 eiro dienā, 250 eiro mēnesī, 600 eiro sešos mēnešos un 1000 eiro gadā). Vienlaikus tika ieviestas soda sankcijas, proti, ja šāds maksājums nav veikts, tad transportlīdzekļa vadītājam jārēķinās ar naudas sodu – 150 līdz 400 eiro. Līdz tam Ceļu satiksmes likums noteica, ka Latvijas iedzīvotāji ar ārvalstīs reģistrētu auto šeit varēja braukt 92 dienas gadā.

Pēc Satiksmes ministrijas sniegtās informācijas, 2017. gadā šādu nodevu ir maksājušas 8802 personas, kopumā valsts budžetā ieskaitot 796 470 eiro, savukārt 2018. gada pirmajā pusgadā attiecīgi 3982 personas iemaksāja 296 790 eiro. Visbiežāk šāds maksājums ticis veikts par dienām.

«Ja skatās matemātiski uz šiem skaitļiem, tad var uzskatīt, ka savulaik virzītā iecere samazināt Latvijas iedzīvotāju vēlmi izmantot auto, kas reģistrēti ārvalstīs, un tos, kas šādus auto izmanto, piespiest piedalīties ceļu infrastruktūras finansēšanā, ir sasniegta,» vērtē Latvijas Automoto biedrības prezidents Juris Zvirbulis. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka vismaz vizuāli ārvalstīs reģistrēto auto skaits uz Latvijas ceļiem ir samazinājies. «Personīgi pazīstu cilvēkus, kuriem ir kompānijas Igaunijā, un līdz šim lēmumam viņi brauca ar ziemeļu kaimiņvalstī reģistrētiem auto, bet pērn jau savu auto pārreģistrēja uz Latviju,» uz lūgumu minēt kādu konkrētu piemēru atbild J. Zvirbulis.

Visu rakstu «Ārzemnieki» ceļa nodoklī samaksājuši mazāk par miljonu lasiet ceturtdienas, 22.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu